הרבנות הראשית: בשנת שמיטה יש לרכוש ירקות ופירות בישראל

נשיא התאחדות האיכרים אומר כי הרבנויות בנתניה ובהרצליה הורו לבתי המלון לרכוש ירקות ופירות בחו"ל, ובכך הן מיישרות קו עם החלטת הרב הראשי לצה"ל ■ הרבנות הראשית בתגובה: "הרב הראשי של חולון הוסמך לתת כשרות בכל מקום שבו מתעוררת בעיה"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

הרבנויות העירונית בנתניה ובהרצליה הודיעו באופן רשמי לבתי המלון בעיר שלא לקנות תוצרת חקלאית ישראלית בשנת השמיטה, שהחלה השבוע, אלא לבצע את הרכישות בחו"ל - כך אמר אתמול נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי. לדבריו, הרבנים מיישרים קו עם הרב הראשי לצה"ל, שהחמיר השנה בדרישות ההלכתיות ואסר על רכישת ירקות ופירות מישראל, בהתאם להסדר שהיה נהוג מקום המדינה, והורה לרכוש אותם בחו"ל.

עם זאת, מדובר מלשכת הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, נמסר אתמול כי "הרבנות הראשית הנחתה את הרבנויות המקומיות לאשר קליטת תוצרת מהיתר מכירה בכשרות רגילה. כלפי בעלי העסקים מתחייבת הרבנות הראשית למצוא בפרק זמן קצר פתרון בכל מקרה שתתעורר בעיה ביישום היתר המכירה. הרבנות הראשית תבצע בירור מול רבנויות מקומיות שאינן מאשרות קליטת תוצרת מהיתר מכירה, אך בירור זה אורך זמן ואין לאפשר מצב שבעלי עסקים ייפגעו בגללו. לכן הסמיכה מועצת הרבנות הראשית את רב העיר חולון, הרב אברהם יוסף, לתת כשרות בכל מקום שבו מתעוררת בעיה ביישום היתר המכירה. כל בעל עסק הנתקל בקשיים ביישום היתר המכירה מוזמן לפנות ללשכת הרב הראשי".

אמיתי הוסיף: "זו מכה קשה לחקלאים, לאחר שצה"ל הודיע להם כי ירכוש בשנת שמיטה ירקות ופירות מחו"ל, בניגוד לשנים קודמות, בהן היה היתר מיוחד לרכישה משטחי גידול בישראל גם בשנת שמיטה. זה מתחיל בבתי המלון בהרצליה ובנתניה ובהמשך זה יתרחב לכלל בתי המלון בארץ, לרשתות המזון ועוד - אף רבנות מקומית לא תקל ראש בהחלטת הרב הצבאי הראשי. ההסתדרות ונשיאות הארגונים העסקיים תומכת במאבק של התאחדות האיכרים, וזו רק יריית הפתיחה".

בדיקת כשרות ירקות בשנת שמיטה בבאקה אל גרביהצילום: איציק בן מלכי

בערב ראש השנה שיגרו ההסתדרות החדשה ונשיאות הארגונים העסקיים מכתב לשר הביטחון ובו הבהירו, כי הן עומדות איתן מאחורי עמדת התאחדות האיכרים בישראל וכי הן קוראות לשר הביטחון לפעול לשינוי ההחלטה. לשכת שר הביטחון שיגרה בערב החג תשובה לאמיתי שבו ציינה כי בכוונת צה"ל לרכוש את רוב הירקות במחצית הראשונה של שנת השמיטה מחקלאי ישראל, ובשאר שנת השמיטה הרכישה תתבצע לפי היתר מכירה שהוא הסדר לרכישה מחקלאי ישראל.

אמיתי אמר בתגובה כי "תשובת השר אינה חד משמעית ואינה מספקת. אם לא תינתן החלטה ברורה נשקול להפסיק לספק לצה"ל תוצרת החקלאית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר