חשיפת TheMarker |

בעקבות חגיגת הבת מצווה במתקן אדם: קצין בדרגת אל"מ נשפט

מפקד מרכז ההטסה והכשרות מיוחדות בצה"ל, אל"מ אריאל בן דיין, נשפט וקיבל התראה ■ הכירו את התורמת המסתורית לצה"ל: משפחת דמאג'י שחגגה בת מצווה במתקן אדם ■ לא ברור דרך איזה גוף נעשית התרומה לצה"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות חגיגת הבת מצווה במתקן אדם, מפקד המרהו"ם (מרכז ההטסה והכשרות מיוחדות בצה"ל, האחראי על יחידת הלוט"ר) אל"מ אריאל בן דיין, נשפט וננזף על ידי קצין בדרגת תת אלוף. במסגרת המשפט, קיבל אל"מ בן דיין הערה על התנהלות היחידה בפרשה, ועל הקשר בין התורם ליחידה, שהיה ללא תיווך ונוהל באופן עצמאי. בסיום המשפט, אל"מ בן דיין קיבל התראה.

בעקבות הפרסום ב-TheMarker אתמול, הנחה הרמטכ"ל, בני גנץ, לבצע בדיקה מקיפה בעניין התרומות המועברות לצה"ל. בהודעת דובר צה"ל שפורסמה היום (חמישי) נמסר כי סגן הרמטכ"ל, האלוף גדי אייזנקוט, יהיה אחראי על ביצוע בדיקה מקיפה בעניין התרומות המועברות לצה״ל. אייזנקוט, לפי הודעת הצבא, יהיה אחראי על בחינת אופן העברת התרומות לצה"ל וכן את השימוש שעושים בצבא בכספים אלו.

מפקד זרוע היבשה, האלוף גיא צור, ערך תחקיר בנושא חגיגת הבת מצווה במתקן אדם, שבצבא הוגדר כ"אירוע פרטי שנערך בבסיס צה"ל השבוע מכספי תרומות". בסיום התחקיר הוחלט לשפוט את מפקד המרהו"ם, היחידה האחראית על עוקץ והלוט"ר, אל"מ אריאל בן דיין, על ידי קצין החי"ר והצנחנים הראשי, תא"ל יהודה פוקס. לדברי חיילים שהיו בטקס, אל"ם בן דיין נשא דברים במהלך האירוע שלשום. עוד הוחלט כי תוקם וועדת ביקורת פנימית בתוך זרוע היבשה, בראשות תת-אלוף חגי מרדכי, המשמש כראש מטה הזרוע, שתגבש פקודות ונהלים בנושא זה.

צילום: TheMarker

בהודעת דובר צה"ל הובאה גם התייחסותו של גנץ לנושא, ולפיו "כספי התרומה לצה"ל מהווים תמיכה משמעותית בתהליכים רבים הנעשים עבור רווחתם של חיילי צה״ל וכי התרומות השונות משקפות את הקשר האמיץ השורר בין צה"ל לבין תומכיו בעולם". לכן, הסבירו בצבא, הרמטכ"ל הנחה כי יש לוודא שבמערכת הביטחון "נוהגים בכספים אלו בתבונה הארגונית והערכית הראויה ובכבוד הנדרש כלפי המעניקים אותה", לשון הודעת דובר צה"ל.

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע היום בצהריים כי הורה לבדוק את חגיגת הבת-מצווה לבנותיו של תורם אמריקאי, בבסיס צה"ל במתקן אדם, שדבר קיומה נחשף לראשונה ב-TheMarker. לפי הודעת המבקר, בימים אלו הוא עורך ביקורת בסוגיות הנוגעות לתרומות ותורמים בצה"ל, ואירוע הבת-מצווה יצורף לבדיקה זו.

במקביל, נחשפים גילויים חדשים בפרשה. במסגרת האירוע, חיילים מחידת הלוט"ר, ערכון אימון לאורחי החגיגה לשתי בנות ממשפחת דמאג'י מארה"ב. משפחת דמאג'י היא הבעלים של חברת אחזקות פרטית בשם פירסט קואליטי, המעסיקה כ–3,500 עובדים. החברה עוסקת, בין היתר, בתחום הטואלטיקה - ייצור חיתולים, ממחטות, מוצרי הייגינה לנשים, ומוצרים נוספים.

מקור המשפחה הוא באיראן. בסוף שנות ה–70', לאחר עליית חומייני לשלטון באיראן, היגרה המשפחה והתמקמה בלונג איילנד, ניו יורק. מי שמייצג את המשפחה בישראל הוא משרד עורך-הדין נשיץ־ברנדייס.

מתקן אדם

האינטרס הכלכלי העיקרי שלה בישראל הוא פרויקט בנייה ברחובות, שאותה מקדם עבורה ראש עיריית אור יהודה לשעבר, תמיר שאבי. ב–2005 רכשה המשפחה קרקע חקלאית פרטית בסמוך לרחובות, תמורת קרוב ל–50 מיליון שקל. ערך הקרקע זינק במאות אחוזים כעבור כמה שנים, כשהוחלט להעביר שטח משטח השיפוט של המועצה האזורית ברנר לעיריית רחובות ,ולשנות את הייעוד מחקלאות לבנייה.

המשפחה היא תורמת ותיקה לצבא. בשלב זה, לא ברור דרך איזה גוף תורמת המשפחה לצה"ל. לפי נהלי הצבא, שתי הזרועות שדרכן עובר כסף לצה"ל הן האגודה למען החייל וקרן לב"י. מבירור שנערך הבוקר בשני הגופים, עולה שהמשפחה אינה מוכרת להם. מגייס התרומות הגדול ביותר בארה"ב עבור צה"ל, הוא גוף שנקרא ידידי צה"ל בארה"ב (fidf), העורך מדי שנה אירוע חגיגי בניו יורק, שאליו נשלחים קצינים בכירים בצה"ל. דובר הגוף בישראל טען הבוקר שהשם אינו מוכר לו, והתרומה לצבא לא נעשתה דרכו. דובר צה"ל מסר בתגובה: "הנושא מתוחקר".

המשפחה תורמת כספים לא רק לצה"ל. ב–2008 תרמה כספים למרוץ הפריימריז של שאול מופז בקדימה, ולקמפיינים של רודי ג'וליאני בבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקאית ושל ג'ון מקיין לנשיאות.

החגיגה במתקן אדם היא רק חלק משבוע חגיגות בת המצווה של הבנות בישראל. בנוסף, ייערך מחר (ו') טקס קבלת שבת בגן הלאומי מצדה. בעבר תרמה המשפחה 50 אלף דולר לרשות הטבע והגנים. לצורך החגיגה, קיבלה המשפחה אישור להקים במקום במה ענקית, שעליה יופיעו אמנים ורקדנים. (אגב, זו לא הפעם הראשונה שנעשה שימוש בשטחים ציבוריים לטובת אירועים פרטיים של מיליארדים. ב–2011 נערכה בכפר הנוער בן שמן, החתונה של בנו של יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, ש"ש).

חברת ההפקה שעובדת עבור המשפחה היא חברת סקיי הפקות שבבעלותם של אנשי העסקים בני אבישר וטל לייבוביץ'. החברה עמלה בשבועות האחרונים על האירוע במתקן אדם. בין היתר, הוקמו במקום במות ואזורי אירוח, והותקנו בתוך הבסיס הצבאי מערכות של הגברת תאורה ומערכות הגברה, לצד מזנונים ופינות ישיבה. עלות האירוע מוערכת בכמיליון חצי שקל.

גורמים צבאיים טענו שזו לא היתה חגיגת בת מצווה פרטית, אלא אירוע שערכה המשפחה לכבוד החיילים בבסיס, שבמהלכו הוזכר שבנות המשפחה הגיעו למצוות. ואולם, לדברי חיילים שנכחו במקום, שישה־שבעה אוטובוסים הגיעו לאירוע והביאו אזרחים שהיו אורחים של המשפחה. בחניה נצפו גם לא מעט רכבי יוקרה.

שלשום בשעות הערב קיבלו חיילים המשרתים ביחידה ללוחמה בטרור (לוט"ר) וביחידת עוקץ הודעה כי עליהם להיות מוכנים, על מדי ב', בכדי לעבור "תדריך" לפני המאורע. לחיילים, שהיו בטוחים שהדבר קשור לפעילות במבצע "שובו אחים", התברר כי הם עומדים לקחת חלק בחגיגות שהתרחשו בתוך כתלי הבסיס, במתקן אימונים ייעודי ללוחמה בטרור, שם נערכה תצוגת יכולות של לוחמים מהיחידה לעיני מאות אזרחים.

קצין ששירת בעבר ביחידה אמר כי לא מדובר בפעם הראשונה שהיחידה "מארחת" אירועים פרטיים, אך אירוע זה נחשב ליוצא דופן ביחס להשקעה בו. "הרעיון הוא שנותנים להם לחגוג עם חיילים כדי שייתנו כסף ליחידה, כולל תצוגות אמצעי לחימה ותצוגות תרגולות", הסביר. חיילים אחרים הביעו ביקורת על התאריך שנקבע לחגיגות - באותו יום שבו הובאו למנוחות שלושת הנערים החטופים, גיל־עד שער, נפתלי פרנקל, ואייל יפרח, במרחק קצר מאזור הבסיס.

"החיילים אינם צריכים להוות אביזרי במה לצרכי פילנתרופיה ושנור"

בעקבות הפרסום, פנה היום (ה') חבר-הכנסת אילן גילאון (מרצ), לשר הביטחון יעלון, בדרישה לאסור אירועי תורמים בצבא. "החיילים אינם צריכים להוות שחקני חיזוק ואביזרי במה לצרכי פילנתרופיה ושנור. אבקשך לאסור מכל וכל אירועים מסוג זה בבסיסי ומתקני צה"ל, שמא צה"ל יהפוך לאולם אירועים אחד גדול", כתב גילאון ליעלון בפנייתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה