חוק המזון: ספק גדול יסדר מדפים ברשת שמחצית מכירותיה הן של ספקים קטנים

ספק גדול יוכל להתערב במחיר לצרכן רק אם יקדם הוזלה; ההקלות פורסמו לעיון הציבור לקראת כניסת חוק המזון לתוקף בינואר הקרוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאחר שורת מפגשים עם נציגי המגזר העסקי מתחום המזון הודיע היום (ג') דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, על שתי הקלות ביחסי ספקים ורשתות.

האיסור על ספק גדול להתערב במחיר לצרכן לא יתקיים, אם הספק ימליץ על מחיר מוזל יחסית למחיר המוצר ב-21 הימים שקדמו להתערבותו. נוסף על כך, ספק גדול יוכל לסדר מדפים ברשת גדולה בתנאי שברשת, או בסניף הספציפי, יותר ממחצית המכירות הן של ספקים קטנים ובינוניים. ההקלות כלולות בטיוטות פטורים מחוק המזון החדש, שפרסם גילה לעיון הציבור לקראת כניסת החוק לתוקף בחודש ינואר הקרוב.

טיוטות הכללים שפרסם הממונה מתייחסות לשני איסורים כלליים הקבועים בחוק המזון. איסור על מעורבות של ספק גדול בסידור מצרכיו בחנויות של קמעונים גדולים. איסור על מעורבות של ספק גדול בתמחור מצרכיו לצרכן.

חוק המזון מסמיך את הממונה לקבוע כללים המתירים מעורבות של ספק גדול במחיר מצרכיו ובסידור המצרכים בחנות כאשר אין בכך ליצור חשש לפגיעה בתחרות. טיוטות הכללים שפרסם היום הממונה נועדו להגדיר את הפעולות שאינן עלולות לפגוע בתחרות ולכן אין הצדקה לאסור עליהן באופן גורף.

האיסור בחוק המזון על מעורבות ספקים גדולים בסדרנות של מצרכים בחנות של קמעונאי גדול נועד להתמודד עם החשש שספקים גדולים ישתמשו בסידור המצרכים על מנת לדחוק מהמדף מצרכים של ספקים קטנים ולפגוע בתחרות.

פרופ' דיויד גילה צילום: עופר וקנין

טיוטת הכללים מציעה לקבוע, בעיקרו של דבר, כי אצל קמעונים גדולים שבחנויותיהם נשמר המקום לספקים קטנים, כך שלפחות 50% ממחזור המכירות בחנות (או בכלל החנויות של הקמעונאי הגדול) נובע ממכירות של מצרכים של ספקים קטנים, ספק גדול יוכל להמשיך לעסוק בסידור מצרכיו ולבצע פעולות נלוות - סימון מחיר שקבע הקמעונאי הגדול, ניהול מלאי, סימון מבצעים והצבת שילוט, ובלבד שהדבר ייעשה בהתאם להוראות סידור מדפים שייקבעו על ידי הקמעוני.

בנוסף, חוק המזון אוסר על כל מעורבות של ספק גדול במחיר לצרכן של מוצריו, ובכלל זה על מבצעים והנחות במחיר ביוזמת הספק הגדול. זאת, בעיקרו של דבר, מתוך החשש שמעורבות כזאת של הספק הגדול תסייע לקביעת מחיר המצרכים לצרכן שהוא גבוה מהמחיר התחרותי.

טיוטת הכללים נועדה לאפשר לספק הגדול להתערב במחיר לצרכן כל עוד המדובר בהוזלה של המחיר לצרכן לעומת מחיר קודם במסגרת של מבצע מוגבל בזמן, וכן לאפשר לספק להיות מעורב במכירה של אריזת חסכון במחיר נמוך יותר ליחידת מידה לעומת אריזה קטנה יותר ובמכירות מסוג "X% תוספת חינם ו"קנה מוצר, קבל מוצר אחר במתנה". בכל מקרה, הכללים אינם פוטרים הסדרים ופעולות שעניינם במחיר מינימום לצרכן או במחיר נקוב שייגבה קמעונאי מצרכן עבור מצרך של הספק, ומוגבלים למעורבות במחיר המרבי לצרכן.

דוגמה להסדר פטור תחת הכללים: הסדר בין ספק גדול לקמעונאי לפיו במסגרת מבצע לחג השבועות יוזיל הקמעונאי את המחיר לצרכן של גבינה של הספק הגדול בלפחות 20%.

גילה אמר בדיוני הוועדה שחוקקה את חוק המזון כי "הישועה לשוק הזה לא תבוא כרגע מתחרות מחירים בין ספקים כשלעצמה, הישועה באה מהתחרות בין הרשתות והיא מתחילה מלמטה כמו שאמרנו קודם. 'המבצעים' שאנחנו רואים, לצערי, הם לא מבצעים עמוקים. הם מאוד נקודתיים, הרבה מאוד פעמים הם מבצעים גימיקיים והם לא מורידים את המחירים בצורה משמעותית.

"החשש שלנו שאם נעשה איזשהו סייג שמאפשר מבצעים אז הלכה למעשה ישתמשו ביכולת להכתיב מבצע כבעצם הכתבה או התערבות לגבי מחיר מינימום.למשל, אם התחרות בין הרשתות היתה מביאה למחיר לצרכן של ארבע אז אפשר לגרום באיזושהי צורה שהמחיר יעלה לשמונה ואז לעשות מבצע במירכאות שהמחיר ירד לשש כשבעצם המטרה היא שהמחיר לא יהיה ארבע אלא שש. אין לנו דרך להבחין בין המקרה הזה לבין המקרה הלכאורה תמים שבהם הספק רוצה להביא להורדת מחירים. לכן, תקף כל מה שאמרתי קודם שבוא ניתן לקמעונאי להתחרות, ניתן לתחרות לעבוד מלמטה, ואם הספק רוצה להוריד מחיר שיוריד מחיר".

"ההנחה תגיע לצרכן"

בקרב יצרני המזון נרשמה שביעות רצון עקב הפטורים ובעיקר על כך שמתאפשר להם להתערב במחיר בו נמכרים מוצריהם בסניפי הרשתות. "הפטור הזה אומר שאם לפי הנוסח הקודם של חוק המזון היה אסור ליצרן ולרשת שיווק לנהל דיאלוג כלשהו על המבצעים, וגם אם היצרן היה נותן הנחה לרשת, הוא לא יכול היה לדרוש ממנה שהיא תגיע לצרכן, אז עכשיו זה יבטיח שההנחה אכן תגיע לצרכן וזה טוב. עכשיו אנחנו יכולים לעשות מבצעים והם גם יגיעו לצרכן. זה חיובי גם ליצרנים וגם לצרכנים", טען בפני TheMarker יצרן גדול.

היצרן הוסיף כי הסעיף הנוגע לסידור המדפים דווקא קצת מטריד את היצרנים: "רק עכשיו פיטרנו מאות סדרנים כי אמרו לנו שלא נוכל לסדר את המוצרים ברשתות ועכשיו פתאום אומרים לנו שבחלק מהרשתות כן נוכל לסדר את המוצרים שלנו. גם לא ברור איך תתבצע המדידה של הסניפים במטרה לראות כמה מהווים הספקים הקטנים מהמדפים ברשת ובשלב זה יש הרבה אי בהירויות איך זה יעבוד".

בארגוני המחאה תקפו בחריפות את הפטורים שפורסמו. מתנועת "ישראל יקרה לנו" נמסר כי "הפטור שהוציא הממונה ליצרנים גדולים להמשיך ולסדר מדפים ברשתות השיווק מדלל ומרוקן מתוכן סעיף חשוב בחוק המזון. התבססות הפטור על רף של 50% ממכירות המשווק של מוצרי יצרנים קטנים יכולה להיות בעלת ערך רק אם תאכף לגבי כל קטגוריה וקטגוריה בנפרד. במצב שמציע הממונה יכול הספק להתבסס על מכירות יצרנים קטנים למשל בקטגוריות של של סלטים מקוררים ואבקות כביסה, כדי לאפשר למונופולים בענפי הפסטה, הקפה, החלב, הגבינות והחטיפים להמשיך את שליטתם במדפי הקטגוריות העיקריות ברשתות השיווק.

"בפטור זה לא רק שהממונה מעקר מתוכן חלק מחוק המזון אלא אף את הצו המוסכם שהוא עצמו חתם מול היצרנים הגדולים ב-2005 - אך נמנע שוב ושוב מאכיפתו. הנושא עלה בעת דיוני הוועדה בכנסת וכוונת המחוקק היתה שלא לאפשר לספקים גדולים את האפשרות להתערב בצורה כזו.

"לפיכך אנו מתפלאים שהממונה אשר נכח בוועדה בעת הדיונים הללו מוצא לנכון להוציא פטור אשר סותר לחלוטין את אוח החוק וכוונת המחוקק. הממונה עצמו אמר בעת הדיון: "באמת מה שאנחנו פוחדים זה שהתערבות של הספק במחיר תוביל להעלאת מחירים. אבל אם אנחנו נאפשר לכאורה מחיר מקסימום אז הספקים יגידו: 'זה לא מחיר מינימום, זה מחיר מקסימום'.

לדברי רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, מתן אפשרות ליצרנים להתערב במחיר המכירה לצרכן רק הופך את מצבו של היצרן הקטן לגרוע יותר ובסופו של דבר תפגע בתחרות. ברגע שיצרן גדול ייזהה שיצרן קטן התחזק במוצר מסויים וירצה למחוק אותו הוא יוכל לעשות זאת על-ידי כך שהוא יציע את המוצר הספציפי הזה שלו בהנחה גדולה תוך שהוא מוכר את יתר המוצרים שלו במחירים גבוהים. כמובן שאחרי זה היצרן הגדול יהיה רק יותר חזק. ברגע שנותנים ליצרנים הגדולים אפשרות לבצע תמרונים על-מנת להגדיל ביקושים צריך לצאת מנקודת הנחה שזה מה שהם יעשו.

על הסעיף שיאפשר לספקים לסדר את המוצרים בחלק מהרשתות הגדולות, אמר לוי שהוא בכל מקרה לא רלוונטי כי היצרנים הגדולים שהוגדרו על-ידי רשות ההגבלים מהווים למעלה מ-50% מהמכירות ברשתות הגדולות.

צילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"