פרופסורים לכלכלה נגד מע"מ 0%: קוראים לחברי ועדת הכספים להפיל הצעת החוק

במכתב גלוי לחברי ועדת הכספים כותבים הפרופסורים לכלכלה: "הצעה גרועה ששעלולה להחריף את בעיית מחירי הדיור"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

פרופסורים לכלכלה, מאנשי האקדמיה הבולטים בארץ, שלחו היום מכתב גלוי לחברי ועדת הכספים של הכנסת, בבקשה כי יכשילו את הצעת החוק של שר האוצר יאיר לפיד למע"מ אפס על דירות חדשות, בשעה שזו תובא לאישור הוועדה.

במכתב הוסבר כי "שוק הנדל"ן סובל בשנים האחרונות מעליית מחירים מהירה, שמשקפת התגברות ניכרת בביקושים לרכישת דירות, בשילוב עם קשיחות בהיצע. ההצעה למע"מ אפס לזכאים לרכישת דירות מגורים היא הצעה גרועה שאינה פועלת לצמצום עודף הביקוש בשוק הנדל"ן, ואף עלול להחריף עוד את בעיית מחירי הדיור. הצעה זו מגבירה את הסיכונים המקרו-כלכליים הנובעים מהשקעת יתר בנדל"ן למגורים, הממומן בחלקו על ידי אשראי מהמגזר הפיננסי".

אנשי האקדמיה מדגישים כי "יישום ההצעה כרוך במחיר תקציבי ניכר של 3-2 מיליארד שקל בכל שנה בעתיד. על סמך ניסיון העבר, נראה שמבחינה פוליטית יהיה בלתי אפשרי כמעט לבטל פטור ממע"מ בעתיד, ולכן הנזק המצטבר על פני השנים הוא כבד. אובדן הכנסות זה בהכרח גורר מתן שירותים חברתיים נחותים יותר לכלל האוכלוסייה ואולי שיעורי מס גבוהים יותר שעלולים להעמיק עוד את אי השוויון.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

"הצעד המוצע יצריך הקמת מנגנון מסורבל ויקר של פיקוח על מחירים ועל מפרט הבנייה, שעלול לעודד תכנון מס אגרסיבי ולהיכשל במניעת העברת חלק נכבד מההטבה לידי הקבלנים. לאור כל אלו אנו קוראים לכם להתנגד לתוכנית מע"מ אפס", נכתב.

על המכתב חתומים הפרופסורים לאה אחדות, צבי אקשטיין, אבי בן-בסט, דן בן-דוד, ראובן גרונאו, מומי דהן, צבי הרקוביץ, אסף זוסמן, משה יוסטמן, עומר מואב, מישל סטרבצ'ינסקי, אסטבן קלור, אייל קמחי ד"ר קלוד בר-רבי וד"ר אסף זוסמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית