100 מיליון שקל הוקצו להיערכות המדינה והחקלאים לשנת השמיטה

שנת השמיטה הקרובה צפויה להתחיל בראש השנה הקרוב, 24 בספטמבר ■ כל חקלאי שיבחר לשמוט את הקרקע ויעמוד בקריטריונים יוכל לקבל מלגת קיום על בסיס רווחיו בשנים הקודמות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הממשלה אישרה היום (א') הקצאת 100 מיליון שקל להיערכות המדינה והחקלאים לשנת השמיטה שתחול בשנה העברית הבאה, תשס"ה (החל מספטמבר 2014). על פי ההחלטה, המשרד הממונה על שנת השמיטה יהיה המשרד לשירותי דת. מנכ"ל משרד זה, יחד עם מנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, יקימו צוות עבודה בינמשרדי לטיפול המדינה בכל הכרוך בנושאי שנת השמיטה.

בצוות יהיה חבר גם נציג של הרבנות הראשית והוא יפעל בתיאום עם משרד האוצר. הצוות יעקוב, ביו השאר, אחר ביצוע הצעת הממשלה וניצול 100 מיליון השקלים. הסעיפים המרכזיים בפרויקט ה-100 מיליון שקל הם 45 אלף שקל לתמיכה בחקלאים שישביתו את משקם בשנת השמיטה ו-20 אלף שקל לתמיכה במשתלות עצי פרי שיושבתו בשנת השמיטה. הסכומים יוענקו על ידי משרד החקלאות.

שדה חקלאי מעובד ליד המועצה הבדואית חורה בנגב

שנת שמיטה חלה אחת ל-7 שנים. שנת השמיטה הקרובה צפויה להתחיל בראש השנה הקרוב, 24 בספטמבר. כל חקלאי שיבחר לשמוט את הקרקע ויעמוד בקריטריונים יוכל לקבל מלגת קיום על בסיס רווחיו בשנים הקודמות. במקביל הוא יתחייב להפקיד כספים בקרן השתלמות לקראת השמיטה הבאה שתחול בעוד 7 שנים, בתשפ"ב.

שתי אפשרויות נוספות שמוצעות לחקלאים הן "אוצר בית דין" ו"היתר מכירה" שיאפשרו להם למכור את תוצרתם בארץ גם בשנת השמיטה. כמו כן, יופנו תקציבים לנושא השמיטה החברתית, הנחלת ערכי השמיטה היהודית, תחומי חקלאות השונים, היתר מכירה, אוצרות בית דין, טקס "הקהל" בסוף שנת השמיטה ופעולות הסברה וחינוך.

מסגרות התקציב שנקבעו לשנת השמיטה הן פועל יוצא של ניסיון ונתונים שהצטברו מהפעלת התמיכה בשנת השמיטה הקודמת (תשס"ח) ובהתחשב בשינויים המתבקשים של הגידול באוכלוסייה במהלך 7 השנים האחרונות.

יו"ר הבית היהודי, השר לשרותי דת ושר הכלכלה, נפתלי בנט אמר היום כי "הממשלה אישרה פעולה ציונית, התיישבותית וחברתית ממדרגה ראשונה. מדינת ישראל מכירה למעשה ב'היתר המכירה' שהוביל הרב קוק וב'אוצר בית דין', שיאפשרו את המשך התוצרת החקלאית הישראלית. כמו כן, עמדנו על כך שחקלאים שיחפצו לשמוט את הקרקע יקבלו פיצוי על ההפסדים. התורה מצווה עלינו לאכול את פירות השמיטה ונדאג לכך שכל יהודי יוכל לקיים את המצווה ללא הבדלי מעמדות".

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) אמר כי "החלטת הממשלה מחזקת את החקלאי הישראלי ואת כלכלת ישראל. החקלאים יוכלו להמשיך ולשווק את התוצרת ואזרחי ישראל ייהנו מתוצרת חקלאית-ישראלית. השנה בחרנו להדגיש את מחשבת השמיטה היהודית שמאפשרת לכל אדם להתחיל מחדש פעם ב-7 שנים ולאפשר לחקלאים שמשביתים את משקם לקבל מלגה כספית".

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל (הבית היהודי) ציין כי "במקום לקנות תוצרת חו"ל אנחנו מחזקים את החקלאים פה בארץ ואת התוצרת של מדינת ישראל. אני קורא לאזרחי ישראל להעדיף בשנת השמיטה את הפתרונות שיחזקו את החקלאים בישראל, כמו היתר מכירה ואוצר בית דין, על פני צריכת יבול מחו"ל."

יו"ר הלובי החקלאי בכנסת, ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) אמר כי "להיות חקלאי בישראל זה לא פשוט, וקל וחומר כאשר להתמודדות מול גורמי השמיים וגורמי הקרקע - נוספה בחודשים האחרונים גם אי הוודאות התקציבית. אני שמח שהממשלה הבינה כעת ששמיטה אינה נושא מגזרי אלא כלל ישראלי ויש לה ערך לאומי וחברתי".

בכיר בענף החקלאות אמר בתגובה כי "סביב ההחלטה התחולל מאבק בין המשרדים ובינם לרבנות הראשית, מכיוון שמי שיחלק את הסכום יוכל להעביר מיליוני שקלים למקורבים".

במארס 2014 ביטל בית המשפט מכרז לניהול שנת שמיטה של המשרד לשירותי דת בראשות השר נפתלי בנט, בו זכתה חברה המקורבת לבית היהודי, מפלגתו של בנט. במכרז חוזר לפי השינויים שנדרשו, שוב זכתה אותה חברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"