אז גנץ, בסוף זה כן היה "טריק ושטיק"?

מזכירים שטות על פינוי מחנות צה"ל, מערבבים עם משבר הנדל"ן והופה יש לנו הסכם

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

זוכרים את המשבר הביטחוני? מה לא? המשבר הנוראי ההוא שצה"ל נקלע אליו רק לפני חמישה שבועות. זה היה ביום שישי אחר הצהריים, ממש לפני שבת, כשתקשורת משרד הביטחון הוציאה הודעה דרמטית בשם הרמטכ"ל ושר הביטחון: לצה"ל נגמר הכסף ואימון העורף הגדול שתוכנן בוטל. דרמה. עכשיו לא רק שאין שר לפיקוד העורף (גלעד ארדן בדיוק התפטר) גם משרדי ממשלה, הרשויות המקומיות, מערכת החינוך, המשטרה, מכבי אש, מגן דוד אדום, חברת החשמל, מקורות והתעשיות הפטרוכימיות - כל אלו לא יתורגלו למלחמה ולנפילת טילים על ישראל (הכל מתוך ההודעה).

דובר משרד הביטחון גם ציטט "גורם ביטחוני בכיר" שאמר: "דחיית התרגיל היא צעד ראשון בדרך להפסקה כמעט מוחלטת של האימונים בצה"ל ובמערכת הביטחון בשל אילוצי תקציב. זה לא משחק ואיננו מהלכים אימים. זו פשוט המציאות. אזלו המשאבים למערכת הביטחון ולצה"ל, ואנו עוצרים את הפעילות. כפועל יוצא מכך נרד באופן דרמטי ברמת הכשירות, הכוננות והמוכנות, לא רק בעורף אלא גם בגזרות אחרות, כולל ביחידות הלוחמות הסדירות וביחידות המילואים". ומה עם התקציב שנקבע מראש? ומה עם ניהול תקין? שום דבר לא חשוב, יש משבר ביטחוני חמור וצריך לפתור אותו.

נזכרתם? עוד לא? בימים שלאחר מכן החל הצבא בהרעשה של קצינים בכירים והרבה לשעברים שהופיעו בתוכניות הרדיו והטלוויזיה והסבירו כמה המצב קשה ולמה אי אפשר לקצץ. כשזה לא עבד והציבור הראה סימנים שהוא לא קונה את הסחורה המקולקלת הזאת יצא הרמטכ"ל בהכרזה שזה "לא שטיק ולא טריק ושהפעם זה רציני", וכבש את הכותרות בעיתונים. עכשיו כבר היה ברור שזה שטיק וטריק וששום דבר כאן לא רציני.

הרמטכ"ל בני גנץ ושר הביטחון משה יעלוןצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

גם משרד האוצר הצטרף לחגיגה והוציא ספין משלו שכאילו משרד הביטחון לא משתתף במימון טקס הזכרון ה–40 של 27 נרצחי הפיגוע במעלות בעלות של עשרת אלפים שקל. מלחמות הרחוב נמשכו עד שבסוף ביבי קרא ללפיד ויעלון ואמר להם לא לריב כי הוא יודיע בקרוב מה יהיה. אם אתם לא זוכרים זה בצדק, אל תתאכזבו. פשוט כי לא היה משבר. הכל היה קשקוש אחד גדול כדי לסחוט עוד כמה מיליארדים מהמדינה - קצת לשנה שעוד מעט נגמרת וקצת לשנה הבאה שהדיונים לתקציבה בדיוק החלו.

נו, אז מה יהיה? בטח ניחשתם: הגיע אירוע החטיפה ומתברר שבחסותו צה"ל יקבל תוספת תקציב. 60 מיליארד שקל בשנה לא מספיקים. ועדת העוני עדיין לא הצליחה לגייס כספים לכל המלצותיה ואף דחתה את פרסום המסקנות "בגלל האירועים", אבל בצה"ל לא דוחים כלום. אתמול בשיאו של הערפל הביטחוני וההיסטריה התקשורתית סביב החטיפה והאולי "מערכה משמעותית חדשה" כמו שאמר הרמטכ"ל, שוגרה לעיתונאים הודעה חדשה. היה זה שעה לפני מסיבת העיתונאים מלאת הפאתוס של נתניהו, יעלון וגנץ בה לא נאמר כלום המון מלים וסיסמאות. הכותרת של ההודעה: "משרדי הביטחון והאוצר ורשות מקרקעי ישראל הגיעו לסיכום על פינוי מחנה שדה דב עד 2017". אבל המסר החשוב נמצא בטקסט: צה"ל יקבל עוד מיליארד שקל לתקציב 2014.

על מה החגיגה?

ואיך מסבירים את המיליארד שקל החדשים? איך מספרים לציבור הנאנק תחת יוקר המחיה שבמקום לקצץ בפנסיות התקציביות ובשומנים של מערכת הביטחון שופכים עוד כסף לבור הזה? אה, זה פשוט. מזכירים איזו שטות על פינוי מחנות צה"ל עליו מדברים עשרות שנים, מערבבים את זה עם משבר הנדל"ן ומחירי הדירות והופה יש לנו הסכם. "סיכום זה הינו נדבך מרכזי בתוכניות הממשלה וקבינט הדיור להורדת מחירי הדיור, תוך הגדלת היצע הדיור באזורי הביקוש", נכתב בהודעה (היה זה מיד אחרי שוועדת השרים לחקיקה קיבלה את ההחלטה המטופשת על חוק מע"מ אפס).

עיקר החגיגה היא על זה שצה"ל התחייב לפנות 20 דונם משדה דב. וואו. למה בכלל מגיע לצה"ל כסף על פינוי 20 דונם? זה לא שטח שלנו? וכדי להדגיש את עוצמת הבדיחה צורפה להודעה מצגת שהוכנה במשרד ארי כהן אדריכלים ומתכנני ערים עם בניינים רבי קומות ושכונות מטופחות - ממש צפון תל אביב החדש. כאילו שאחרי פינוי ה–20 דונם האלו אפשר יהיה להתחיל לבנות את כל זה, וכאילו שהדירות היקרות במיוחד שייבנו שם מתי שהוא בעוד שנים ישמשו בכלל את מי ממעמד הביניים הישראלי.

וההודעה ממשיכה: "בנוסף להשלכות הישירות על שוק הדיור, איכות החיים של תושבי תל אביב תשתפר והתשתיות התעופתיות של מדינת ישראל ישודרגו". כלומר יש לנו לא רק טיפול במשבר הדיור, אלא גם טיפול באיכות החיים של תושבי העיר ובתשתיות התעופה של ישראל - והכל בזיל הזול - רק מיליארד שקל.

ולמה דווקא מיליארד שקל? למה לא 2 מיליארד שקל על 20 דונם? ואולי רק 900 מיליון שקל? האם מי שמנהל לנו את המו״מ מול צהל הוא קשוח מספיק?

כמה עצוב, שבזמן שהציבור כולו (כולל המשפחות המסכנות של החטופים שחיות בין תקווה לייאוש) מחבק את אנשי כוחות הביטחון, ובצדק, וכשכולם עוצרים את הכל — שולחים בכירי המערכת את ידם לכיס הציבורי ומשנוררים לעצמם עוד תקציבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר