נתניהו בפגישה עם יעלון ולפיד: בקרוב אכריע על גובה תקציב הביטחון

האוצר: המשק יצמח ב-2015 ב-3.1% בלבד

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

האוצר צופה כי המשק יצמח ב-2015 ב-3.1% בלבד, כמו תחזית הצמיחה של האוצר ל-2014. בשנה שעברה צמח המשק ב-3.3% וב-2012 ב-3.4%.

תחזית הצמיחה של האוצר ל-2015 משקפת נימה פסימית באוצר, אולם גם תחזית בנק ישראל חוזה צמיחה דומה, של 3.0%, בשנה הבאה. ב-2011 צמח המשק ב-4.6% וב-2010 ב-5.7%. הערכה בקרב הכלכלנים היא כי פוטנציאל הצמיחה של המשק הוא בין 4% ל-5%.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים אחר הצהריים פגישה משותפת עם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון ועם שר האוצר לפיד. נתניהו ביקש מהשרים לדאוג שייפסקו המתקפות ההדדיות ביניהם. נתניהו אמר ליעלון ולפיד כי בשבועות הקרובים יקבל את ההחלטה בנושא גודל תקציב הביטחון עד אז חשוב לשמור על דיון ענייני.

בנימין נתניהו ומשה יעלון בתרגיל חטיבת גולניצילום: קובי גדעון, לע"מ

בימים אלו שוקדים באוצר על הכנת תחזיות מדדי הבסיס למשק ל-2015. מתחזיות אלו, צמיחה, אינפלציה, שער מט"ח, גביית מסים, יגזרו צד ההוצאות בתקציב המדינה וצד ההכנסות. להערכת האוצר לצמיחה הנמוכה יחסית של המשק בשנה הבאה, 3.1%, יהיו השלכות גם על צד ההוצאות של משרדי הממשלה השונים בשנה הבאה וגם על הערכות לגביית מסים בתקציב 2015.

דווקא קרן המטבע הבינלאומית וה-OECD העריכו לאחרונה כי צמיחת המשק תהיה מעט גבוהה יותר, 3.4% ו-3.5% בהתאמה. הערכה כי המשק יצמח ב-2015 ב-3.1% בלבד הושפעה מהערכות כלכלני האוצר ביחס להתפתחויות במשק המקומי בשנה הבאה, כולל השלכות של המצב העולמי על כלכלת ישראל.

הכנת תקציב 2015 באגף התקציבים באוצר נעשית בתקופה מאוד לחוצה במשרד. בנק ישראל פרסם לאחרונה הערכה כי בתקציב השנה הבאה יהיה הכרח הן בקיצוץ בצד ההוצאות בתקציב והן בהעלאת מסים בהיקף כולל של 18 מיליארד שקל.

באוצר טוענים כי חישובי בנק ישראל מוטים כלפי מעלה, וכי סך הקיצוצים בתקציב והעלאת המסים יהיו "רק" 11 מיליארד שקל. כך או כך, באוצר מתלבטים לאחרונה כיצד סוגרים את הבור התקציבי גם על רקע הכרזות שר האוצר, יאיר לפיד, כי לא תהייה העלאת מסים, וגם לנוכח דרישת מערכת הביטחון להגדלת תקציב המערכת ב-2015 ב-5 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?