הלחץ הממשלתי עבד: ועדת העוני ויתרה על הגדלת קצבאות הילדים

הוועדה, שתגיש דו"ח סופי בשבוע הבא, לא תמליץ לממשלה לחדש את הרפורמה בביטוח הסיעודי, תסתפק בבניית 800 דירות בשנה לדיור ציבורי במקום 1,500 - וכלל לא עסקה בשכר המינימום

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

הוועדה למלחמה בעוני, בראשות אלי אלאלוף, התכנסה היום (א') לישיבתה האחרונה לפני הגשת מסקנותיה בשבוע הבא. רק כשליש מחברי הוועדה הגיעו לדיון שנערך, בדומה לישיבה הקודמת של הוועדה, בדלתיים סגורות. בדיון סוכמו עיקרי ההמלצות שיוגשו לממשלה – לאחר שחבריה התבקשו לבצע ויתורים כואבים על המלצות שביקשו לכלול בדו"ח בלחץ נציגי משרד האוצר, נציגי בנק ישראל, ונציגי משרד ראש הממשלה.

כפי שכבר פורסם ב-TheMarker, הוועדה בחרה להשמיט מהדו"ח העיקרי שתגיש לממשלה את המלצתה להעלות את קצבאות הילדים בשל התנגדות משרדי האוצר וראש הממשלה, ובנק ישראל. הוועדה בחרה לכלול המלצה להעלאת קצבאות הילדים בעשר השנים הקרובות רק בדו"חות ועדות המשנה שיצורפו להמלצות המרכזיות שתגיש. כמו כן, הוועדה בחרה שלא להמליץ בדו"ח המרכזי על הפשרת הרפורמה בביטוח הסיעודי, המלצה שגם לה התנגד משרד האוצר. במקום זאת, הוועדה תסתפק בהכללת ההמלצה כאמירה בדו"חות המשנה.

הוועדה תגיש לממשלה תוכנית לצמצום ממדי העוני בישראל שתתפרש על פני חמש שנים על אף שמטרת התוכנית היא לצמצם את מדי העוני בחצי בתוך עשר שנים. המלצות הוועדה יידרשו תקציב שהוערך בינתיים ב-4.7-5.2 מיליארד שקל בשנה.

אופקים

כמו כן החליטה הוועדה להמליץ על העלאת תוספת השלמת הכנסה לקצבת זיקנה בכ-200 שקל לאדם ו-400 שקל לזוג. על פי נתונים שהוצגו בפני הוועדה, התוספת הזאת תצמצם באופן משמעותי את שיעור הקשישים העניים, ותעלה את ההכנסה של כ-90% מהקשישים העניים מעל לקו העוני – כך שסטטיסטית הם לא יחשבו לעניים. סכומי קצבת הזיקנה עם תוספת השלמת ההכנסה הם כיום 2,800–5,700 בהתאם למצב המשפחתי ולגיל.

ההתייחסות המרכזית לאמהות יחידניות בהמלצות הוועדה כוללת המלצה שלא לבטל לאמהות שמקבלות קצבת מזונות מהמוסד לביטוח לאומי את הקצבה אם קיימת להן הכנסה מעבודה, כך שיקבלו את הקצבה ללא קשר להכנסתן מעבודה. על פי נתונים שהוגשו לוועדה עלות ההמלצה מסתכמת בכ–40–50 מיליון שקל בשנה. הוועדה תמליץ גם על הגדלת התקנים לעובדים סוציאליים בלשכות הרווחה כדי להפחית את עומס התיקים על העובדים הסוציאלים ל–50–60 תיקים לכל עובד במקום 200–300 תיקים כיום.

הוועדה תמליץ גם להגדיל את קצבת הבטחת הכנסה -המלצה שתועיל בעיקר לזכאי הבטחת הכנסה בעלי משפחות עם ילדים. כ־100 אלף משפחות מקבלות כיום קצבת הבטחה הכנסה שמסתכמת בכ-2,900 שקל בחודש למשפחה בת שני ילדים.

ח"כ אלי אלאלוףצילום: דניאל בר און

נציגי משרד האוצר ונציגי בנק ישראל התנגדו להעלאת קצבת הבטחת הכנסה. לבסוף נמצאה פשרה שלפיה הוועדה תמליץ על העלאת קצבת הבטחת הכנסה אך תשים דגש על הצורך לכונן "מבחן תעסוקה אפקטיבי". כיום מבחן התעסוקה היחיד שמאפשר קבלה של קצבת הבטחת הכנסה הוא הסכמת מקבל הקצבה לקבל עבודות שמציעים לו בשירות התעסוקה.

הוועדה שמה דגש על פיתוח תוכניות לעידוד תעסוקה לצד הרחבת מספר הזכאים למס הכנסה שלילי והגדלתו. בישיבה האחרונה של הוועדה מסתמן כי בחרה שלא להתייחס כלל לנושא שכר המינימום, ומסתמן כי לא תמליץ להגדילו.

בישיבה התברר כי הוועדה התפשרה על המלצה נוספת שהתכוונה להגיש – הגדלה מסיבית של היצע הדירות בדיור הציבורי. במקור תכננה הוועדה להמליץ על בניית כ-1,500 דירות חדשות בדיור הציבורי בכל שנה, אך בדו"ח הסופי בחרה הוועדה להמליץ על הרחבת היצע הדירות בדיור הציבורי בכ–800–1,000 דירות בשנה, אך לא רק באמצעות בניית דירות חדשות.

נוסף על בניית דירות חדשות תמליץ הוועדה על רכישת דירות והסבתן לדיור ציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן