מתחילת המבצע: תורמים מחו"ל העבירו כ-60 מ' ש' לצה"ל ולרשויות בדרום

עמותות וארגונים ישראליים פתחו בקמפיינים לגיוס כספים למען תושבים שנפגעו במבצע ■ רוב הכסף נתרם על ידי יהודים מצפון אמריקה ונוצרים ברחבי העולם ■ מייסד הקרן לידידות: "למדנו מהניסיון והבנו שאסור לחכות למשרדי הממשלה"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

מתחילת מבצע צוק איתן העבירו תורמים מחו"ל כ-60 מיליון שקל כסיוע לתושבי הדרום, הרשויות המקומיות בדרום ולצה"ל. רוב הכסף נתרם על ידי יהודים מצפון אמריקה ונוצרים ברחבי העולם.

ארגון הפדרציות היהודיות (JFNA), המאגד קהילות ופדרציות בצפון אמריקה, שמגייס תרומות בעיקר למען הסוכנות היהודית והג'וינט, פתח בקמפיין ששמו "עצרו את האזעקות". "אנו עוזרים לישראלים לקבל סיוע ושירותים שלהם הם זקוקים בדחיפות. 6 מיליון ישראלים שחיים בטווח טילי החמאס זקוקים לעזרתנו", נכתב באתר האינטרנט של איגוד הפדרציות. הקרן לידידות פתחה גם היא בקמפיין גיוס תרומות למען ישראל בתשדירים בטלוויזיה ובאינטרנט, בקרב נוצרים מצפון אמריקה ושאר העולם.

התרומות משמשות בעיקר לסיוע לתושבים ביישובי הדרום, כמו מימון פעילות הפוגה עבורם, ולטובת אזרחים נכים ובעלי מוגבלויות, קשישים, ילדים ואוכלוסיות הנתמכות על ידי שירותי הרווחה. בחלק מהמקרים התרומות שימשו למיגון יישובים ורכישת ציוד ביטחון ורפואה ליישובי עוטף עזה - נושאים שבדרך כלל אמורים להימצא בתחום אחריות הממשלה, אך הופקדו בידי עמותות וקרנות פילנתרופיות.

צילום: עופר וקנין

הסוכנות היהודית גייסה מתחילת המבצע כ-27 מיליון שקל (כ-8 מיליון דולר) מקרן היסוד והפדרציות היהודיות. כ-13.4 מיליון שקל שימשו את הסוכנות לטובת פעילות הפוגה לילדי הדרום ו-10.1 מיליון שקל לטובת שיפוץ מקלטים. במבצע עופרת יצוקה גייסה הסוכנות 15 מיליון שקל, ובמבצע עמוד ענן כ-55 מיליון שקל.

לפי נתוני הסוכנות, במלחמת לבנון השנייה ואחריה גייס הארגון תרומות בסך 765 מיליון שקל שהועברו בעיקר ליישובי הצפון, אך גם כסיוע למיגון יישובי הדרום. קשה להשוות בין התרומות שהועברו במלחמת לבנון השנייה - שכוללות תרומות שהועברו לאחר הלחימה - לתרומות במבצעים הקודמים בעזה, שהיו בהיקף קטן יותר, וגם כוללות תרומות שניתנו עם סיום הלחימה. קשה להשוות גם משום שהנתונים כוללים בחלק מהמקרים כספים שהועברו גם למילוי צרכים שהתגלו בלחימה או למיגון בשוטף.

לדברי משה עשירי, סמנכ"ל הכספים של הסוכנות היהודית, "מבחינתנו זו תמונת מצב חלקית. אני מעריך שאחרי הלחימה יגויס סכום משמעותי נוסף. יהיה צורך לשקם את הדרום ולתמוך בכל המערכות, כולל מיגון, מקלטים ותמיכה במערכת החינוך ובעסקים, ובתחומים נוספים שנזהה עם הממשלה שזקוקים לסיוע".

לדבריו, "כמו בעופרת יצוקה ובעמוד ענן, גם הפעם ראינו ששותפינו מתגייסים לגיוס הכסף אתנו. הפעילות מתבצעת בתיאום עם הממשלה לפי תעדוף וצרכים שעולים בשטח. כבר עם תחילת המבצע הוצאנו משפחות וילדים לפעילות הפוגה וגייסנו תרומות לשיפוץ מקלטים".

כמה מהתרומות הגדולות ביותר הועברו על ידי הקרן לידידות, שמגייסת תרומות בעיקר מנוצרים אוונגלים בארה"ב ובשאר העולם. עד כה גייסה הקרן כ-15.4 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון דולר) לטובת תושבי הדרום במבצע צוק איתן, וכ-1.1 מיליון שקל (כ-330 אלף דולר) לטובת חיילי צה"ל. בשבוע שעבר מיגנה הקרן את בניין המועצה האזורית שדות נגב, ובמהלך המבצע רכשה גם מכשיר סי.טי נייד לבית החולים סורוקה, וערכות עזרה ראשונה ליישובי עוטף עזה.

הקרן תורמת מדי שנה 5 מיליון דולר לחיילי צה"ל באמצעות האגודה למען החייל, והגדילה את תרומתה בעקבות המבצע. לפי נתונים שנמסרו על ידי הקרן, מאז מלחמת לבנון השנייה היא העבירה 37 מיליון דולר (126.5 מיליון שקל) לפרויקטים שונים כמו שיפוץ מקלטים, ציוד ומיגון בתי חולים ורכישת כבאיות. במבצע עמוד ענן העבירה הקרן תרומות בסך כ-12 מיליון שקל (כ-3.5 מיליון דולר).

אייזיק גינדיצילום: יח"צ

"הממשלה צריכה להשתמש בתבונה"

"במבצע הזה ראינו את ההבדל בהתנהלות משרדי הממשלה לעומת מלחמת לבנון השנייה. הפעם הם מאורגנים הרבה יותר", אמר הרב יחיאל אקשטיין, נשיא ומייסד הקרן לידידות. "למדנו מהניסיון, והבנו שאסור לחכות למשרדי הממשלה. עוד לפני המלחמה ביקרנו אצל ראשי ערים בדרום ושאלנו מה הצרכים שלהם. אנו עובדים עם הרשויות המקומיות באופן שוטף במהלך השנה, ומתמקדים גם בנושאי ביטחון כמו שיפוץ מקלטים והצבת מיגוניות. אנו ממשיכים לגייס תרומות. רק היום קיבלנו תרומות בסך 100 אלף דולר מסינגפור ו-50 אלף דולר מהפיליפינים. אנחנו דואגים להשקיע את הכסף הכי מהר שאפשר ולגייס עוד כסף".

לדבריו "ברור שאין ממשלה שיכולה לעשות הכל ולכן יש את ארגוני המגזר השלישי, אבל הממשלה צריכה להשתמש בתבונה ולדעת איך לחבר את המדינה למגזר העסקי ולמגזר השלישי, ואת זה היא לא עושה באופן הכי יעיל. הממשלה עובדת טוב יותר מבפעמים קודמות, אבל חייב להיות משרד להגנת העורף שיידע מה קורה בשטח ומה רמת המוכנות של כל יישוב".

ג'וינט ישראל גייס עד כה כ-14 מיליון שקל (כ-4 מיליון דולר) למען האוכלוסייה בדרום. רוב התרומות גויסו באמצעות ארגון הקהילות היהודיות בצפון אמריקה. לצד פעולות הפוגה, הג'וינט התמקד בסיוע לבעלי מוגבלויות, קשישים, נוער, ובאירוח משפחות וייעוץ לנפגעי חרדה. בין היתר, הארגון הפעיל רשת של מתנדבים בדרום שמסייעת לאנשים בעלי מוגבלויות. הארגון רכש ערכות שירותים ניידות למרחבים מוגנים עבור נכים, ומספק ייעוץ לאנשים בעלי מוגבלות נפשית. הארגון גם מפעיל רשת מתנדבים שמבקרים בבתי קשישים ומסייעים להם. במלחמת לבנון השנייה ואחריה גייס הג'וינט 60 מיליון דולר לטיפול בצרכים שעלו במהלך ובתום המלחמה. בעופרת יצוקה גייס הארגון 1.7 מיליון דולר, ובמבצע עמוד ענן כ-1.3 מיליון דולר.

"מתחילת מבצע צוק ענן ראינו התגייסות גבוהה במיוחד של תורמים ביחס לשני המבצעים הקודמים בעזה, שבאה לידי ביטוי גם בתמיכה נפשית ובסולידריות ולא רק בכספים", אומרת ד"ר סיגל שלח, משנה למנכ"ל ג'וינט ישראל. "במהלך המבצע, על רקע נפילות הטילים, הגיעו לכאן משלחות מארה"ב שביקרו ביישובי הדרום. ההתגייסות היתה מלאה ומהירה. במבצע הנוכחי הממשלה ערוכה הרבה יותר. רח"ל (רשות חירום לאומית) ומשרד הרווחה בשליטה על מה שקורה, כך שאנו משלימים את החסר ולא דורכים במקום שבו הממשלה כבר נמצאת.

כוח מילואים בעזהצילום: אליהו הרשקוביץ

"קל יותר לדווח לתורמים מה השימוש בתרומות והם רואים שהן לא מתבזבזות. העברנו בקשות לתרומות לטווח הבינוני והארוך, שחלקן מתבטא בפעילות של שיקום, כמו סיוע לעסקים קטנים ביום שאחרי המלחמה, בתיאום עם משרד הכלכלה". היא הדגישה כי התרומות מיועדות גם לסיוע ליישובים הבדואיים בדרום. "יש נכונות של הפדרציות היהודיות לתמוך בחברה הערבית באופן שלא היה כמותו בעבר".

"סולידריות חוצת גבולות עם החיילים"

האגודה למען החייל גייסה עד כה 2.5 מיליון שקל מחו"ל, מתוך תרומות בסך 15 מיליון שקל שנאספו על ידי העמותה. התרומות הועברו מארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (1.37 מיליון שקל), הקרן לידידות, האגודה למען החייל במקסיקו, וידידי האגודה באנגליה. כמו כן, ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה העביר לישראל יותר מ-65 אלף חבילות, ערכות ביגוד וקפה, ומקלחות שדה לחיילים. הארגון מגייס תרומות בסך כ-85 מיליון דולר בשנה שמועברות לחיילי צה"ל ולחיילים משוחררים.

"התגייסות הקהילות והארגונים מחו"ל מעוררת הערכה", אמר תא"ל במיל' אילן טל, מנכ"ל האגודה למען החייל. "יש פוטנציאל גדול נוסף לצרכים נוספים, שיבואו לידי ביטוי גם בפעילות שהאגודה תממש עם החיילים והיחידות הלוחמות שהשתתפו במבצע, בתקופה שלאחר הלחימה. אנחנו מקפידים לסמן את התרומות מחו"ל, כדי שהחייל שמקבל את התרומה יחוש שהסולידריות עמו חוצה גבולות".

ג'יי שוטנשטייןצילום: יח"צ

ארגון איחוד הצלה, הכולל 2,000 חובשים, רופאים ופרמדיקים שמתנדבים במקרי חירום רפואיים, דיווח גם הוא על גיוס תרומות בהיקף של כמיליון דולר מתומכי הארגון בחו"ל. בין היתר, בארגון מדווחים כי משפחת גינדי הישראלית־אמריקאית, בעלת רשת האופנה סנצ'ורי 21 בניו יורק, תרמה כחצי מיליון דולר שנאספו על ידה בערב התרמה שערכה.

כמו כן דיווח הארגון על תרומה בסך 120 אלף דולר של איש העסקים ג'יי שוטנשטיין מבעלי אמריקן איגל, עם איש העסקים ראובן בוב בוק. התרומות ישמשו לרכישת אופנועים למתנדבי הארגון בדרום. נשיא איחוד הצלה, אלי ביר, אמר כי "תומכינו, רבים מהם יהודים חמים מארה"ב, עזרו לנו לרכוש ציוד מגן עבור המתנדבים ואופנו־לנסים (אופנועים עם ציוד הצלה; ל"ד) להצלת חיים בדרום ואנו מודים להם על שהתגייסו למאמץ הלאומי במסגרת מבצע צוק איתן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב