מיכאל שראל: "הרבה מאוד אנשים ימותו בגלל מע"מ אפס"

היועץ המשפטי לכנסת בדיון בוועדת הכספים: "מע"מ אפס לא יעמוד במבחן החוק בלי מודל כלכלי. זה בעייתי לבוא היום בחשבון עם אלו שלא יכלו לשרת בצבא"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

פרופ' מיכאל שראל, הכלכלן הראשי לשעבר באוצר, שהתפטר מתפקידו בגלל החלטת לפיד להנהיג מע"מ אפס לרוכשי דירות, תקף היום (ה') שוב בוועדת הכספים את ההצעה: "הרבה מאוד אנשים ימותו בגלל החוק הזה. עלות החוק למשך 20 שנה היא 50 מיליארד שקל. בכסף הזה ניתן היה להגדיל את תקציבי בריאות, בטיחות הדרכים ולהקטין את מספר ההרוגים בהרבה תחומים".

היועץ המשפטי לכנסת עו"ד אייל ינון ציין כי: "אם לא יוצג מודל כלכלי שתומך בהוזלת מחירי הדירות בעקבות הנהגת מע"מ אפס לרוכשי דירות - יהיה קשה לספק הגנה חוקתית לצעד". בשבוע שעבר פירסם ינון חוות דעת שבה קבע שהצעת החוק מעוררת קשיים חוקתיים ויש לשנותה בוועדת הכספים.

לדבריו, "הפערים שההצעה יוצרת הם גדולים מעבר למידה ולסבירות: הפער הכספי שנוצר בין שתי הקבוצות יכול להגיע עד 100 אלף שקל בגובה ההטבה. הפער השני שלוקה בסבירות ובמידתיות הוא כי מי שלא שירת לא יקבל כל הטבה על דירה שעולה על מחיר של 950 אלף שקל.

"מה שאני אומר מחמיר כשאנו בוחנים את הרקע לדברים. התכלית לפצות את המשרתים על חסרון הכיס שנוצר בגין תקופת השירות ולהביע את הוקרת המדינה על השירות הצבא. אבל כשיש מרחק שנים רב בין מתן ההטבה לבין השירות הצבאי, צריך להבין שהפערים הללו מאוד מצטמצמים אם בכלל קיימים. לפעמים השירות הצבאי הוא מנוף לפרנסה יותר טובה, ולא חסם לקבלת עבודה או הגדלת ההון. צריך לקחת באופן פרופורציונלי את חיסרון הכיס של מי שלא שירת בצבא כי בחברה הוא לאר מהווה חיסרון כיס משמעותי".

מימין לשמאל: ד"ר מומי דהאן, ד"ר מיכאל שראל ופרופ' אבי בן בסט

עוד אמר ינון כי "במשך שנים ממשלות ישראל איפשרו לאוכלוסיות מסויימות לא לשרת בצבא. ברמה הפורמלית-משפטית, האוכלוסיה הערבית לא נקראת לגיוס לצבא. מסגרות של שירות לאומי לא היו קיימות לאוכלוסיה הערבית או החרדית במשך שנים רבות. שר הביטחון פטר במשך שנים חרדים מגיוס. השינוי בעניין הגיוס קורה כעת, ואילו ההטבה ניתנת על חשבון שנים עברו. לכן לבוא היום חשבון עם מי שלא יכלו לשרת בצבא זה בעייתי.

"אם הממשלה והכנסת מחליטות לבטל את המע"מ על דירה ראשונה בלא הבדל בין קבוצות שונות באוכלוסיה, ובאים טובי הכלכלנים וטוענים שהמטרה לא תושג על ידי הצעד הזה - כמובן שחובה על הוועדה להתייחס בכובד ראש ולקבל הכרעה אחרי שיקול דעת.

"אנו נכנסים לבעיה כשעושים צעד כזה תוך יצירת אפלייה ואז המשפט החוקתי מתערב. מוטלת חובה בסיסית לבוא להסביר ולשכנע שהצעד שננקט על ידי הממשלה יש בו כדי להשיג את המטרה. המשפט חוקתי מוכן לספוג פגיעה בעקרונות חוקתיים בתנאי שבתמורה לכך נרוויח ערך רב באינטרס הציבורי (למשל הוזלת מחירי הדיור). לכן המבחן הבסיסי שצריך לצלוח במקרה שלפנינו האם יש קשר רציונלי מובהק בין הצעד שבו הממשלה מבקשת לקדם לבין המטרה והתכלית שהצהירה הורדת מחירי הדיור בטווח הקצר. יש קונצנזוס בקרב כלכלנים ואפילו נגידת בנק ישראל שהצעד הזה לא מביא למטרה שאליו הממשלה שואפת".

ינון הוסיף כי "התכלית שהצהירה הממשלה אודות הכרת תודה למשרתם ופיצוי על חיסרון הכיס שניתן להם בגין השירות הצבאי היא ראויה. זה לא עניין טרוויאלי, אבל יש אסכולה במשפט החוקתי שאין לערבב שמחה בשמחה, ואין לערבב את סוגיית הדיור בסוגיית הגמול והמשרתים".

בתשובה לשאלת ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר ינון כי "חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת בעניינים חוקתיים לא מחייבות את חברי הכנסת ולכן הם מפעילים את שיקול דעתם ומצפונם כשהם באים להצביע".

אייל ינון

בישיבה העלו ח"כים את חוות הדעת שנחשפה הבוקר ב-TheMarker שאותה כתבו בינואר 2014 סגן הממונה על התקציבים ערן ניצן וסמנכ"ל רשות המסים, ערן יעקב, שבה תקפו את הנהגת מע"מ אפס וכתבו שההצעה היא פופוליסטית ומסוכנת וקיים חשש שהיא תגרום כאוס במחירי הדיור.

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) אמר כי "אני רוצה לברך את הפקידים ואת רשות המסים על אומץ הלב האישי שעומדים מול שרים פופוליסטים. הפקידים אומרים בחוות הדעת עד כאן יש לנו רקורד מקצועי ולא תשפילו אותנו בהחלטות חסרות שחר. פה יש שריפה שרוצים לכבות אותה באמצעות בנזין. זה ברור שהחוק הזה לא יעבור את רף בג"ץ".

בתשובה לשאלת היו"ר ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) השיב ינון כי "אפשר ליצור מדרגים יותר סבירים ומידתיים. אפשר לחפש מנגנונים והוועדה יכולה לגבש הצעה מידתית יותר ולאזן את הצעד הזה".

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) אמרה כי "הצעת החוק מעוררת התנגדות אפילו בפקידות האוצר ובמשרד השיכון כי היא מריחה להרבה אנשים שזוהי הצעה שכל מטרותיה פוליטיות ולא ענייניות. הרעיון לקחת מס מכלל אזרחי ישראל, ולהעביר אותו אך ורק לשכבה מצומצמת ביותר בתוך השכבה הישראלית במקרה חיילים משוררים שלהורים יש כסף לקנות דירה - אין אותו לרוב החיילים המשוחררים".

שפיר הוסיפה כי "בחוק הזה מונעים את ההטבה מרוב רובם של החיילים המשוחררים כי אין להם כסף לרכוש דירה. זה מעמיד אותנו במצב בעייתי. כולנו רוצים למצוא פתרונות לבעיית הדיור אבל משימתנו כנבחרי ציבור לא למצוא פתרונות שנראים טוב על הנייר".

ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) אמר כי "במגזר הדרוזי אין בנייה של קבלנים ואין בנייה רוויה ולכן הוא לא נכלל בחוק. בחוק המוצע מוציאים קבוצה מאוד גדולה של משרתים דרוזים בצה"ל במשך 3 שנים" .

ח"כ עיסווי פריג' (מרצ) אמר כי "היועץ המשפטי עשה לי חושך בעיניים. האם יוזמי החוק הפופוליסטים לא לקחו בחשבון כל האלמנטים ששמענו מפי היועץ המשפטי לכנסת מבחינת האפלייה וחוסר השיוויון? בכירים ברשות המסים אמרו את דעתם לאן החוק מסוגל להביא אותנו ולמרות זאת כמו "ראש בקיר שמים פול גז בניוטרל ונוסעים. זה חוק פוגעני מרחיק לכת ולא שיוויוני".

ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) שהגישה הצעת חוק פרטית להנהגת מע"מ אפס אמרה כי האוצר לא צריך לבצע שונות בגובה ההטבה בין מי ששירת בצבא לבין מי שלא שירת בצבא. גמליאל קראה לבחון מענה יעודי לקבוצות אוכלוסיה כמו החלת החוק על קבוצות הרכישה, אבות גרושים לילדים עד גיל 6, וכן על בנייה רגילה ולאו דווקא רווייה בנגב ובגליל".

פרופ' אבי בן בסט לשעבר מנכ"ל משרד האוצר הזהיר כי "החוק יאיץ ביקושים כי מי שיחשוש שההטבה תבוטל יזדרז כעת וירכוש דירה והמחיר יעלה. אין ספק שכאשר מבטלים מע"מ זה מגדיל את המוטיבציה לרכוש דירה. אני חושש שהנזק הזה ישרוד להרבה שנים. מי שיחשבו שההטבה תבוטל בעוד 3-1 שנים יקדים את רכישת הדירה. הביקוש יגדל עוד מעבר למה שנגזר מההטבה עצמה בגלל הקדמת הביקושים".

בן בסט אמר כי יש להגדיל את ההיצע. "ההיצע גדל אבל לא במידה מספקת. מ-35 אלף ל-42-40 אלף התחלות בניה בשנה. במצב שבו ההיצע לא מגיב מספיק והביקוש גדול המחיר של הדירה יעלה. גם היום אפשר להגדיל את ההיצע ומהר. קודם כל לא נשיג את היעד להוריד את מחירי הדירות אלא להיפך נגרום לעלייתם. זה גם יגרום לפגיעה משמעותית באי שוויון".

פרופ' מומי דהן מהאוניברסיטה העברית, שיזם את מכתב הפרופסורים נגד החוק שנשלח לועדת הכספים, אמר כי "זו הפעם ראשונה שבה הקהיליה הכלכלית בישראל, כמעט כולה, אומרת שמדובר בתוכנית גרועה. הרעיון שעומד מאחורי העניין הוא פשוט: יש ניתוח שעליו אין מחלוקת שיש עודף ביקוש בשוק הדיור שגורם לעליית המחירים. לכן, צעד שבה להרחיב את הביקוש לא יכול לפתור את הבעיה. זו הסיבה שכל הקהילה הכלכלית כמעט איש אחד מתנגדת לעניין".

סגן הממונה על התקציבים באוצר ערן ניצן אמר כי אמר כי "אנו עומדים אחורי הניירות שהצגנו לשר האוצר. מבחינתו כאנשי מקצוע אני מפרידים בין העולם הקודם ערב החלטת הממשלה לאמץ מע"מ אפס, ובדיון שנוהל בינינו לבין שר האוצר באופן הפתוח והכן ביותר. גזרנו על עצמנו הפרדה שאנו מבצעים מהרגע שהממשלה קיבלה החלטה".

ניצן לא השיב לשאלתו של ח"כ יצחק כהן (ש"ס) שציטט המכתב של ניצן שבו כתב ש"יישום החוק יביא לכאוס ושהוא בבחינת שאיפה פופוליסטית".

ליצמן התפרץ: "האם ניצן עומד מאחורי הדברים שכתב בחוות הדעת? מדובר ביוזמה פופוליסטית ומסוכנת. אם הוא עומד מאחורי המכתב, אז הוא לא יכול להציג את החוק. אם הוא לא עומד מאחורי זה הוא צריך להתפטר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"