בעקבות המתיחות בין נתניהו ללפיד: דיוני התקציב בממשלה נדחו לאמצע ספטמבר

הדיונים שהיו אמורים להתחיל ביום חמישי הבא יתחילו ב–16 בספטמבר ■ האוצר לא פירסם עד כה מידע על מסגרות התקציב - כך לא ברור מה היא מסגרת התקציב ויעד הגירעון

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ישיבת הממשלה הראשונה על תקציב המדינה ל–2015 שהיתה אמורה להתקיים באיחוד של חודשיים וחצי ביום חמישי הבא, נדחתה מסיבות לא ברורות בחמישה ימים, ל–16 בספטמבר. גם ותיקי משרד האוצר לא זוכרים אי־ודאות, כמו השנה, סביב הכנת ואישור תקציב השנה הבאה.

בכל שנת תקציב דיוני התקציב הפנימיים בין לשכת ראש הממשלה והאוצר על תקציב השנה הבאה מסתיימים במהלך יוני וישיבות תקציב השנה הבאה מתחילות ביולי ומסתיימות בסוף יולי או בתחילת אוגוסט. בכל שנה רגילה מתקיימות בממשלה שתיים־שלוש ישיבות תקציב. השנה, בשל המתיחות בין משרד ראש הממשלה והאוצר, ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, הדיונים בין המשרדים וביןהשניים, לא נערכו ביוני. בהמשך פרץ מבצע צוק איתן ששיבש את לוחות הזמנים.

לאחר סיום צוק איתן נקבע כי ישיבת התקציב הראשונה תתקיים ב–9 בספטמבר. אולם בימים האחרונים החלו הערכות כי הישיבה לא תתקיים במועד זה, מבלי שנמסר לכך שום הסבר. היום (ה') הדחייה נהפכה לעובדה.

שר האוצר יאיר לפיד וראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסתצילום: אמיל סלמן

על אף שמדובר כבר בתחילת ספטמבר, האוצר לא פירסם השנה, כל מידע על מסגרות התקציב, והוא מתנהל בחוסר שקיפות חסרת תקדים. עדיין לא ידוע מה יהיה יעד גביית המסים בשנה הבאה, מה יעד הגרעון ועוד.

ככל הידוע, השיחות בין נתניהו, לפיד, ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, על גובה הפיצוי למערכת הביטחון על צוק איתן ב–2014, ועל גובה התוספת לתקציב הביטחון ב–2015, טרם החלו, ולכן הטענות כי בשל המחלוקת על תקציב הביטחון ישיבת הממשלה נדחתה, אין להן כל בסיס.

נראה כי מאחורי הדחייה עומדות סיבות הרבה יותר חזקות, כמו חוסר בין רה"מ ואנשיו לבין שר האוצר ויועציו על מסגרות ויעדי תקציב השנה הבאה, ועל הדרכים להגיע עליהם.

על פי החוק, תקציב המדינה ל–2015 חייב להיות מונח על שולחן הכנסת לא יאוחר מה–1 בנובמבר. אחרי אישור התקציב וחוק ההסדרים בממשלה יש להכינם, בצורת חוק, להנחה על שולחן הכנסת, מה שדורש בשנה רגילה עבודה של חודש מצד כלכלנים ומשפטנים מהאוצר ומשרד המשפטים. מאחר ובסוף ספטמבר מתחילה תקופת החגים, דחיית דיוני הממשלה על תקציב 2015 לאמצע ספטמבר, הופכת את עבודת אישור תקציב המדינה לשנה הבאה והכנתו לחקיקה ללחוצים מאוד.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה