המדינה משלמת מיליארד שקל על קרקע בבעלותה

כך נחתם אחד ההסכמים הציניים שהיו בישראל

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

דו"ח מבקר המדינה ל-2010 מציין כי אף שמערכת הביטחון התחייבה בעבר כמה פעמים על פינוי שדה התעופה הצבאי שדה דב, היא ממשיכה להחזיק במקום. מאז חלפו יותר מארבע שנים ודבר לא השתנה. אתמול הגיעו ימות המשיח, כשמשרדי הביטחון והאוצר הסכימו לפרסם הודעה משותפת שמודיעה כי "כחלק מההחלטה על העתקת מחנות צה"ל מאזורי הביקוש לצורך הגדלת היצע הדיור בהם, הגיעו היום משרדי האוצר והביטחון ורשות מקרקעי ישראל לסיכום על פינוי שדה התעופה הצבאי שדה דב עד 2017".

ההסכם אומר כי תמורת הוויתור על שדה דב - שאדמותיו לא שייכות לצה"ל, למערכת הביטחון או לחיל האוויר - מערכת הביטחון תקבל ב-2014 תוספת נכבדת של מיליארד שקל לתקציבה. נותר להמתין ולראות אם אכן הצבא, לאחר שיקבל את הכסף, יפנה את שדה דב עד 2017.

ההסכם שחתמו אתמול משרדי האוצר והביטחון הוא אחד הציניים ביותר שנחתמו במדינה שיודעת בשנים האחרונות הרבה מאוד הסכמים ציניים. מערכת הביטחון, בשל הגדלת תקציב הגמלאות לאנשי הקבע ביותר מ-2 מיליארד שקל ב-2014, דרשה בחודשים האחרונים בתוקף רב תוספת של 2 מיליארד שקל לתקציבה. שר האוצר ובכירי האוצר סירבו באופן נחרץ, ומערכת הביטחון הודיעה על השבתת אימונים באוויר, בים וביבשה. ספין שקוף שאף אחד מחוץ לקריה בתל אביב לא לקח ברצינות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, זימן אליו את שרי הביטחון והאוצר, וביקש מהם שלא להמשיך לריב בתקשורת. ואכן, בשבועות האחרונים נפסקו חילופי ההאשמות בין יעלון לאוצר.

אתמול התבררה הסיבה. משרד הביטחון כופף את האוצר. הלא המוחלט של לפיד הפך לכן רועם. תקציב הביטחון השנה יגדל, בינתיים, "רק" במיליארד שקל, ו-2014 עדיין לא הסתיימה. לציבור, כדי שלא יכעס, אמרו לא הגדלנו את תקציב הביטחון, כי אנחנו הרי שומרים על עקרונות - אבל כן העברנו מיליארד שקל לביטחון, תמורת שדה דב, שממילא היה צריך להתפנות מזמן, וממילא הקרקעות שלו שייכות למדינה.

מי יממן את התוספת לתקציב הביטחון?

בעבר, בכל אותם עשרות דיונים שהתקיימו על פינוי שדה דב הצבאי, לא דובר מעולם על תשלום פיצוי למערכת הביטחון עבור פינוי הקרקעות. הצבא גם לא ביקש. גם שר הביטחון, גם הרמטכ"ל וגם ראש אגף תקציבים במשרד הביטחון ידעו כי צה"ל יושב על קרקעות המדינה. להיפך, שר האוצר לשעבר, יובל שטייניץ, אמר בספטמבר 2012 כי ההכנסות הצפויות מפינוי שדה דב יסייעו למדינה במימון העברת צה"ל לנגב.

שדה דבצילום: דודו בכר

במשרד הביטחון העריכו כי עד לסוף השנה יקבלו גם את המיליארד השני שדרשו כתוספת לתקציב 2014. לא ברור באמצעות איזה תרגיל או ניסיון הסוואה, אבל יקבלו. בינתיים דאגו להרגיע את הציבור, הימים הרי אינם ימים פשוטים, והאימונים וההכשרות שבוטלו (אם בוטלו) - יחודשו. באוצר אומרים כי משרד הביטחון חתם על התחייבות מפורשת כי אחרי התוספת של המיליארד שקל לא יבואו ב-2014 דרישות תקציביות נוספות. אשרי המאמין. הרי גם באוקטובר 2013, אחרי שהקבינט אישר למערכת הביטחון תוספת של 2.75 מיליארד שקל לתקציבה ל-2014, התחייבה המערכת ושר הביטחון בראשה, כי לא יבואו בדרישות נוספות.

רק דבר אחד לא נסגר אתמול, מי יממן את המיליארד שקל תוספת לתקציב הביטחון? מי המקורות? באוצר אמרו שהדבר ייסגר בימים הקרובים, כאשר בחלק מהעלות יישא מינהל מקרקעי ישראל, חלק יבוא מהרזרבות, חלק יתפרס על כמה שנים, וחלק נראה. וכל זה בתנאי גדול אחד שסיפור שלושת הנערים החטופים לא יתפתח למשהו גדול יותר. שכן, כפי שאנחנו יודעים, לכל מבצע צבאי יש תג מחיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר