הממשלה אחראית להאטה בצמיחה

פוטנציאל הצמיחה של המשק אינו 2.1%, הוא הרבה יותר גבוה

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

קצב הצמיחה ברבעון הראשון של 2014, 2.1% בלבד, מאכזב מאוד, כמו רוב נתוני החשבונות הלאומיים שפורסמו אתמול בידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. צמיחת המגזר העסקי היתה מאכזבת במיוחד, 0.4% בלבד. האנליסטים שמלווים את המשק צפו כי המשק יצמח ברבעון הראשון כמעט פי שניים, ב–3.5%–4.0%. ברבעון השלישי של 2013 צמח המשק ב–2.1% בלבד, וברבעון הרביעי ב-2.3%. שני מספרים לא מעודדים.

הדיבורים על צמיחה של 4.0% ברבעון הראשון של 2014 עוררו הרבה תקוות, ציפיות וגם תוכניות. הרי רק ברבעון השני של 2013 המשק צמח ב–4.6%. כלומר, זה אפשרי. התחזיות המעודכנות של משרד האוצר ובנק ישראל ל–2014 מדברות על צמיחה של 3.1%, ולכן ה–2.1% נפל על ראשם כרעם ביום בהיר.

האמת היא שהסימנים להאטה במשק נראים ונשמעים זה כמה חודשים, עם פרסום מדד המחירים לצרכן. כך ביום חמישי, בעוד כל החזאים דיברו על מדד גבוה של 0.6% באפריל - חודש הקניות לפסח - הלשכה המרכזית בישרה על מדד סולידי של 0.1%, מדד אפריל הנמוך ביותר זה 11 שנה. ומדד אפריל הוא כאמור לא היחיד שחרג כלפי מטה מהערכות האנליסטים. היו רבים כאלה בחצי השנה האחרונה.

יאיר לפיד ובנימין נתניהוצילום: אורן נחשון

מה הסיבה למדדים הנמוכים? התשובה ברורה: לציבור אין כסף. כשאין כסף, קונים פחות והמחירים יורדים. למה לציבור אין כסף? כי הממשלה פגעה בכוח הקנייה שלו. הנתונים מדהימים: במחצית הראשונה של 2013 גדלה הצריכה הפרטית ב–4.7%. במחצית השנייה של השנה הצריכה הפרטית ירדה, אך עדיין היתה נאה, 3.5%. ומה קרה ברבעון הראשון של 2014? נפילה כמעט חופשית - 2.0%. לא פלא אפוא ששתי חברות מוצרי צריכה מרכזיות, שופרסל ופוקס, הציגו באחרונה ירידה ניכרת ברווחיהן ברבעון הראשון.

מה גורם לירידה התלולה בצריכה הפרטית? התשובה פשוטה. חלק מהציבור, בעיקר מקבלי ההחלטות, שכחו שתקציב המדינה ל–2014 הוא תקציב של גזרות. שר הביטחון, משה יעלון, טוען כי אין לו כסף למטוסים ולטנקים, אך לציבור אין כסף לחיי היומיום. בקיץ האחרון, הממשלה הנוכחית, ובעקבותיה הקואליציה בכנסת, הנחיתו מכות קשות מאוד על הציבור - תקציב ההוצאות של הממשלה קוצץ ללא רחמים בצד האזרחי, כלומר בצד החינוך, הרווחה, הבריאות, ואם לא די בכך, על הציבור הושתו גזרות מס קשות (שהחלו עוד בקיץ 2013), הממלאות עתה את קופת רשות המסים מעבר לכל ציפיותיה. אין פלא שהציבור, שכעת צריך להוציא יותר מחשבון המשפחה לחינוך, בריאות ורווחה, ושהמשכורת שלו אינה עולה, ושהנטל שבו הוא נושא רק עולה ועולה, צורך פחות. למעשה, הוא צורך הרבה פחות.

היו ימים, והם לא רחוקים, שבהם תמונת המשק היתה הרבה יותר אופטימית. 2010, למשל. אז צמח המשק ב–5.9% ברבעון הראשון, 5.7% ברבעון השני, 5.0% ברבעון השלישי ו–7.5% ברבעון הרביעי. כלומר פוטנציאל הצמיחה של המשק אינו 2.1%, הוא הרבה יותר גבוה. הרבה תלוי בקברניטי המשק. הרבה תלוי ביכולת האוצר לשלב ידים - דרג פוליטי ומקצועי - ולייצר תקציב בלי להיכנע לקבוצות לחץ, כולל חזקות. בינתיים זה לא קורה.

שאלת השאלות כעת, במשרד ראש הממשלה, באוצר, בבנק ישראל, במשרד הכלכלה, ולמעשה בכל בית בישראל, היא "כלכלת ישראל לאן". האם אנחנו בדרך להאטה, למיתון, ונתוני הצמיחה הם בבחינת סימן ראשון לכיוון שאליו צועד המשק, או שמא נתוני הרבעון הראשון של 2014 הם אקראיים, ואחריהם יבואו נתונים טובים יותר וטובים פחות, במשק מתנדנד, עד להתאוששות הכלכלה העולמית. הרי כלכלת ישראל, בהיותה כלכלה מוטת יצוא, תלויה מאוד במה שקורה בעולם הרחב. אין תשובה חד משמעית לשאלה הזאת. התשובה תינתן בעוד רבעון, כנראה יותר, כשיהיו יותר נתונים, והכיוון יהיה חד משמעי יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"