לאחר חודשיים של הורדות: הריבית באוקטובר תישאר ללא שינוי - 0.25%

תחזית הצמיחה ל-2014 ירדה ל-2.3% לעומת 2.9% בתחזית הקודמת ■ התחזית ל-2015 נותרה ללא שינוי על 3%

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

בנק ישראל הותיר היום את הריבית לחודש אוקטובר ברמה של 0.25%. בין הנתונים שגרמו לבנק להותיר את הריבית ברמת השפל: סביבת האינפלציה שנותרה נמוכה והתחזקות ההערכה, שלפיה ההאטה במשק שהחלה ברבעון השני נמשכה ברבעון השלישי בשל השלכות מבצע "צוק איתן".

כמו כן, בבנק מסביר כי בשוק המט"ח, השקל נחלש החודש ב-1.6% בעקבות הורדת הריבית הקודמת והמשך הפיחות יתמוך בהתאוששות המשק. גם בנושא משבר הדיור מציין הבנק המרכזי כי "מספר העסקות בדירות ממשיך לרדת בין היתר בשל אי הוודאות לגבי חוק מע"מ אפס".

בנושא שוק ההון ציין הבנק כי "רמת המרווחים באג"ח הקונצרני מצביעה ככל הנראה על תמחור יתר של הסיכונים". עוד ציין הבנק שלאור שתי הפחתות הריבית שכבר בוצעו הוועדה החליטה להותיר את הריבית החודש ללא שינוי.

תגובות השוק

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב דש התייחס להודעת הריבית וציין כי "לפי התנהגות של שוק אגרות החוב לפני ההודעה של בנק ישראל, המשקיעים ציפו לפחות להורדת ריבית נוספת, אם לא להתערבות מאסיבית של בנק ישראל, ע"י ביצוע תוכנית רכישות כלשהי. אולם, בנק ישראל הסתפק בינתיים בהורדות הריבית שנעשו בחודשיים האחרונים. מיצוי השפעתן צפוי להתפרס על פני תקופה של כחצי שנה ולכן אין לבנק ישראל דחיפות להוסיף עוד תמריצים. האמצעים שנותרו בידיו די מוגבלים ומסוכנים. קיים סיכוי קטן שהבנק יוריד ריבית בחודשים הבאים בעוד עשירית האחוז ובסיכוי קטן עוד יותר, יתחיל להתערב בשוק האג"ח או המט"ח. לבנק ישראל נותר רק לקוות שמצבו של המשק ישתפר והוא לא יצטרך להוציא את ה"תותחים הכבדים".

בנק ישראל מודע שצעדיו האגרסיביים מעלים סיכון בשווקים הפיננסיים ודוחפים את מחירי המניות ואגרות החוב לרמות, שלעתים קשה להצדיק מבחינה כלכלית. לכן, בהודעת הריבית הוא מנסה "לקרר" את השווקים ע"י ציון שהאפיק הקונצרני מתמחר בחסר את הסיכונים. אולם, ספק רב שכל עוד הריבית עומדת ברמה כל כך נמוכה השווקים ידעו לתמחר את הסיכונים בצורה נאותה".

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, אמר כי "בנק ישראל לוקח פסק זמן מסוים על מנת להמתין ולראות את השפעת הצעדים האחרונים שנקט לפני נקיטת צעדים דרמטיים נוספים כגון ריבת אפסית או הרחבה כמותית. הנתונים הכלכליים מצביעים על סכנה של דפלציה בישראל. מרבית הנתונים המקרו כלכליים מצביעים על האטה משמעותית בצמיחה עוד טרם ההשפעות של מבצע "צוק איתן", ומדדי המחירים, הן במבט של שנה אחורה והן במבט של שנה קדימה מצביעות על אינפלציה שלילית. במצב שכזה שמירה על ריבית נמוכה ביותר ולאורך זמן, הינה המעשה הנכון. יחד עם זאת לצעדים מוניטריים לוקח מספר חודשים להשפיע ולכן נכון מבחינת בנק ישראל להמתין מספר חודשים לפני נקיטת צעדים נוספים, במיוחד לנוכח העובדה שנשק הריבית מיצה את עצמו".

שמואל בן אריה, מנהל המחקר בקבוצת פיוניר ציין כי "היה ברור כי בנק ישראל לא יבצע שום שינוי לאחר הורדת הריבית האחרונה וכי הוא ימתין לראות מה יספרו הנתונים בחודש-חודשיים הקרובים על מצב המשק, ובמיוחד נתוני האינפלציה והביקושים שעד כה, למרות כל ניסיונות בנק ישראל, לא מצליחים להתרומם. האינפלציה ב- 12 חודשים האחרונים נמצאת עמוק מתחת ליעד האינפלציה של בנק ישראל. במחסן התחמושת של בנק ישראל אזל לחלוטין נשק הריבית. מעניין מאוד לראות מה יקרה במידה ומדד המחירים לא יתרומם והביקושים יישארו נמוכים.

"מסתמן כי בנק ישראל הולך למקומות חדשים ואגרסיביים כגון אקט של הרחבה כמותית. מטרת בנק ישראל בשמירה על סביבת ריבית כה נמוכה היא להוזיל את הכסף ולגרום לציבור לצאת ולצרוך, ובכך לעודד את הכלכלה המקומית. נכון להיום הכסף הזול הולך בעיקרו לסקטור הנדל"ן ויש לשער כי ההגבלה האחרונה על שוק המשכנתאות הינה בגדר סנונית ראשונה המבשרת על הגבלות נוספות על שוק המשכנתאות, שכן הורדות ריבית של בנק ישראל לבדן תחשבנה כ'כוסות רוח למת'. בסופו של יום, נראה כי סביבת ריבית נמוכה תלווה אותנו בתקופה הקרובה וכי אין חשש מהעלאת ריבית אגרסיבית".

נגידת בנק ישראל קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר