"צוק איתן" |

לפיד דוחה תשלום מסים לתושבי הדרום

קריאה לממשלה: "להתקין הוראות לפיצוי עסקים שייפגעו בדרום" ■ הופסקה תנועת הרכבות בין אשקלון ושדרות ■ רוב מוסדות החינוך וההשכלה הגבוהה באזור הדרום הושבתו

שר אוצר, יאיר לפיד, בתום התייעצות שערך עם מנהל רשות המסים, משה אשר, הורה לדחות את מועדי תשלום המסים לתושבי דרום הארץ. ההחלטה התקבלה לאור המצב הביטחוני השורר בדרום ובמטרה להקל על הקשיים התזרימיים עמם מתמודדים העסקים באזור.

לפיד הנחה את מנהל הרשות לתת ארכה לתושבי הדרום לתשלום המסים התקופתיים שלהם. לאור זאת, הודיע אשר כי מועדי הדיווח והתשלום של הדוחות התקופתיים למע"מ, מקדמות מס הכנסה וכן ניכויי מס הכנסה, למתגוררים באזור של עד 40 ק"מ מרצועת עזה (בהתאם לרשימת היישובים שפורסמה ע"י פיקוד העורף), יידחו מ- 15.7.14 ל-25.7.14.

יאיר לפיד צילום: אוליבייה פיטוסי

בנק הפועלים מאפשר לתושבי הדרום לדחות את תשלומי המשכנתא

נוכח המתיחות הביטחונית מכיוון רצועת עזה, הודיע הערב בנק הפועלים כי יעניק הטבות בנקאיות לתושבי הדרום. הבנק הודיע כי יאפשר דחיית תשלומי המשכנתא לבעלי משכנתא בבנק הפועלים לתקופה של עד שלושה חודשים. כמו כן, הבנק יאפשר שבירה של פקדון בנקאי בהיקף של עד 50 אלף שקל לתקופה של עד שנה לא צמוד, ללא קנס. בנוסף, הבנק הודיע כי יעניק הלוואה בגובה של עד 30 אלף בריבית פריים + 1%, בהחזר של עד 48 תשלומים, עם אפשרות לגרייס של עד 3 חודשים.

נוסעי אל על יוכלו לבטל או לשנות מועדי טיסות ללא תשלום

חברת התעופה אל על הודיעה הלילה כי "לאור המצב הביטחוני, תאפשר החברה ללקוחותיה המחזיקים בכרטיסים לטיסות היוצאות מישראל, שמועד יציאתן הוא עד ליום שישי ה-18 ליולי, לבטל את הכרטיסים או לדחות את מועד הטיסה לתקופה שלא תעלה על 6 חודשים. זאת ללא חיוב של דמי ביטול או דמי שינוי (במקרה של שינוי מועד הטיסה - בהתאם לזמינות המחלקה). על נוסעים המעוניינים לדחות או לבטל את טיסותיהם להודיע על כך למוקד אל על או לסוכן הנסיעות. נוסעים השוהים בחו"ל ויבקשו להקדים חזרתם ארצה לאור המצב הביטחוני, לא ישלמו אף הם דמי שינוי".

ייתכנו עיכובים בהמראות והנחיתות בנתב"ג

חשש בענף התעופה מפגיעה בתנועת הנוסעים לישראל וממנה, עקב ההסלמה בדרום הארץ בשיא עונת הטיסות. מנהלי חברות תעופה, שחלקם ביקש שלא להזדהות, אמרו היום (ג') ל-TheMarker כי על אף שבשלב זה אין גל מסיבי של ביטולי טיסות, "המצב נזיל", כהגדרתם, ועלול להשתנות מאוד לרעה, אם המבצע הצבאי יחריף.

צילום: ניר קידר

שדה דב חזר לפעילות מלאה, לאחר שקודם נסגר להמראות. שדה התעופה באילת חזר לפעול לאחר שקודם לכן נסגר להמראות ונחיתות מטוסים, עקב המצב הביטחוני ופעילות חיל האוויר ברצועת עזה. מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי "בנתב"ג הפעילות נמשכת כסדרה, אולם עקב פעילות חיל האוויר במרחב האוויר של ישראל צומצם המסדרון האווירי האזרחי ולפיכך ייתכנו עיכובים בהמראות והנחיתות. ציבור הנוסעים מתבקש להתעדכן בחברות התעופה.

בתוך כך, חברת התעופה ארקיע החלה היום בהפעלת נוהל חירום מיוחד לטיפול בביטולי הזמנות נוסעים, עקב מבצע צוק איתן של צה"ל ברצועת עזה. מנכ"ל ארקיע אינטרנשיונל, דודו מחלב, אמר ל-TheMarker כי "לצערנו זו לא הפעם הראשונה בה נמצאת המדינה במצב ביטחוני חריג. כמו בפעמים הקודמות, כך גם הפעם, מפעילה ארקיע נוהל מסודר לביטול הזמנות של חופשות, במקרים בהם על המזמן לבטל את חופשתו עקב גיוס בצו חירום (צו 8) מצה"ל".

לדבריו, "כל נציגי השרות של החברה עודכנו בדבר הנוהל, אולם עד עתה, לא הורגש שינוי משמעותי בהיקף הפניות וההזמנות. עם זה, נציגי השרות במוקדים, דיווחו על עלייה במספר המתעניינים בשאלה, מה ייקרה במידה ויזמינו חופשה ויאלצו לבטלה עקב אילוצי המצב הביטחוני. אלה נענו כאמור בהתאם לנוהל". כך לדוגמא, בהתאם לנוהל, עם הצגת צו 8 תבוטל ההזמנה והתשלום יוחזר וכך גם לגבי אנשי צבא קבע שהזמינו חופשה ונאלצו לבטלה בגלל המצב הביטחוני.

מנכ"ל בריסל איירליינס בישראל, רובי הרשקוביץ, אמר כי "לצערי אנו למודי ניסיון באירועי ביטחון, אך ממשיכים לפעול כרגיל, כפי שעשינו ברציפות במצבי בטיחות מתוחים ונפילת טילים בפעמים קודמות. בניגוד להצהרות של פוליטיקאים, חברות התעופה זרות המשיכו לטוס וימשיכו לעשות כן גם בתקופות מתח בעתיד. אנו אף ממשיכים, בלא שינוי ביישום לוח טיסות הקיץ העמוס שלנו לישראל".

בחברות התעופה הישראליות אמרו ל-TheMarker כי בשלב זה לא ניכרת מגמה של ביטולי הזמנות ואין כל שינוי בלוח הטיסות המתוכנן של חברת התעופה לשיא עונת הקיץ.

ברשות שדות התעופה (רש"ת) אמרו כי הם מודעים למצב החדש, ומנהליה מקיימים ישיבות וערכות מצב באופן שוטף. בשלב זה ממשיך להתקיים מצב של שגרה והטיסות הפנים ארציות והבינלאומיות פועלות כסדרן.

חלק מהשטח שעליו מתוכננת התוכנית בצפון תל אביבצילום: דודו בכר

רכבת ישראל הפסיקה בצהריים את תנועת הרכבות בין אשקלון ושדרות, לפי הנחיות פיקוד העורף.

הקניונים בבאר שבע מספרים על ירידה של 40% בכמות המבקרים

תושבי הדרום מעדיפים להישאר ספונים בבתים והמרכזים המסחריים והחנויות היו ריקות מאדם. במרכז המסחרי גלובוס סנטר בנתיבות המכוניות היחידות בחניה הגדולה היו של העובדים בחנויות. בעוד שהצרכנים הפוטנציאליים נותרו בבתים המלצרים בבתי הקפה ניסו לשמור על חוש הומור: "אני יכול לשמש כמלצר אישי", אמר מלצר בקפה קפה.

"מהבוקר היו בחנות אולי ארבעה אנשים לעומת כמה עשרות בדרך-כלל, ובערב אנשים בכלל לא יבואו כי יפחדו לצאת מהבית אפילו יותר", מספר תומר ישיעיהו, מנהל חנות סטימצקי בגלובוס סנטר בנתיבות . "אנשים לא באים כי ביטלו את הקייטנות וההורים נשארים עם הילדים". עם זאת, הוא מבקש להדגיש - "תכתבו שאנחנו בסדר ולא מסכנים. זה לא נעים אבל אנחנו עומדים בזה".

גם באשדוד ובאשקלון הרגישו ירידה חדה במכירות ובמספר המבקרים. "אם אני משווה את המכירות לאתמול, אפשר לראות שבחנות אחת שלנו באשדוד יש היום ירידה של 67% במכירות ובשנייה של 53%, גם בחנויות שלנו באשקלון המצב די דומה", מספר פיני פרטוק, מבעלי רשת האופנה 'זברה'. גם החניון של הפאוור סנטר בכניסה לאשקלון, שבדרך-כלל עמוס מכוניות, נראה היום די ריק וחלק מהעובדים המבוהלים ביקשו מהמנהלים ללכת הביתה. ברשת ביוטי קר, המפעילה סניפים באשדוד, אשקלון ובבאר שבע, סיפר המנכ"ל גולן אלבז על "צניחה גדולה מאוד בפידיון של החנויות": "יש מעט מאוד אנשים שיש להם תעוזה ובאים לחנויות. כרגע בחנות יש לנו 4 לקוחות בסניף באשקלון לעומת עשרות לקוחות בשעה הזאת בימים שבשגרה".

בבאר שבע הירידה במכירות היתה מעט נמוכה יותר, אולם גם שם סיפרו בקניונים על ירידה של עשרות אחוזים במכירות. "רק לפני כמה דקות היו אזעקות בבאר שבע. באופן טבעי אנשים לא נוהגים להגיע למקומות כמו קניונים במצבים כאלה וזה מורגש מאוד", אומר מנכ"ל קניוני עזריאלי ומספר על ירידה של 40% במספר המבקרים בקניון הנגב בבאר שבע. "אנשים רוצים להיות ליד ממ"ד ולא בקניון", הסביר את הנתונים.

העסקים התייחסו לכך שהם ממשיכים לעבוד על-אף שהלקוחות לא מגיעים. לדברי אסף מזוז, זכיין של קפה קפה בנתיבות, "אנשים לא יוצאים מהבית ובטח לא באים לבית קפה אבל אנחנו לא סוגרים כי אני לא חושב שזה הפתרון, זה משדר פחד. בימים הראשונים אנחנו מנסים לשדר עסקים כרגיל ומצמצמים בכוח האדם כדי לצמצם נזקים. אני כמובן מפסיד כסף בכל יום כזה אבל גם אם הייתי סוגר הייתי מפסיד כי ההוצאות הקבועות הגבוהות כמו שכר דירה נשארות ויש מלאי שצריך לגמור. קשה לפצות על כזאת ירידה, גם אם אנשים יוצאים אחרי זה מהבית זה לא מפצה על מה שקורה עכשיו". אלבז מביוטי קר מסביר ש"בינתיים המדינה לא הכריזה על מצב חירום. אנחנו מחכים לראות מה יוליד יום ואם יהיו ימים מאוד אינטנסיביים מבחינת הפצצות ונאלץ לסגור נעשה את זה. בינתיים אנחנו פה".

בנט: להנחות את הבנקים להתחשב במצב העסקים הקטנים והבינוניים בדרום

על רקע הלחימה בדרום קרא היום שר הכלכלה, נפתלי בנט פנה הבוקר לבכירים במשרד האוצר ובמערכת הבנקאית למנוע פגיעה בבעלי עסקים בדרום. במכתב לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג, למפקח על הבנקים דודו זקן ולשר האוצר, יאיר לפיד ביקש בנט את התערבותם להנחות את הבנקים להתחשב במצב העסקים הקטנים והבינוניים בדרום.

שר הכלכלה נפתלי בנטצילום: דודו בכר

בכלל זה הציע בנט דחיית דיווח ותשלום מע"מ והימנעות מהגבלת חשבונות העסקים בדרום. "מעבר לפעילות הביטחונית, מחובתנו לדאוג גם להמשך איתנותם הכלכלית של תושבי ובעלי העסקים בדרום ולהבטיח שלא יפגעו כתוצאה מהמצב", אמר בנט. "משרד הכלכלה מגויס לטובת בעלי העסקים שמצויים תחת אש ונספק להם כל הסיוע שנצרך עד שיושב השקט בדרום", הוסיף.

במסגרת הערכת מצב שהתקיימה הבוקר בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, על בסיס מידע שהצטבר במהלך הימים האחרונים, עולה כי קיימת ירידה משמעותית במחזור המכירות וההכנסות של העסקים הקטנים והבינוניים באזור הדרום, במגוון תחומים. על פי ההערכה, המתבססת גם על אירועים ביטחוניים קודמים, קיימת ירידה חדה בהכנסות חלה בעיקר בתחומיי המסחר והתיירות.

על פי ניתוח הסוכנות לעסקים קטנים, ירידה כזו עלולה להביא את העסקים למצב של החזרת צ'קים ויכולת מוגבלת להתמודד עם תזרים המזומנים. לאור האמור, פנה שר הכלכלה, נפתלי בנט, אל המפקח על הבנקים במשרד האוצר, דוד זקן, בבקשה שזה יוציא הנחיה לבנקים להתחשב במצב העסקים ולא לסגור את החשבונות שלהם כתוצאה מהחזרת צ'קים. כמו כן, בשעה זו שוקלים במשרד הכלכלה פנייה אל רשות המסים על מנת לאפשר דחייה של מועד הדיווח והתשלום למע"מ אשר יחול בעוד שבוע ב-15.8.

"הוראת שעה להענקת פיצויים לעסקים בדרום שייפגעו"

במקביל, עו"ד יואב ביין, שותף מייסד במשרד עורכי הדין פרופ' ביין ושות', פנה היום במכתבים דחופים לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ניסן סלומינסקי וליו"ר רשות המסים משה אשר, וקרא להם להתקין לאלתר הוראת שעה שתעניק פיצויים ראויים לעסקים בדרום שייפגעו מהלוחמה ברצועת עזה.

עו"ד ביין, המייצג מפעלים, עסקים וגופים ציבוריים שנפגעו עקב המצב הביטחוני בדרום, ומי שהיה מעורב בהכנת תקנות הפיצויים לשדרות ועוטף עזה במבצעים קודמים, קרא במכתבים ששלח להתקין בדחיפות הוראות שעה המאפשרות הגשת תביעות פיצויים על נזקים עקיפים בגין הלוחמה בדרום. ביין קרא במכתבים להכריז על אזור שדרות כאזור ספר באופן קבוע.

לטענת ביין, יש לתקן ולתת רשת ביטחון לעסקים ולמפעלים באזור הלוחמה. ללא התקנת תקנות והוראת שעה, בדומה לאלו שהיו בין השנים 2006-2009 ובמבצעים כמו עמוד ענן, רוב העסקים לא יהיו זכאים לקבל פיצוי כלשהו. במצב זה עלולים עסקים לפשוט רגל וחברות עלולות להגיע לידי פירוק וחדלות פירעון בניגוד לאינטרס של המדינה.

ביין מציין כי התקנות שהותקנו לאחר מבצע עופרת יצוקה היו בנויות על שלושה מסלולי פיצוי שונים – מסלול הבוחן ירידת מחזורי העסק, מסלול הבוחן עליית הוצאות בשל המצב המיוחד ומסלול היעדרות עובדים. כמו כן נלקחה בחשבון האפשרות כי יהיו עסקים שהמסלולים האלו לא יעניקו להם פיצוי ממשי ולשם כך התאפשרו תביעות פרטניות.

לדעת ביין, התנאי החשוב ביותר שיש לבטל לאלתר במתן הפיצויים, הינו התנאי המקנה פיצוי רק לאחר הפסקת עבודה למשך 24 שעות בתעשייה ושבוע במסחר. ללא ביטול תנאי זה מרבית המפעלים והעסקים לא יהיו זכאים לפיצוי כלשהו.

מעבר לצורך הקיומי של העסקים בדרום, מציין עו"ד ביין, התקנת הוראת שעה תיטיב גם עם משלם המסים שכן, עסקים ימשיכו לפעול ולשלם מסים, ימשיכו להעסיק עובדים ויקטנו תשלומי העברה בכלל ודמי אבטלה בפרט. הוראת השעה תשרת את הקופה הציבורית ואת האינטרס הציבורי בקיומו של אזור הדרום כאזור בו חיים, עובדים ופועלים עסקים. גישה זו גם תעצור את המגמה של ריכוז הפעילות העסקית והיצרנית רק באזור המרכז. לדבריו, בית המשפט העליון הורה לתת עדיפות מיוחדת ופיצוי מיוחד לעסקים שסופגים במשך תקופה ארוכה נזקים מתמשכים.

ח"כ איציק שמולי (עבודה) יוזם דיון חירום במליאת הכנסת ובוועדת הכספים בדרישה לתת, כבר עתה, הקלות לעסקים קטנים ובינוניים בעקבות מבצע "צוק איתן" וכן להרחיב את העסקים הנכללים בפיצוי לטווח של 55 ק"מ מגבול רצועת עזה.

היוזמה שאותה מקדם שמולי כוללת פיצוי מוקדם לכ-25 אלף בעלי עסקים קטנים ובינוניים בטווח של 55 ק"מ מגבול רצועת עזה, תגבור משמעותי של מסלולי הסיוע הקיימים בתחום האשראי ובתחום הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים ודחיית תשלומי המסים במע"מ ובארנונה.

במקביל, שיגר שמולי פנייה דחופה לחשב הכללי במשרד האוצר בדרישה להקלה בפירעון תשלומי המשכנתא לתושבי האזור וכן למפקח על הבנקים ולראשי הבנקים על מנת לספק לתושבי הדרום אשראי נוסף ולהימנע ממצבים של הגבלת חשבונות או של גביית עמלות נוספות בגין הרחבת מסגרת האשראי של התושבים.

אלון שוסטר, יו"ר המועצה האזורית שער הנגב אמר לשמולי כי "מה שאנחנו זקוקים לו כרגע זה גם סיוע מיידי לתושבים גם בתחום הכלכלי, לצד האגרוף הביטחוני. במציאות שנוצרה ושמתפתחת, ההורה שנשאר בבית כדי להיות עם הילדים הוא חלק מהכוח המסתער ולכן אי אפשר לחכות כמה חודשים עד למתן הפיצוי והסיוע".

טנק צה"ל ליד הגבול הדרומי של רצועת עזה, היוםצילום: REUTERS

גידי סולימני, בעל עסק בבאר שבע: "יש לנו עסק בבאר שבע של בילוי ופנאי, וברגע שיש אזעקה ראשונה אחת העסק מפסיק לעבוד עוד הרבה לפני שמכריזים על מצב חירום ואנחנו יכולים לקבל פיצויים. זה גורם לנו לבעיה - לא מקבלים סיוע והעסק לא עובד וזה יכול להגיע לקריסה של עסקים באזור. אנחנו מצפים שברגע שיש אזעקה ראשונה הממשלה תכריז על מצב חירום על מנת שנוכל לקבל פיצוי ונוכל להחזיק את העסק".

מוסדות החינוך הושבתו

רוב מוסדות החינוך וההשכלה הגבוהה באזור הדרום הושבתו אתמול בהוראת פיקוד העורף, ועד להודעה חדשה ממנו. הלימודים בכל מעונות היום, הקייטנות והפעילות בכל מוסדות החינוך בטווח של 40-7 ק"מ מגבול רצועת עזה בוטלו. ההנחייה מתייחסת גם לקייטנות המסובסדות של משרד החינוך בבתי הספר, שגם הלימודים בהן בוטלו עד להודעה חדשה.

הפעילות בקייטנות בישובים שנמצאים במרחק של עד 7 ק"מ מרצועת עזה, כמו למשל, במועצה האזורית אשכול, מתקיימים אך ורק בחדרים ממוגנים.

משרד החינוך הודיע כי ירחיב את הפעילות המוצעת לתלמידי בתי הספר באינטרנט. מדובר בתכנים דיגיטליים-חינוכיים כמו למשל באנגלית, משחקים, ותשבצים.

הפגנה של תושבי שדרות, אתמול צילום: AFP

כמו כן, אוניברסיטת בן גוריון לא תקיים לימודים, בחינות ואירועים מיום רביעי ועד ליום ראשון. עם זאת, העובדים התבקשו בינתיים להגיע לעבודה כרגיל.

במכללת ספיר הוחלט לבטל את הלימודים, המבחנים והפעילות עד ליום ראשון, הלימודים במכללת אחווה בוטלו גם הם ביום שלישי ועדיין לא התקבלה החלטה לגבי המשך השבוע. בנוסף, הלימודים היום במכללה האקדמית אשדוד בוטלו גם הם. ועד ההורים באשקלון החליט להשבית את הפעילות החינוכית בכל העיר.

לין לשר האוצר ולמנכ"לי בנק לאומי והפועלים: להתחשב בעסקים בדרום

בעקבות מצב הלוחמה בדרום, ביקש היום אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, משר האוצר, יאיר לפיד, כי ינחה את רשויות המס לדחות את תשלומי המע"מ, מס הכנסה והביטוח הלאומי מה-15 ליולי ל-15 באוגוסט.

במכתב ששלח ללפיד מדגיש לין כי "בעקבות פעולות האיבה באזור הדרום ותחילת מבצע פנו לאיגוד בעלי עסקים רבים בדאגה, מאחר והלחימה הביאה לסגירת או עצירת הפעילות במרבית העסקים בדרום. כוונתי בעיקר לבעלי עסקים מהערים אשדוד, אשקלון, שדרות, נתיבות, אופקים, רהט ובאר שבע, ומהמועצות האזוריות באזור. מרבית העסקים אינם פועלים או פועלים חלקית, מפני הסכנה הכרוכה בפתיחת העסק או מפאת מחסור בקונים מסיבות ברורות. דווקא בתקופת אי וודאות זו, חשוב כי המדינה תנחה את רשויות המס לאפשר לעסקים ולמעסיקים לדחות בחודש את תשלומי המע"מ, מס הכנסה והביטוח הלאומי החלים עליהם כבר ב-15 לחודש זה, בכדי להקל על פעילותם העסקית ולמנוע קשיים בתזרים המזומנים ומגבלות אשראי".

לין שיגר פנייה דומה לראשי הבנקים, מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן ולמנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק-עמינח, בבקשה כי ינחו את סניפיהם בדרום להפעיל שיקול דעת יותר קפדני, קודם שמקבלים החלטה להחזיר צ'ק בהיעדר יתרת זכות, כדי שלא להכביד על הניהול העסקי והקשיים עימם העסקים בדרום נאלצים להתמודד. לדבריו, "בעקבות פעולות האיבה באזור הדרום, פנו אליי מספר ניכר של בעלי עסקים והסבירו כי הפגיעה במהלך עבודתם השוטפת יוצרת בעיית נזילות תקופתית. בעיות הנזילות נוצרו בעיקר כתוצאה מהפרעות קשות בהפעלה השוטפת של העסק. בעיה זו אף מחמירה, עקב כך שמספר סניפי הבנק החלו להחזיר צ'קים בהעדר יתרות זכות. החזרת הצ'קים תקשה את הניהול העסקי ותחמיר אף את הקשיים עימם העסקים נאלצים להתמודד בדרום".

אחד הלולים של קיבוץ כיסופים ספג פגיעה ישירה וכ-50 טון של עופות הושמדו

"זו פעם שלישית תוך חמש שנים שנפגע ענף הלול בקיבוץ", כך אמר אתמול שלומי אילן, דובר קיבוץ כיסופים, שלצד ישובי עוטף עזה היה נתון להרעשה מתמשכת משעות אחר הצהריים ביום שני, אז נפגע לול אחד מתוך 13 הלולים של הקיבוץ. "בשעה ארבע אחר הצהריים היתה פגיעה ישירה בלול של הקיבוץ. נפילה נוספת בשדות. באותה שעה כבר לא היו בלול עובדים, אבל המבנה למעשה נהרס. מדובר באובדן כספי אדיר. בלול כזה יש בערך 20 אלף עופות במשקל כולל של 50 טון פטם והקיבוץ מקבל כ-7 שקלים לקילוגרם".

קיבוץ כיסופים ממוקם 1.5 קילומטרים מרצועת עזה ומונה כ-120 חברים. בחמש השנים האחרונות הקיבוץ מתרחב וקולט חברים חדשים, למרות המצב הבטחוני. הקיבוץ מתבסס על חקלאות בלבד, ובנוסף ל-13 דונם של לולים יש לו רפת הכוללת כ-350 פרות, מטע אבוקדו המשתרע על 600 דונם וגידולי שדה בהם כיסופים שותף לקיבוץ אורים, בהם מגדלים תפוחי אדמה, גזר, תירס לתחמיץ וחיטה.

הלול שנפגע מפגיעת טיל בקיבוץ כיסופים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"