רם בלינקוב: להבדיל אלפי הבדלות, דרישות התקציב של צה״ל מזכירות את דרישות החמאס

בלינקוב, לשעבר ראש אגף התקציבים באוצר, תקף את הדרישה לתוספת של 18 מיליארד שקל ואמר: "מציע להפסיק להגיד אמן לכל בקשה של מערכת הביטחון"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"עמדתי מזה זמן רב היא כי תקציב הביטחון פוגע בביטחון המדינה במובן הזה שבמערכת הביטחון יש בזבוזים רבים וחלק גדול מהכספים מגיע למקומות שבינם לבין צבא והתעצמות אין כל קשר, ומאידך, הכספים האלו חסרים מאוד לצרכים שונים חיוניים, כמו חינוך, בריאות, תשתיות ועוד הרבה דברים חשובים", כך אמר היום ברדיו 103 FM ראש אגף התקציבים לשעבר והיום יו"ר כפרית תעשיות, רם בלינקוב.

בהתייחסו לדרישת מערכת הביטחון להגדיל את תקציבה השנה ובשנה הבאה ב-18 מיליארד שקל, אמר בלינקוב כי הוא מרוצה מהדרישות כי "להבדיל אלף אלפי הבדלות, זה מזכיר לי את דרישות החמאס בקהיר - דרישות שישראל לא יכולה לעמוד בהן, מספרים שאי אפשר לעמוד בהם, מספרים לא מציאותיים".

לדבריו, כל ארגון עסקי שעובר טלטלה עסקית לא יושב וחושב, כמו מערכת הביטחון, מאיפה יוכל לקבל עוד כסף, אלא חושב היכן הוא יוכל להתייעל. להערכתו, מאז החל מבצע "צוק איתן" איש במערכת הביטחון לא חשב על התייעלות או על קיצוץ בכוח האדם. מערכת הביטחון מתמקדת בנושא אחד, איך תוכל לקבל יותר כסף מהאוצר.

"מרבית הצבא כלל לא נמצא בעזה", טען בלינקוב. "הוא נהנה מרמת חיים טובה. מזכיר הממשלה, שפעם היה סגן אלוף, הוא היום אלוף. וכנ"ל בהרבה תפקידים אחרים. במערכת הביטחון יש הרבה שומנים - הם מוכרים לכל מי שעושה מילואים. המערכת לא מתאמצת לצמצם אותם. לכן היא הולכת לאוצר".

צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין

בלינקוב הדגיש כי אין לקבל את טענות הצבא שהוא צריך לקבל פיצוי מלא על כל ההוצאות שהיו לו בזמן המלחמה, שכן חלק מהוצאות המלחמה ביום יום חופפות את הוצאותיו בזמן "צוק איתן" (ימי מילואים, שעות טיסה, שעות מנוע ועוד). "אני מציע להפסיק להגיד אמן לכל בקשה של מערכת הביטחון. זה עולה לנו הרבה כסף".

נשיא לשכת רואי החשבון, רו"ח דודי גולדברג, קרא לממשלה להעביר החלטה שתפחית את המס על דיבידנד מ-30% ל-15%. לדבריו, מהלך כזה, "יעודד תשלומי מס שיזרימו מיליארדי שקלים לתקציב המדינה ויאפשרו לממן את עלויות מבצע צוק איתן, מבלי להכביד את נטל המס על הציבור".

לדברי גולדברג, "החודש האחרון הסב נטל תקציבי נוסף למשק. עסקים נפגעו כלכלית ולא רק בגבול ה-40 ק"מ. ענפי המלונאות, אולמות האירועים, בתי קפה ומסעדות, הלבשה והנעלה, נפגעו עקב ירידה חדה בהכנסות, כך שקשה להם לעמוד בתשלום ההוצאות והעלויות הקבועות ולשלם שכר דירה, דמי ניהול, משכורות לעובדים ומסי עירייה. במצב זה, לא ניתן להכביד עוד על העסקים ולהטיל מסים חדשים על מנת לממן את עלויות הלחימה ואת צרכי מערכת הביטחון לשנה הבאה. מצד שני, העלאת יעד הגירעון תפגע בחוסנה הכלכלי של ישראל ובמעמדה הבינלאומי. זוהי שעת חירום, שמחייבת מהלכים יוצאי דופן".

גולדברג ציין כי, "לשכת רואי חשבון הציעה למשרד האוצר מתווה של הפחתת שיעור המס על חלוקת דיבידנד, מחברות זרות שבבעלות תושבי ישראל. הפחתת המס על דיבידנדים לחברות זרות תאפשר להזרים לקופת המדינה מסים בהיקף של כ-10 מיליארד שקל ותאפשר להתמודד עם דרישות התקציב ועם צרכי מערכת הביטחון. רק קיטון בשיעורי המס יגדיל את גביית המס למימון הגירעון בתקציב המדינה, מבלי להטיל נטל נוסף על אזרחיה. על הממשלה להקל על עסקים בנושא תשלומי החובה על מנת למנוע את קריסתם. המצב הקשה של העסקים מחייב להקל עליהם על ידי מתן אפשרות לדחיית תשלומי החובה (מע"מ, מס הכנסה וניכויים) בכל אותם ענפים שהכנסותיהם נפגעו במהלך חודשי הלחימה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית