הוועדה למלחמה בעוני מתכנסת: "רוב ההמלצות המשמעותיות לא ייושמו"

חבר בוועדה: "אי אפשר להילחם בעוני מבלי להגדיל את הבטחת ההכנסה" ■ קיימים חילוקי דעות קשים בין חברי הוועדה לנציגי משרד האוצר על ההמלצה להגדיל את קצבאות הילדים ועל יישום הרפורמה בביטוח הסיעודי

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

"רוב ההמלצות המשמעותיות שהונחו היום על השולחן לא ייושמו", כך אמר היום (ד') חבר בוועדה למלחמה בעוני, שהתכנסה בצהריים לדיון סגור. לדבריו, "חששנו מההתחלה שזה מה שיקרה אבל החלטנו להתגייס לצורך המטרה. אנחנו בטוחים שמשרד האוצר יטרפד את ההמלצות שמבחינת חלק מחברי הוועדה היו החשובות ביותר.

"כנראה שציפו מאיתנו להתכנס כל התקופה הזאת ולשחק את המשחק רק בתנאי שנמליץ על
מה שנוח להם. אז אולי הם לא היו צריכים להקים ועדה כל כך גדולה ורצינית שבאמת רצתה לפתור את סוגיית העוני בישראל. הנתונים שהוצגו לפנינו והדיונים בוועדה רק הוכיחו כמה סבוכה וגדולה בעיית העוני כאן. אי אפשר לצמצם אותה אם שומרים על הקצבאות במצב הנמוך שלהם היום".

מימין: מנכ"ל משרד הרווחה יוסי סילמן, שר הרווחה מאיר כהן ויו"ר הוועדה אלי אלאלוףצילום: אבי חיון

פרופ' ג'וני גל, דקאן בית הספר לעבודה סוציאלית ורווחה חברתית באוניברסיטה העברית, שמכהן כיו"ר ועדת המשנה שעסקה בקצבאות ורווחה, אמר לפני הישיבה כי "ההמלצות החשובות שהצוות בראשותי הגיש עוסקות בשירות רווחה ובטיפול מקיף ומשתף של עובדים סוציאליים ברמת הקהילה, וכן ההמלצות שעוסקות באוכלוסיות שסובלות הכי הרבה מעוני, קרי, קשישים, אנשים בגיל העבודה שלא יכולים להשתלב בעבודה והעובדים העניים.

"ברור שאי אפשר להילחם בעוני מבלי להגדיל את הבטחת ההכנסה, ואי אפשר להתמודד עם העוני בלי להגדיל את תוספת השלמת קצבת זקנה לקשישים". לדבריו, "ועדת המשנה בנושא הרווחה והקצבאות המליצה להגדיל גם את קצבאות הילדים אבל לא ברור אם ההמלצה הזאת תיכלל בהמלצות הסופיות שתגיש הוועדה".

בדיון שנערך היום היו אמורים חברי הוועדה לדון בהמלצות שיוגשו לממשלה בעוד כשבועיים. מדובר בדיון ראשון מבין כמה דיונים שנקבעו לגיבוש ההמלצות - כולם יתקיימו בדלתיים סגורות וללא רישום פרוטוקולים. קיימים חילוקי דעות קשים בין חברי הוועדה לנציגי משרד האוצר על ההמלצה להגדיל את קצבאות הילדים וליישם רפורמה בביטוח הסיעודי. מסתמן כי ההמלצות שתגיש הוועדה יתרכזו יותר בתגבור שירותי הרווחה, מימוש הזכויות ועידוד התעסוקה בקרב עניים - תוך ויתור על חלק מההמלצות להגדלת הקצבאות השונות.

באפריל האחרון פירסמה הוועדה את עיקרי ההמלצות שעלו ברוב ועדות המשנה שלה, אך במהרה התברר לראשי הוועדה כי עלותן המסתכמת תהיה גבוהה במיוחד, ושעלותן השנתית עלולה להסתכם ביותר מ-10 מיליארד שקל, ולכן קיים סיכון גבוה שדו"ח הוועדה כלל לא יובא לאישור הממשלה.

מאז, הורה אלאלוף לראשי ועדות המשנה לצמצם את המסקנות ולערוך סדר עדיפויות, כך שכל צוות יציג בפניו את ההמלצות המשמעותיות ביותר מבחינתו - והן ייכנסו לבסוף לדו"ח הביניים של הוועדה. עם זאת, ראשי הצוותים התקשו לעשות זאת ן וחילוקי הדעות בין חברי הוועדה רק הלכו וגברו. התחזית הפסימית של בנק ישראל, לפיה יידרשו קיצוצים נוספים בסך 15 מיליארד שקל בתקציב המדינה ב-2015 כדי לא לעלות את יעד הגירעון ודרישת משרד האוצר לתוספת תקציב בשנה הקרובה - רק העיבו יותר על פעילות הוועדה.

במשרד האוצר, בבנק ישראל, ובמשרד ראש הממשלה ממשיכים להתנגד לכמה מההמלצות המרכזיות שהוועדה תיכננה להגיש. בין היתר, משרד האוצר מתנגד להמלצה על ביטול הקיצוץ שבוצע ב-2013 בקצבאות הילדים והעלאת הקצבאות אפילו מעבר לרמתן לפני הקיצוץ, וכן להמלצה המתגבשת להעלאת קצבאות הבטחת ההכנסה.

משרד האוצר מתנגד גם לביטול ההקפאה על יישום הרפורמה להחלת ביטוח בריאות סיעודי ציבורי בעלות של כ-1.5 מיליארד שקל בשנה, ובמשרדי הממשלה הביעו דאגה מכך שהוועדה כלל לא בחנה לעומק את ההשלכות הכלכליות של כל המסקנות שלה. כמו כן, במשרדי הממשלה מתנגדים להמלצה לבנות אלפי יחידות דיור חדשות לדיור ציבורי - שלא ניתן יהיה למכור - בעוד שהממשלה מקדמת חוק למכירת דירות בדיור הציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר