מה היקף העלמות המס בישראל? ברשות המסים חושפים את נתוני ה"הון השחור"

מנהל רשות המסים משה אשר חושף: ההון הלא מדווח בישראל מסתכם בכ-50 מיליארד שקל בשנה ומהווה כ-21% מהתמ"ג ■ לדבריו, רשות המסים מתעניינת באזרחים שמרבים לנסוע לחו"ל אך במקביל מדווחים על הכנסות נמוכות

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"היקף ההון השחור בישראל מגיע ל-21% מהתמ"ג. ההון הלא מדווח בארץ מסתכם בכ-50 מיליארד שקל" - כך אמר הערב (א') מנהל רשות המסים, משה אשר, במהלך כנס כלכלי-משפטי שנערך בחיפה.

אשר טוען כי בנושא ה"הון השחור", ההכנסות שלא מדווחות לרשות המסים, נמצאת ישראל במקום טוב בהשוואה למדינות אחרות החברות ב-OECD. לדבריו, רשות המסים פועלת על מנת לחשוף את ה"הון השחור". היא נעזרת, בין השאר, במאגרי מידע שונים ובהם מאגרים המעידים על רכישת כלי רכב, יציאות תכופות לחו"ל ורכישות נדל"ן, המופיעים במחשבי משרדי הממשלה השונים.

"הצלבות נכונות וניתוח יסודי של המאגרים יביאו לכך שאנשים יבינו שיהיה להם קשה מאוד לחמוק מתשלום מס אמת", הוסיף אשר. כך, למשל, רשות המסים מתעניינת באזרחים שמרבים לנסוע לחו"ל אך במקביל מדווחים על הכנסות נמוכות. באחרונה הוצאו 92 אלף מכתבים לגורמים שונים והם נדרשו לפתוח תיק ברשות המסים. אשר הוסיף: "מי שאין לו תיק ברשות וצריך היה להיות לו, כדאי לו למהר ולפתוח תיק, לפני שאנחנו נגיע אליו". לדבריו, "לא מדובר כאן בכסף קטן. יש אנשי עסקים עם הון לא מבוטל בחו"ל, בעיקר באירופה, בסכומי עתק של עשרות מילארדי דולרים שאינם מדווחים".

בכנס בחיפה השתתפו כ-250 תעשיינים, עורכי דין, רואי חשבון ואנשי אקדמיה. את הכנס אירגנו הגופים כלכליים ומשפטיים המובילים בישראל ובחיפה.

מנהל רשות המסים, משה אשרצילום: אמיל סלמן

אשר גם התייחס להצהרות של שר האוצר יאיר לפיד על פיהן בתקציב 2015 לא יהיו העלאות מס. "יש בהחלט לבחון אופציות נוספות לגיוס כספים לתקציב השנה הבאה באמצעות קיצוץ בצד ההוצאות בתקציב", אמר. לדבריו, במהלך שנת 2013 גבתה רשות המסים שישה מיליארד שקל מעל ליעד שנקבע לה, ומתחילת 2014 גביית המסים גבוהה בארבעה מיליארד שקל מהיעד.

בנושא נטל המס, בעיקר זה המושת על מעמד הביניים, אמר אשר כי הנטל בישראל דומה לממוצע מדינות ה-OECD. עם זאת, התחושה בציבור היא שמדובר בנטל מס כבד. לדבריו, העלאות מס גורמות להעלמות מס בעיקר מצד מי שיכול להרשות לעצמו ופחות מצד האזרח הקטן, ולכן הכוונה היא להפחית את נטל המס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"