ומה עם ניגודי העניינים? מוטי שרף יהיה היחצ"ן של משרד האוצר

שרף מעניק ליווי צמוד למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, ומספק ייעוץ תקשורתי לעידן עופר, שאול אלוביץ', דוד עזריאלי ומוטי זיסר ■ שכרו יסתכם בכ–20 אלף שקל בחודש ■ האוצר: החברה של שרף נבחרה במסגרת פנייה לכמה גופים, ושכרו נקבע לפי תעריף שקבע החשב הכללי

מוטי שרף, ששימש בממשלה הקודמת יועץ תקשורת לשר האוצר, יובל שטייניץ, חוזר לאוצר בעידן השר יאיר לפיד, שלו יספק ייעוץ אסטרטגי־תקשורתי. ממשרד האוצר נמסר כי החברה של שרף נבחרה במסגרת פנייה שנשלחה לכמה גופים לקבלת הצעות למתן שירותי ייעוץ. התשלום לחברה יבוצע בהתאם לתעריפים שמפרסם החשב הכללי. בסביבתו של שרף ציינו אתמול כי הוא לא יטפל בנושאי מיקרו במסגרת תפקידו באוצר, אלא ברמת המאקרו בכל הקשור להתוויית האסטרטגיה של המשרד. לפי הערכות, שכרו הממוצע של שרף יהיה כ–15–20 אלף שקל בחודש. במקרים קודמים, טיפסה עלות הייעוץ התקשורתי לאוצר ל–30 אלף שקל בחודש, אחרי הוצאות.

במסגרת החיפושים אחר יועץ תקשורת, פנה משרד האוצר לחמישה משרדים, ובהם משה דבי ואייל ארד. המשרד בן חורין־אלכסנדרוביץ' סירב להגיש את מועמדותו. משרד האוצר מתנהל תקופה ארוכה ללא יועץ תקשורת, לאחר שכל ניסיונותיהם של לפיד ומנכ"לית האוצר, יעל אנדורן, למצוא דובר למשרד עלו בתוהו. עם זאת, יש לציין כי משרד האוצר אמור לתפקד תקשורתית ללא ייעוץ חיצוני, באמצעות צוות הדוברים שלו.

מוטי שרף

שרף נחשב מקורב לאנדורן מאז שמינתה אותו לפני כשבע שנים, כראש קבוצת קרנות הפנסיה עמיתים, ליועץ התקשורת של הקבוצה. שרף גם משמש כיועץ תקשורת של חברת האוטובוסים דן, שסמנכ"ל הכספים שלה הוא אופיר קרני, הנשוי לאנדורן והיה בעצמו בעבר בכיר באוצר.

בשנים האחרונות נהפך שרף לאחד מיועצי תקשורת הבולטים והמובילים במשק, כשמאגר הלקוחות הגדולים שלו הולך ומתרחב. שותפתו במשרד היא שרון צ'ציק־מרקוביץ'. שרף נחשב כיום לאיש הצמוד ביותר למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, שאותה הוא מלווה במשך תקופה ארוכה מאז ששימשה ראש החטיבה העסקית של בנק לאומי. כשרוסק עמינח התמודדה בתחילת 2012 על מנכ"לות לאומי מול רוני חזקיהו, שרף ליווה אותה בהליך מאחורי הקלעים.

ניהל את משבר התדמית של לאומי

שרף הוביל בשנה שעברה עם צוות הדוברות של לאומי את הקו התקשורתי של הבנק בכל הקשור לאירועים שהובילו את רוסק עמינח לסגת ממתווה הסדר חוב שגובש מול המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין וחברת גנדן, שבשליטת נוחי דנקנר, שהיה אמור לכלול מחיקה של כ–150 מיליון שקל. באחרונה הוא ליווה את רוסק עמינח בצילומי הראיון שהעניקה לאילנה דיין בחודש שעבר במסגרת התוכנית "עובדה" בערוץ 2.

עם עזיבתו הצפויה של אבירם כהן, ראש מערך שיווק, פרסום ודוברות בלאומי, ובשל העובדה כי הדוברת החדשה של הבנק, לירן גורדון, עדיין חדשה בתפקיד, סביר להניח שכוחו ומעמדו של שרף בלאומי יגברו. כעת שרף עשוי להתמודד כעת עם סיטואציות בעייתיות, כפי שקרה באחרונה כששר האוצר לפיד יצא בפומבי נגד השכר של בכירי לאומי – מתוקף אחזקתה של המדינה ב–5.6% ממניות לאומי.

ההתנהלות של לאומי בכל הקשור לתוכנית תגמול לבכירים גם היתה אחת הסיבות המרכזיות לכך שמנכ"לית האוצר אנדורן והמפקחת על הביטוח בשוק ההון והאוצר, דורית סלינגר, פירסמו האחרונה הנחיות האמורות להגביל את שכר הבכירים בגופים פיננסיים.

לקוחות המנהלים מגע צמוד עם האוצר

מלבד לאומי, שרף מטפל בכמה גופים פיננסיים גדולים המפוקחים על ידי האוצר כמו בית ההשקעות הגדול בישראל פסגות, שבשליטת קרן אייפקס המנוהלת על ידי זהבית כהן ובימים אלה מצויה על סף מכירת תנובה. כמו כן, שרף מייצג את בית ההשקעות לידר שוקי הון (המחזיק ב-50% מבית ההשקעות ילין לפידות).

שרף גם משמש יועץ תקשורת של לאומי פרטנרס, זרוע בנקאות להשקעות והשקעות ריאליות שבבעלות לאומי, המעורבת במרבית העסקות הגדולות במשק, וכך גם בחברת הייעוץ העסקי־כלכלי, גיזה זינגר אבן. בנוסף, שרף משמש יועץ תקשורת של הנציגויות בישראל של הבנקים גולדמן סאקס ו־UBS.

הכוח שצבר שרף בשנים האחרונות נבע, בין השאר, בשל העובדה שחבר לטייקונים הבכירים במשק, שחלקם נהפכו ללקוחותיו של שרף באופן אישי. לחברות רבות שבטיפולו, מלבד לאומי ופסגות, יש מגע צמוד עם האוצר. כך, למשל, לפני כמה שנים, העביר לו עידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל (השולטת בכיל, שתמלוגיה נבדקים כיום בוועדת ששינסקי 2), את הטיפול בכל עסקיו הפרטיים, שליווה אותו אישית בעת מעברו ללונדון.

מייצג את בזק ואת HOT במקביל

שרף גם מייצג את קבוצת החברות של אליעזר פישמן (המחזיק בין השאר ב–34% מידיעות אחרונות), שאותו הוא מלווה עוד מהימים שפישמן נקלע ב–2006 למשבר הלירה הטורקית, כשלחלק מהחלטות האוצר יש השפעה על חברות הנדל"ן מקבוצת פישמן וכן על קבוצת עזריאלי שבשליטת דוד עזריאלי, שאף היא מיוצגת על ידי שרף.

שרף מלווה בשנים האחרונות גם את סיפור נפילתו של מוטי זיסר, בעלי אירופה ישראל, החייבת למתחרה הגדול של לאומי, בנק הפועלים, כמיליארד שקל. הוא מייצג גם את שני טייקוני התקשורת המתחרים, שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, ואת המשקיע היהודי־צרפתי, פטריק דרהי, בעל השליטה בחברת הכבלים HOT. לשתי החברות האלה יש אינטראקציה לא מבוטלת עם משרד האוצר בכל הקשור לרגולציה ונושאים נוספים.

לקוח גדול נוסף של שרף היא ענקית הגנריקה טבע, שניהלה בשנה שעברה יחסים קרובים עם האוצר בכל הקשור לתשלומי מס חברות. לקוחות גדולים נוספים של שרף כוללים את חברת רכבת ישראל, דרך ארץ, אמדוקס, גינדי החזקות, סטרסיס, פלאס 500, וקרן ההשקעות מרקסטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה