חגיגה פרטית בבסיס צה"לי: תורם אמריקאי ערך בת מצווה לבנותיו במתקן אדם

האירוע כלל הופעה של משה פרץ, זיקוקי דינור וקייטרינג ■ החיילים הוזהרו מראש שמי שייכנס למתחם עם מכשיר טלפון סלולרי וייתפס - ייכנס לכלא ■ דובר צה"ל לא הכחיש בתגובתו את קיום הבר-מצווה: "הנושא יתוחקר ויופקו לקחים"

חיילים מיחידת הלוט"ר ערכו אמש (ג') אימון בפני אורחי חגיגת בת-מצווה של בנותיו של איש עסקים פרטי בתוך המחנה הצבאי מתקן אדם, הסמוך לעיר מודיעין. איש העסקים, תושב ניו-יורק, הוא תורם ותיק ליחידות צה"ל השונות. גורמים צבאיים טוענים שזו לא היתה חגיגת בר-מצווה פרטית, אלא אירוע שערכה המשפחה לכבוד החיילים בבסיס, שבמהלכו הוזכר שאחד מבני המשפחה הגיע למצוות.

ואולם, לדברי חיילים שנכחו במקום, לאירוע הגיעו 7-6 אוטובוסים עם אזרחים, שהיו אורחים של המשפחה. כמו כן, במגרש החניה חנו מספר מכוניות יוקרה. להערכת אחד החיילים המשרתים בבסיס, איש העסקים השקיע באירוע כמיליון וחצי שקל. האירוע כלל הופעה של הזמר משה פרץ וזיקוקי דינור, והאוכל שהוגש לאורחים היה מחברת קייטרינג שהוזמנה במיוחד.

צילום: TheMarker

אתמול בשעות הערב קיבלו חיילים המשרתים ביחידה ללוחמה בטרור (לוט"ר) וביחידת עוקץ הודעה כי עליהם להיות מוכנים, על מדי ב', בכדי לעבור "תדריך" לפני המאורע. לחיילים, שהיו בטוחים שהדבר קשור לפעילות במבצע "שובו אחים", התברר כי הם עומדים לקחת חלק בחגיגות שהתרחשו בתוך כתלי הבסיס, במתקן אימונים ייעודי ללוחמה בטרור, שם נערכה תצוגת יכולות של לוחמים מהיחידה לעיני מאות אזרחים.

לדברי אחד החיילים, במהלך השיחה שנערכה ללוחמים הובהר להם כי אסור להם להביא עמם פלאפונים או להעלות סטטוסים לפייסבוק אודות האירוע. אחד מהנוכחים במקום סיפר כי החיילים הוזהרו מראש שמי שייכנס למתחם עם מכשיר טלפון סלולרי וייתפס - ייכנס לכלא. כל חייל שהשתתף במאורע, נחתמה ידו בחותמת, כך שרק כאלו שאושרו יכלו להיכנס לאזור החגיגות.

בתצלומים שהגיעו לידי הארץ-TheMarker ניכר כי בהכנת המקום הושקע כסף רב - נבנה מתחם במות ותאורה, לצד מזנונים ופינות ישיבה. האזור שבו נערכו החגיגות נמצא בסמוך לשער היחידה, בתוך מתחם אימונים ייעודי לפעילות היחידה ללוחמה בטרור. הוא סמוך למטווחי היחידה, ונמצא לא הרחק מבונקר תחמושת. חלק מהחיילים הוצאו מתוך שגרת יומם, כדי לבצע עבודות ומטלות שונות, כהכנה לאירוע.

במהלך האירוע עצמו ערכה קבוצת לוחמים מהיחידה ללוחמה בטרור "תצוגת יכולות" לעיני האורחים, שכללה פעילות של כלב מיחידת עוקץ, פירוטכניקה, ומצלמות שתיעדו את פעולות החיילים והקרינו אותם לטובת האורחים. לדברי חייל שנכח במקום, אל"ם אריאל בן דיין, מפקד יחידת מרהו"ם (מרכז הטסה והכשרות מיוחדות), לקח חלק באירוע ואף נשא בו דברים, לצד שורת מפקדים נוספים ביחידה. גם נציגי המשפחה עלו לבמה ונשאו דברים בפני החיילים.

צילום: TheMarker

קצין ששירת בעבר ביחידה אמר כי לא מדובר בפעם הראשונה שהיחידה "מארחת" אירועים פרטיים, אך אירוע זה נחשב ליוצא דופן ביחס להשקעה בו. "הרעיון הוא שנותנים להם לחגוג עם חיילים כדי שייתנו כסף ליחידה, כולל תצוגות אמצעי לחימה ותצוגות תרגולות", הסביר. חיילים אחרים הביעו ביקורת על התאריך שנקבע לחגיגות - באותו יום בו הובאו למנוחות שלושת הנערים החטופים, גיל-עד שער, נפתלי פרנקל, ואייל יפרח, במרחק קצר מאזור הבסיס. להארץ-TheMarker נודע כי תאריך החגיגות נקבע מראש, ככל הנראה לפני מספר חודשים.

לדברי גורמים צבאיים, מדובר במשפחה התורמת לצה"ל במשך שנים ארוכות. מדי שנה, כך לפי אותם גורמים, הם תורמים הופעה ואוכל מקייטרינג לחיילי בסיס אחר. כך לדוגמא, לפני שנה תרמה המשפחה הופעה ואירוח בבסיס תל-נוף. לדברי אותם גורמים, כאמור, זו לא היתה חגיגת בר-מצווה פרטית. "זה היה אירוע לכבוד החיילים ונועד להוקיר את פועלם. רק כעשרה מבני המשפחה נכחו באירוע במהלך הערב", ציינו אותם גורמים.

מדובר צה"ל נמסר: "מבירור ראשוני עולה כי ההחלטה על קיום האירוע אמש, אירוע שתוכנן זמן רב מראש, מקורה בהפעלת שיקול דעת מוטעה. הנושא יתוחקר ויופקו לקחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן