האם סל הקניות שלכם יהיה זול יותר? הממשלה אישרה את רפורמת יבוא המזון

לפי החלטת הממשלה, יבוטל הצורך באישור רגולטורי לפני היבוא של מוצרי מזון שאינם "רגישים", כלומר, כל מוצרי המזון, למעט מזונות מן החי, מזון לתינוקות או מזונות שיש חשש כלשהו לגביהם

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

הממשלה אישרה היום את הצעת ההחלטה שהוביל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקלה משמעותית על יבוא מזון בהיקף משוער של מיליארדי שקלים בשנה.

ההצעה קובעת כי יבוא מזון רגיל יתאפשר על בסיס הצהרת יבואן שלפיה המזון עומד בתקן ובדרישות החוק, ועל בסיס ביקורת של פקחי משרד הבריאות בשווקים. היבואן לא יידרש למלא טפסים לקבלת אישור יבוא. ההצעה מבוססת על המלצות צוות היבוא המקביל בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, שחבריו היו מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, וראש אגף התקציבים, אמיר לוי. היא הוגשה לממשלה בשיתוף עם שרי הבריאות, האוצר והכלכלה.

על פי ההצעה, יבואן יצטרך להצטייד במסמכים ונתונים שיעידו על בטיחות המזון, ולהציגם לפי דרישת מפקחים בבקרה מדגמית שתתבצע; תוגדר אחריות הגורמים המעורבים בתהליך, לרבות המשווק; ויוגדרו סמכויות פיקוח ואכיפה של משרד הבריאות, לצד ענישה פלילית או מינהלית מחמירה לגבי מי שיפר את החוק. עוד המליץ הצוות כי תוקם יחידת אכיפה מיוחדת, ייעודית, לנושא יבוא המזון, ולקראת גיבוש תזכיר החוק תתבצע עבודת מטה של משרדי הבריאות והאוצר להקמתה.

עד להשלמת החקיקה, וכדי להקל על יבואני המזון באופן מיידי, המליץ הצוות כי משרד הבריאות יקל בעניינים מסוימים הנוגעים ליבוא של מזון רגיל במסגרת החוק הקיים. לפיכך, בין השאר, יפרסם המשרד הנחיות ליבוא מזון באמצעות ספקים, ולא רק מהיצרן במישרין.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ה"סופר־טנקר" משותק

הרפורמה נוגעת ליבוא מוצרים כמו פסטה, דגנים ומאפים. היא לא תחול על מזון שמוגדר "רגיש", כמו מזון מן החי (מוצרי חלב, בשר, עוף ודגים), מזון לתינוקות ומזון אחר שיש חשש כלשהו לגביו. מוצרים אלה ימשיכו להיכנס לישראל רק לאחר אישור מוקדם.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), יבוא מזון לישראל נאמד ב–4.3 מיליארד שקל בשנה, ומחציתו יבוא של מזון רגיל. בממשלה מעריכים כי שינוי הנהלים יאפשר גם יבוא של מוצרים חדשים שלא נמכרים כיום, כך שההחלטה תחול על יבוא בהיקף גבוה יותר.

בנוסף, אושרה בממשלה התוכנית להידוק הקשרים עם מדינות אמריקה הלטינית והברית הפסיפית - קולומביה, מקסיקו, צ'ילה, פרו וקוסטה ריקה. התוכנית, בהשקעה של כ–50 מיליון שקל בפריסה של ארבע שנים (2014–2017), תוביל לפתיחת שתי נספחויות מסחריות חדשות בצ'ילה ובפרו; יצירת שיתופי פעולה עם הבנק הבין־אמריקאי לפיתוח IADB, בצורת קרן ייעודית לייעוץ והדרכה ותוכנית לשיתוף פעולה במו"פ תעשייתי — שתיהן במימון משותף של מדינת ישראל והבנק, בהשקעה של 7 מיליון שקל מכל צד;

התוכנית תכלול גם תגבור שגרירויות ישראל במקסיקו, בקולומביה ובקוסטה ריקה; הפעלת תוכנית תלת־שנתית להגדלת היקף התיירות הנכנסת מקולומביה וממקסיקו; הקמת דסקים ייעודיים לאמריקה הלטינית במינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה ובאגף הכלכלי במשרד החוץ; קידום חתימה על הסכמי אזור סחר חופשי והסכמי מו"פ; פתיחה מחדש של השגרירות בפרגוואי; ביצוע פרויקטים משותפים בתחום החלל; הקמת קרן למחקר חקלאי משותף עם מקסיקו; קידום חתימת פרוטוקולים פיננסיים עם קולומביה, ברזיל וצ'ילה, ועוד.

מנכ"ל משרד החוץ יעמוד בראש צוות בינמשרדי, שיעקוב אחר יישום החלטת הממשלה וביצוע תוכנית העבודה הממשלתית מול מדינות אמריקה הלטינית.

יבואנים: להמשיך ברפורמה, להסיר חסמים ביבוא מזון רגיש והורדת מכסים

נפתלי בנט, שר הכלכלה ויו"ר ועדת יוקר המחיה, אמר כי "הורדת יוקר המחיה מתחילה ממוצרי המזון הבסיסיים ביותר ובהם טיפלנו היום. זהו צעד חשוב נוסף לצרכן הישראלי בפתיחת הסתימות בכלכלה". לדבריו, "המסלול הירוק שיפתח בעקבות הרפורמה יאפשר למאות מוצרי מזון להיכנס ביתר חופשיות לארץ. כך יגדלו ההיצע והתחרות שתביא לירידת מחירים. מדובר על סדרי גודל של מיליארדי שקלים בשנה. נמשיך ונפעל בממשלה ובמשרד הכלכלה כדי להמשיך ולפתוח סתימות לצרכן בישראל".

מאיגוד לשכות המסחר, גוף המייצג יבואנים ורשתות גדולות, נמסר בתגובה כי "אנו מברכים על כל הסרה של חסם יבוא או הקלה פרוצדוראלית על יבואנים, שמובילה בהכרח להגברת התחרות בשוק המזון והוזלת יוקר המחיה לצרכן. יחד עם זאת, וכפעולות משלימות, יש לבצע רפורמה מקיפה ויסודית בהליך הפיקוח על יבוא מזון רגיש.

"קיימים חסמים משמעותיים בתחום זה שגורמים לעיכוב של סחורות בנמלים, נדרשות בדיקות מעבדה מרובות מעבר למקובל באירופה. כמו כן, יש לבצע רפורמה גם בכל תחום הכשרות, מאחר והמנגנונים הקיימים כיום בנושא כשרות מהווים חסם שמוביל באופן ישיר לייקור של מזון מיובא ובפרט על מוצרי חלב ובשר. בנוסף לאלה, על הממשלה לפעול לביטול מוחלט של כל המכסים הדרקוניים המוטלים על יבוא מוצרי מזון בישראל. ברור שמהלך כזה צריך להיעשות הדרגתית, ולתת לתעשייה המקומית להיערך בהתאם. צעד כאמור גם יתרום להתייעלות התעשייה המקומית והוא שיבטיח הפחתת מחירי המזון בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"