הראשון להצטרף למפלגה שמקים משה כחלון: לשעבר מנכ"ל בזק, אבי גבאי

שר הרווחה והתקשורת לשעבר אמר בוועידת ישראל לרפואה כי על המדינה לסייע גם לעסקים המרוחקים יותר מ–40 ק"מ מעזה בעקבות מבצע צוק איתן ■ כחלון הודה כי הוא פועל להקמת מפלגה חדשה - ולפי הערכות, הוא יודיע על הקמתה לאחר שהכנסת תחליט על הקדמת הבחירות

"אנו לוקים בתסמונת של חוסר קבלת החלטות משווע וחוסר מנהיגות חברתית אמיצה, שיודעת לקבל החלטות. עם הקמת המדינה היו החלטות שהזניקו את המדינה. בשנים האחרונות, ככל שהמדינה גדלה - ההחלטות קטנות" - כך אמר אתמול שר התקשורת והרווחה לשעבר, משה כחלון, בוועידת ישראל לרפואה שנערכה ביוזמת המקומון "כל העיר" מקבוצת הארץ ובית החולים הדסה בשיתוף בית החולים שערי צדק והעמותות "בני ציון" ו"הקרן לידידות".

כשנשאל מתי יודיע על הקמת מפלגתו החדשה, השיב כחלון: "קיבלתי החלטה להקים מסגרת פוליטית, אבל לא בתקופה הזו". ההערכה היא שכחלון יודיע על הקמת מפלגתו עם קבלת ההחלטה בכנסת על הקדמת הבחירות.

בהתייחסו למבצע צוק איתן אמר כחלון: "חייבים לסייע מייד, ללא דיחוי, לעסקים הקטנים, כי הבעיות יצופו בשבועות הקרובים והם יצטרכו לשלם חובות לספקים. לכן, ההמלצה היא לקצר הליכים ולעמוד במתכונת טיפול מהיר וזריז. יש לפצות גם את העסקים שרחוקים יותר מ–40 ק"מ מגבול רצועת עזה, כי גם הם נפגעו. המלחמה היתה גם בחיפה וגם בחדרה, בנתניה ובעוד מקומות".

כחלון הוסיף כי "עוד לפני המבצע או המלחמה, הרגשנו ריסון בעסקים ושהמשק מתחיל להתכווץ קצת, וזה קשה לעסקים הקטנים. אנשים דחו טיפולים שלא היו חשובים או לא דחופים. כעת העסקים צריכים לשלם מע"מ, ארנונה, מקדמות וכל מה שדרוש. פה המדינה חייבת באמת להקשיב לאנשים האלה. נכון שיש חוסר בתקציב, ויעדי הגבייה צריכים להיות גדולים, אבל חייבים להתחשב בעסקים האלה, כי הם המנוע של המשק. האוצר עושה עבודה בעניין, אבל היא חייבת להיות יותר מהירה, יסודית ומאסיבית".

שר התקשורת לשעבר, משה כחלוןצילום: חגי פריד

כחלון מתח בקורת על תוכניות הדיור של הממשלה ואמר: "אנחנו רוצים לעשות רפורמה בדיור, ומקבלים על הדף רפורמה שכוללת בין היתר הקמת חברת דיור, דיור להשכרה, 300 יחידות דיור בראש העין, הפשרה של 1,100 יחידות בצומת רעננה, בצומת קסם ובקרית גת, כשלישראל חסרות 150 אלף יחידות דיור. צריך להפשיר קרקע ל–150 אלף יחידות דיור".

בעניין יוקר המחיה אמר כחלון: "מה יצא מוועדת המזון של יוקר המחיה? לא, חלילה, יבוא מחרה, לא הורדת מחירים - אלא סימון מחירים. כך נדע בדיוק בכמה מרמים אותנו, על הגרוש. זה רפורמה? זה שינויים?"

כחלון הציג את החזון החברתי שלו והוסיף: "ככל שחולף הזמן, המצב מחמיר, כי אין פה חזון חברתי אמיתי. תוכניות יש למכביר. השרים באים עם מאבטחים ומאשרים החלטות, אבל הן לא מיושמות. לכן הבעיה שלנו זה לא תוכניות, אלא יישום. הבעיה היא מנהיגות, אומץ ויכולת ליישם". הוא קרא לקבוע יעד חברתי בתקציב המדינה: "לא צריך לחשוש מקביעת יעדים חברתיים. למה לא קובעים יעד עוני? כי חוששים שאולי לא יעמדו בזה. השרים חוששים להגדיר יעד עוני, כי אם ייקבע יעד כזה והשר לא יעמוד בו, הוא יחטוף. הדברים האלה יצטרכו להיות, אם לא היום, אז בעוד שנה־שנתיים. מדינה לא יכולה להתנהל בתהליך של כיבוי שריפות, כשכל החלטה גורמת ל'מטף כיבוי' או ל'סופר טנקר' - תלוי בגודל האסון".

במפלגה שמקים משה כחלון: אבי גבאי, לשעבר מנכ"ל בזק/ אמיר טייג וצבי זרחיה

אבי גבאי הצטרף באחרונה למשה כחלון במאמציו להקים מפלגה חברתית שתתמודד בבחירות הקרובות, ומסייע לו בצד הארגוני - כך נודע ל–TheMarker.

גבאי שימש מנכ"ל בזק במשך שש שנים, עד תחילת 2013, במקביל לכהונתו של כחלון כשר תקשורת. מאז שעבדו זה מול זה כמפקח ומפוקח, שמרו השניים על קשר. טרם נמסר אם גבאי ישתלב ברשימת המועמדים של כחלון לכנסת, אך ברור כי בכוונתו להתמודד על תפקידים בעלי השפעה ציבורית מהותית.

גבאי החל את דרכו המקצועית באגף התקציבים באוצר, ובעת שעזב את בזק, אמר כי בכוונתו לנסות ולחזור לשירות הציבורי לתפקיד בעל תרומה ציבורית. גבאי מייעץ לכחלון באופן שוטף, ועוזר לו לגבש את התוכניות הכלכליות שיהוו את בסיס המצע של המפלגה.

ההערכה היא שכחלון יודיע על הקמת מפלגתו לכשתתקבל החלטה על הקדמת הבחירות. עם זאת, הוא מקבל פניות רבות של אנשים המבקשים להצטרף למפלגתו, אבל נמנע כעת מלהתחייב לפונים על שילובם ברשימה לכנסת.

כחלון מחפש אנשי מקצוע בתחומם. הוא נפגש בעבר עם פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הוות"ת, שהודיע בשבוע שעבר כי יפרוש מתפקידו בפברואר 2015 לצורך כתיבת ספר. לא מן הנמנע שבסופו של דבר טרכנטברג ישתלב ברשימתו של כחלון. שם נוסף שהוזכר כמי שעשוי לחבור לכחלון הוא האלוף (במיל') יואב גלנט, שגם נפגש אתו באחרונה. כחלון גם נפגש עם עדינה בר־שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"