שנת שמיטה |

יוזמה: חברות ובנקים ישמטו חובות למשפחות שיעמדו בקריטריונים

לפי הצעתה של ח"כ רות קלדרון, שמיטת החוב תחל בספטמבר 2015 ובמסגרתה בעלי החוב יחזירו שליש מהחוב בלא ריבית והצמדה, הקרן שתוקם תעביר שליש מהחוב והחברות והבנקים יכסו את השליש הנותר

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ח"כ ד"ר רות קלדרון (יש עתיד) יוזמת שמיטת חובות של אזרחים לבנקים ולחברות גדולות כמו חברות הסלולר, חברת החשמל, רשויות המים ועוד במסגרת שנת השמיטה.

לפי הצעתה, עמותות שפועלות במגזר השלישי יאתרו משפחות שנקלעו לקיים וילוו אותן בשנת השמיטה עד להגעתם להסדר החובות. שמיטת החוב מתוכננת לספטמבר 2015 ובמסגרתה בעלי החוב יחזירו שליש מהחוב בלא ריבית והצמדה, הקרן שתוקם תעביר שליש מהחוב, והחברות והבנקים עצמם יכסו את השליש הנותר.

לפי ההסדר, המשפחות שישלימו את התהליך בהצלחה יוכלו להגיע להסדר חובות נוח שיאפשר קיום בכבוד והתחלה חדשה בדרך נכונה לחיים. הדגש בפרויקט הזה הוא על התהליך שהמשפחות עוברות, ולא על הסדר החוב שיתאפשר רק למי שיעבור את התהליך בהצלחה.

במקביל, תוקם קרן ציבורית שתגייס כספים מהציבור וקהילות יהודיות בחו"ל לצורך מימון שמיטת החובות. שמיטת החובות תיעשה לאחר שהמשפחה תעבור תקופת ליווי וחונכות עם נציגי העמותות.

ח"כ רות קלדרון

לפי יוזמת קלדרון בפרויקט שנת השמיטה - מוצע להביא בסופו של דבר להסדר חוב עד 5,000 משפחות - וזאת בהתאם בגובה הסכום שיאסף בקרן הציבורית. הפרויקט מנוהל ב"מתן - משקיעים בקהילה" ובחסות הרשות המבצעת (משרדי החינוך, הרווחה והדתות). במסגרת הפרויקט נערכו פניות לבנק הפועלים ולבנק לאומי שזכו לתשובה אוהדת.

לפני מספר חודשים קיימה קלדרון פגישות ראשוניות להצגת פרויקט שנת השמיטה עם גופים מכל המגזרים - הציבורי, השלישי (עמותות) והעסקי. במהלך פגישות אלו הוצג הפרויקט גם למפקח על הבנקים, לבנקים, למועצה הלאומית לכלכלה, למשרדי ממשלה כמו גם לעמותות רבות וגופים שחברו לפרויקט.

לפני כחודשיים, הפרויקט עבר לרשות מבצעת ובהובלת רמי בסיליאן מנהל הפרויקט בשיתוף עם ארגון "מתן", נערכות פגישות עבודה עם כל הגורמים כמו גם עם הבנקים על מנת להגיע להסכמי מסגרת בנוגע למשפחות שתטופלנה על ידי העמותות במסגרת הפרויקט.

"רעיון השמיטה הינו רעיון יהודי עתיק מאוד ורדיקלי", אמרה קלדרון. "יחד עם זאת, שנת השמיטה טומנת בחובה ערכים מאוד רלוונטיים לחיינו היום. ערכים של שוויון, חמלה, ערבות הדדית ועוד. בבסיס שנת השמיטה עומד הרעיון שפעם בשבע שנים שומטים בעלות ושום דבר לא שייך לנו - זהו שיעור גדול, במיוחד בעולם המודרני והאינדיווידואליסטי שאנו חיים בו כיום".

מלשכתה של קלדרון נמסר כי היא הגתה ויזמה את הפרויקט, אולם הוא עבר לביצוע בניהולו של רמי בסיליאן בשותפות ארגון מתן והיא אינה מעורבת באופן ישיר בהתאם להנחיות היועץ המשפטי של הכנסת.

בשדולת פרויקט שנת השמיטה שהוקם בכנסת נקבעו הקריטריונים להכללת משפחות בתהליך שמיטת כספים:

■ משפחה (זוג או לפחות הורה וילד) "בת שיקום" המביעה רצון ונכונות לעבור תהליך שיקום ארוך ומביעה את הסכמתה בכתב תחת התחייבות (בכל עמותה עפ"י נהלי העמותה) ומלווה ע"י עמותה המשתתפת בתהליך.

■ חובות המשפחה הינם בגין חובות אישיים ופרטיים. ההתייחסות למשפחה בתהליך השיקום - כיחידה כלכלית אחת. המשפחה משתתפת בתהליך באופן אישי ללא נציגים (לדוגמה, עורך דין או רואה חשבון)

■ המשפחה משתתפת לראשונה בתוכנית שיקום כלכלי, ללא בעיית התמכרות פעילה, במידה והייתה בעיית התמכרות עבר/ה תהליך מלא וכעת נקי/ה לפחות 5 שנים.

■ חובות המשפחה אינן בגין מרמה/הונאה/הימורים/הלוואות ללא שטר (בכלל זה חובות בין בני המשפחה)לאחד מהחייבים – אין עבר פלילי/עבר פלילי כלכלי רשום בחמש השנים האחרונות.

■ כל הסדר חוב יכלול שיתוף המשפחה בהחזר החוב ממקורותיה (לפחות שליש מסכום ההסדר).

■ כל הסדר חוב יכלול שיתוף בעל החוב במחיקת חובות (בסכום הגדול משליש מסך החובות).

■ תינתן עדיפות לחייבים שעברו תהליך של הגדלת הכנסות והפחתת הוצאות. כמו כן, נקבעו המלצות ושיקולים לעמותות בקבלת משפחות לתהליך כמו: מסוגלות תעסוקתית - יכולת פרנסה עצמית (ללא חובות העבר) ללא סיוע מן החוץ וללא קצבאות הביטוח לאומי (למעט נכות/ילדים).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"