מי ינהל את המאבק על תקציב הביטחון?

בשבועיים הקרובים יחליטו שר הביטחון והרמטכ"ל על זהות מחליפו של ראם עמינח בתפקיד היועץ הכלכלי לרמטכ"ל - שייכנס לתפקיד בשיאו של המשא ומתן על תקציב 2015

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

בשבועיים הקרובים צפויים שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, והרמטכ"ל, בני גנץ, להחליט על זהות מחליפו של תא"ל רו"ח ראם עמינח בתפקיד היועץ הכלכלי לרמטכ"ל (היועכ"ל). המחזיק בתפקיד משמש גם ראש אגף התקציבים במשרד הביטחון (את"ק).

עמינח היה הראשון שהובא לתפקיד מהשוק האזרחי. הוא מונה על ידי שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק. בסוף אוגוסט הוא יסיים קדנציה של שלוש שנים בתפקיד וצפוי לחזור למשרד רואי החשבון שבו הוא שותף. עמינח נשוי למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק־עמינח.

הקצינות האחראיות על תקציב הביטחון בצה"לצילום: אייל טואג

מחליפו של עמינח ייכנס לתפקיד בשיאו של המשא ומתן על תקציב הביטחון ל–2015. משרד הביטחון דורש תוספת של 11 מיליארד שקל לתקציבו ב–2015, לצד דרישה של 7 מיליארד שקל תוספת לתקציב 2014 בעקבות מבצע צוק איתן. מי שייבחר לתפקיד יוביל מטעם מערכת הביטחון את המגעים עם משרד האוצר על גודלו של תקציב הבטחון, המסתכם כיום בכ–51 מיליארד שקל נטו (כ–60 מיליארד שקל ברוטו).

בשלב זה מתמודדים על התפקיד שלושה מועמדים. הראשונה, אל"מ איריס דנון, היא האישה הבכירה ביותר בתפקיד כלכלי בצה"ל עד כה. דנון מסיימת בימים אלה לימודי תואר שני במכללה לביטחון לאומי. בתפקידה האחרון שימשה ראש מחלקת תקציבי שכר וכוח אדם במשרד היועץ הכלכלי לרמטכ"ל.

ראם עמינחצילום: אלון בסון \ משרד ה

מתמודד נוסף הוא אל"מ ששון חדד, ראש מחלקת תקציבי יבשה באגף התקציבים של משרד הביטחון ולשעבר ראש מחלקת התקציבים והבקרה של זרוע היבשה. המתמודד השלישי הוא אלוף משנה אדיר אהרון, ראש מחלקת זרועות באגף התקציבים של משרד הביטחון. בעבר הובא עמינח מחוץ למערכת, לאחר ששני המתמודדים האחרונים בחרו שלא להתמודד לתפקיד.

ליועכ"ל וראש את"ק, שדרגתו תא"ל, שלושה כובעים: בראשון, הוא משמש מפקד מערך התקציבים בצה"ל, ואחראי על כ–600 קצינים ונגדים. בכובע אחר הוא אחראי לייעוץ לרמטכ"ל ולפורום מטכ"ל בתחום התקציב והכלכלה. בכובע נוסף, כראש אגף התקציבים במשרד הביטחון, הוא מייצג את צה"ל ומשרד הביטחון בנושאי תקציב הביטחון בפני הכנסת ומשרדי הממשלה, מרכז את עבודת המטה המשמשת בסיס להכנת תקציב הביטחון, מעניק ייעוץ כלכלי לגורמים במשרדו ובצה"ל ועוסק בניהול ובקרה שוטפים של תקציב הביטחון.

אל"מ ד"ר ששון חדדצילום: דובר צה"ל

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה