יו"ר ועדת הכספים: "לא נאפשר קיצוץ בתקציבי הבריאות והרווחה"

לקואליציה יש אומנם רוב אוטומטי בוועדה אך הח"כים בוועדת הכספים קוראים לשנות תמהיל הקיצוץ ■ ח"כ גמליאל: "נפעל למזער הנזקים ולהקטין ככל שניתן את הפגיעה בתקציבי הרווחה, החינוך והבריאות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הממשלה אומנם אישרה היום (א') קיצוץ של 2 מיליארד שקל בתקציב המדינה לצורך הגדלת תקציב מערכת הביטחון, אך בוועדת הכספים כבר תובעים לשנות חלק מתמהיל הקיצוץ. החלטת הממשלה טעונה את אישורה של ועדת הכספים שתכונס לצורך כך בימים הקרובים.

בוועדת הכספים יש לקואליציה רוב אוטומטי של 11 ח"כים (4 למפלגת יש עתיד, 2 לבית היהודי, 2 לליכוד, 2 לישראל ביתנו ו-1 למפלגת התנועה) מול 6 לאופוזיציה. אך ארבעה ח"כים מהקואליציה, בהם יו"ר הועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), מרכזת הקואליציה בוועדה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי), וח"כ אלעזר שטרן (התנועה) הודיעו על התנגדותם ועל כך שלא יתמכו אוטומטית בהחלטת הממשלה. הקואליציה תפעיל מכבש לחצים על הח"כים לאישור ההחלטה, אם כי בוועדה מעריכים כי הרכב הקיצוץ עשוי להשתנות. בכל מקרה, הח"כים הודיעו ש"ישמרו את התותחים" למאבק נגד קיצוצים חברתיים בתקציב 2015.

"כל מאבק בהון השחור יש בו בהכרח פגיעה בפרטיות". ניסן סלומינסקי

יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי, אמר כי "לא נאפשר קיצוץ בתקציבי הבריאות והרווחה". יצוין כי לפי החלטת הממשל בתקציב הרווחה יבוצע השנה קיצוץ של 62 מיליון שקל ובתקציב החינוך 517 מיליון שקל, וכן בתקציב ההשכלה הגבוהה-175 מיליון שקל.

סלומינסקי הוסיף כי "בממשלה חושבים שהיא תגיש ההצעת קיצוץ לוועדה וכולם יתיישרו אבל אין זה כך. ועדת הכספים היא לא "חותמת גומי" עם כל החשיבות שרוצים לסייע לישובי עוטף עזה צריך לבדוק מהיכן לקוחים את הכסף. לא נאפשר לפגוע בתקציבים החברתיים". סלומינסקי הודיע בסוף השבוע כי "ועדת הכספים לא תשמש חותמת גומי בכל הקשור לגודל הגרעון, העלאת מסים, והקיצוץ הרוחבי המתוכנן"

עוד אמר סלומינסקי כי הוא "מצפה לתקציב יצירתי עם ראייה לטווח ארוך ולא לפתור את החוסר הרגעי בתקציב בדרך שיעבוד התקציב בשנים הבאות". סלומינסקי גם קרא לרה"מ ולשר האוצר שלא להעלות את הגירעון בתקציב 2015 אל מעבר ל-3%, לא להעלות מסים ולא לפגוע בתקציבי החינוך, הבריאות והרווחה.

ח"כ גמליאל הודיעה כי "הוועדה לא תאפשר שהעברת הכספים ליישובי עוטף עזה יגיעו רק על חשבון השכבות החלשות בחברה. אני מבינה את החלטת הממשלה לאשר את הקיצוץ הרוחבי בכל משרדי הממשלה בכדי לזרז את אישור התוכנית, אך ברור לי כי ברגע שאישור התוכנית יגיע לוועדת הכספים אנו נפעל למזער את הנזקים ולהקטין ככל שניתן את הפגיעה בתקציבי הרווחה, החינוך והבריאות".

ח"כ גילה גמליאל

גמליאל הוסיפה כי "ברור לכולם שמבצע 'צוק איתן' מצריך העברת כספים הן לתקציב משרד הביטחון והן ליישובים בדרום שנפגעו במהלך המבצע. העברת הכספים ליישובי עוטף עזה חשובים מאד בכדי לחזק את החוסן ותחושת האמון של התושבים בממשלה ובכנסת. כמו כן, במהלך השבועות הקרובים אנו נבחן הקצאת כספים נוספים לישובים שנמצאים עד גבול 40 הק"מ ושאינם נכללים בתוכנית שאושרה בממשלה". ח"כ שטרן (התנועה) הודיע כי " לא אתמוך אוטומטית בהחלטת הממשלה לקצוץ רוחבי בתקציב".

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) אמר כי: "על אף היותי חבר קואליציה אינני מתכוון לתמוך אוטומטית בקיצוץ קבוע. כולנו מכירים בצורך להתמודד עם סוגיית הביטחון שלנו כמדינה, ומהצורך התקציבי הנובע מכך אך לא יעלה על הדעת שכתוצאה מהמלחמה יושת קיצוץ קבוע על תקציבי המשרדים השונים. הדבר יפגע קשות בוודאי במשרדים העוסקים באוכלוסיות הבינוניות והחלשות. אפשר למשל לוותר על תכנית מע"מ אפס שכלכלנים כבר אמרו שהיא מיותרת ולחסוך בכך 3 מיליארד שקלים. אם מדובר בקיצוץ קבוע לא אצביע בעד בוועדת הכספים".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר כי "הקיצוץ שנתניהו ולפיד יזמו ברווחה, בבריאות ובחינוך, הוא חמור ביותר. ביד אחת מקציבים סיוע לעוטף עזה וביד שנייה מקצצים אותו. היתה מוסכמה של שנים שמחריגים את הרווחה והבריאות מן הקיצוצים והנה הפעם מדהים איך שר האוצר ורה"מ פוגעים ברקמה העדינה ביותר של הציבור הישראלי, בחלש, בנזקק ובפריפריה עצמה. לא ייתכן שרק יצאנו מן המערכה חבולים ודואבים, והממשלה תנחית גזירה שכזו על הציבור. ניאבק בכך בכל הכוח".

ח"כ שלי יחימוביץ' קראה לשרי הממשלה להצביע נגד הקיצוץ במשרדי הרווחה, הבריאות, החינוך והתחבורה – קיצוץ הפוגע רק בעניים ובמעמד הביניים הנמוך והבינוני ומעמיק את אי השוויון. "שני מיליארד שקל נגזלים מהחלשים ביותר פשוט כי זה קל. בשבילם לא צריך להקים ועדת ששינסקי. להם אין לוביסטים ומשפטנים וחברים פוליטיקאים. זו חרפה", כתבה.

יחימוביץ' הוסיפה כי "היום הצביעו שרי הממשלה בעד מימון צוק איתן מתקציבי הרווחה, החינוך, הבריאות והתחבורה. למה במקום לקצץ, למשל, בפטורים ממס (7 מיליארד שקל בשנה) הם מעדיפים לפגוע בתלמידים שאין להוריהם כסף לשיעורים פרטיים, בחולים שאין להם כסף לביטוחים יקרים, במטופלי לשכות הרווחה? במשתמשי התחבורה הציבורית? כי זה קל. כי שם אין חברים עשירים מצוידים בלוביסטים, במשפטנים ובמומחים מטעם שיזעקו את זעקת הקוזק הנגזל".

יחימוביץ' מחתה על ההחלטה ואמרה כי "תראו באיזו קלילות נגזלים 2 מיליארד שקל הבוקר מהחלשים, וכמה מהומה, לחצים, קמפיינים וקשיים יש בדרך לגביית תמלוגים קצת יותר נורמליים מעידן עופר על ים המלח ששייך לכולנו. בשביל מי שנפגע היום לא מקימים ועדת ששינסקי שיושבת שנה, ושימועים שלוקחים עוד שנים עד שהכל יתמסמס. בשביל בני תמותה רגילים יש נוהל אחר: בום טראח הולמים".

זהבה גלאון צילום: אמיל סלמן

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) תקף את הממשלה על הקיצוץ בתקציב ואמר כי "החובבנות בניהול תקציב המדינה - מסכן את כלכלת ישראל ופוגע בכל אזרחי המדינה. שר האוצר לפיד פועל באופן מעוות לחלוטין. בשעה שהוא פוגע במעמד הביניים והשכבות החלשות בכל השירותים החברתיים באמצעות הקיצוץ הרוחבי הדורסני בכל משרדי הממשלה, כולל בתחבורה, חינוך, השכלה גבוהה, בריאות ושיכון ושאר השירותים החיוניים, ובאותה עת נלחם שר האוצר להביא עוד השבוע את חוק המע"מ אפס שיעלה לקופת המדינה 3 מיליארד שקל - כאשר אפילו לדברי לפיד מדובר בקבוצה קטנה שתשתמש בחוק, כאשר כל הכלכלנים בישראל ובעולם קבעו שמדובר בחוק רע שיגרום למחירי הדיור לעלות".

גפני הוסיף כי "היה מצופה שנתניהו והשרים יעצרו את הטירוף הזה. בשעה שיש לממשלה הוצאות בעקבות ירידה בהכנסות עוד קודם למבצע צוק איתן ועתה בעקבות המבצע - נדרש היה מהממשלה וממשרד האוצר שייכנסו למשטר תקציבי נורמלי. בניגוד למצופה מכל ממשלה - מתנהג שר האוצר באופן ילדותי וחובבני כשמחליט שלמרות המצב הכלכלי, הוא חייב ליישם את מה שהחליט לפני חודשים, גם אם העיתוי אינו מאפשר זאת. אני קורא לראש הממשלה ולשרים להתעשת ולא לאשר קיצוץ רוחבי שיפגע בכל הציבור ולא לאשר את חוק מעמ אפס שהוא חוק רע".

ח"כ אלי ישי (ש"ס) טען כי "יש עתיד נכנסו לכנסת על גב המחאה החברתית והם גם יציתו אותה מחדש, אם יוגש תקציב אנטי חברתי, מבצע צוק איתן לא יהיה המבצע האחרון עימו יתמודדו פקידי האוצר. לא יכול להיות ששוב החלשים ומעמד הביניים יהיו אלו שלהם 'יגישו את החשבון' על מבצע צוק איתן והקיצוצים הנדרשים".

ישי הדגיש כי בכוונתו ובכוונת חברי מפלגתו לא לעמוד מנגד, ולעשות כל שניתן למנוע את הפגיעה הצפוייה הזו. "אם האוצר יגיש תקציב אנטי חברתי, הוא יגלה שמבצע צוק איתן לא יהיה המבצע האחרון עימו יהיה להם צורך להתמודד ו'צוק איתן חברתי' יונח לפתחם".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, החברה בוועדת הכספים, אמרה כי "כהרגלו בקודש, לפיד שם את האינטרסים הפוליטיים שלו לפני האינטרס של הציבור, ובמקום לבטל פטורים מיותרים ממס או לדרוש התייעלות משמעותית במערכת הביטחון, הוא הולך על הפתרון הקל והאכזרי ביותר, שיחסל את מה שנשאר מהשירותים החברתיים הקורסים בישראל".

ח"כ אילן גילאוןצילום: תומר אפלבאום

גלאון הוסיפה כי "משמעות הקיצוץ האדיר, בגובה 690 מיליון שקל מתקציב החינוך היא הגשת החשבון על מבצע "צוק איתן" לילדים ולנכדים של כולנו. השימוש בצוק איתן כדי לסחוט עוד ועוד כספים, תוך הימנעות ממענה על שאלות קשות כמו לאיזה מטרות נועדו הכספים והאם נעשה בהם שימוש ראוי, היא מסורת ארוכת שנים במערכת הביטחון. חשוב להזכיר לציבור, שכל שקל שלא יקוצץ מתקציב משרד הביטחון יבוא על חשבון איכות החינוך של ילדינו, המשטרה, הדירות הזולות שלא ייבנו ושכרם של הרופאים והעובדים הסוציאליים".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר כי "קיצוץ רוחבי איננו מדיניות כלכלית אלא מפלטם של הפחדנים והעצלנים, שאינם מעזים לקבל החלטות אמיצות. כתוצאה מכך נפגעים שוב הכי חלשים, עניים, חולים וזקנים."הכסף ששר האוצר מחפש נמצא בפרוייקטים פוליטיים כמו ההתנחלויות או בבורות השומן הקיימים עשרות שנים. אף אחד לא מעז לגעת בפרות הקדושות בתקציב, גם לא אביר 'הפוליטיקה החדשה' יאיר לפיד".

ח"כ דוד צור (התנועה), חבר וועדת הכלכלה בכנסת, פועל לגייס חברי כנסת שיפעילו לחץ להכללת כלל היישובים בתחום ה-40 ק"מ מרצועת עזה, בחבילת הסיוע עליה החליטה הממשלה. צור אמר כי "לא יעלה על הדעת שאשקלון, ערים וישובים נוספים שנפגעו קשות במהלך צוק איתן, לא ייכללו בחבילת הסיוע עכשיו".

ח"כ צור מתכוון לבקש מיו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, לקיים דיון דחוף בעניין זה. כן הוא מתכוון לפנות אל שרי מפלגת התנועה כדי למנוע את הפגיעה הצפויה בישובים הנאבקים תחת עול כלכלי לאחר העימות הצבאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"