מי יבקר את קק"ל? ועדת השרים דחתה הצעת לבני

לבני, שאמרה בישיבה כי הגישת את הצעת החוק לאחר תיאום עם מבקר המדינה, הודיעה שתגיש ערר על כך בממשלה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה את הצעתה של שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה) הקובעת כי קק"ל תבוקר על ידי מבקר המדינה. לבני, שאמרה בישיבה כי הגישת את הצעת החוק לאחר תיאום עם מבקר המדינה יוסף שפירא, הודיעה שתגיש ערר על ההחלטה.

לבני הציעה שהצעת החוק תאושר אבל לא תקודם עד שצוות מיוחד שהקים רה"מ בנימין נתניהו יסיים את עבודתו בתוך 60 ימים. בעד הצעת לבני הצביעו השרים יאיר לפיד, יעל גרמן, יעקב פרי, ולבני עצמה. נגדה ההצעה הצביעו גדעון סער, יצחק אהרונוביץ, אורי אריאל, אורי אורבך וסופה לנדבר. שר הפנים גדעון סער אמר כי "גם בממשלת קדימה התנגדו להצעה זו", אך לבני השיבה לו כי "בוועדת השרים לחקיקה אני הצבעתי בעד".

הצוות שהקים נתניהו לגיבוש עקרונות הסכם בין משרד רה"מ לקק"ל כולל את מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, עו"ד שלומית ברנע פרגו, היועמ"ש של משרד רה"מ, ומאיר שפיגלר, מנהל קק"ל. שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) אמר כי הוא מברך על כך שרה"מ קיבל את הצעתו הצעתו להטיל ביקורת על קק"ל מתוך הבנה והסכמה. "הצוות שהוקם יגבש מצד אחד שקיפות ראויה ומצד שני לא יגע במוסדות הלאומיים ובפעילותם", אמר אריאל.

ציפי לבניצילום: אוליבייה פיטוסי

לבני דחתה את הצעתו של שר הפנים גדעון סער לדחות את ההחלוטה על הצעת החוק שהגישה ב-60 יום עד לקבלת המלצותיו של הצוות שמינה רה"מ, ולא התקיימה הצבעה על הצעת סער. "יש פה את כבודו של רה"מ. בנושא טוהר המידות יש לי רקורד לא פחות תקין. כבודו של המבקר במקומו מונח, אבל הוא לא חלק מהרשות המבצעת והמחוקקת". לבני ענתה לו כי "מבקר המדינה הוא בעד החוק". השר אריאל הצטרף לדברי סער ואמר כי יש פה אי אמון ברה"מ.

סער האשים את לבני כי "מעוניינת להביא את ההצעה להצבעה בצורה כוחנית", והיא השיבה לו כי היא "רוצה לדעת בדיוק מהם הנושאים הלאומיים שהם עוסקים בהם. יש פה מריחה ואני מבקשת להצביע. אני יודעת בדיוק מדוע מנסים להשאיר פה חור שחור במסווה של ציונות".

במשך השנים ביססה קק"ל את מעמדה כאחד הגופים החזקים בישראל - וגם כאחד הגופים הפחות־שקופים. הקרן הוקמה בראשית המאה ה-20 בלונדון, כחברה פרטית ששמה לה ליעד גיוס כספים לשם רכישת אדמות ופיתוח היישוב היהודי בארץ ישראל. כיום בבעלות הקרן כ–2.5 מיליון דונם, 12% מכלל קרקעות המדינה. מאזני הקרן אינם פתוחים לציבור, אך על פי פרסומים שונים, ברשותה הון נזיל של כ-4 מיליארד שקל.

לבני הודיעה כי בכל מקרה היא תגיש ערר לועדת השרים לחקיקה שהיא עומדת בראשה,
ובתום עבודת הצוות לבחינת הביקורת על קק״ל שהקים ראש הממשלה, ייבחן אם מדובר
בצוות שקובר את הביקורת או מקדם אותה. גורמים במשרד המשפטים הסבירו כי אם
המלצות הצוות לא יגרמו להנהגת שקיפות אמיתית בפעילות קק"ל תעלה לבני את הצעת
החוק להצבעה בכנסת.

לבני אמרה כי: " מי שלא רצה את מבקר המדינה, יקבל את הקרן הקיימת כחברה לתועלת הציבור. הקק"ל מחזיקה ומפעילה סמכויות שהן, במהותן, סמכויות שלטוניות מובהקות – אך היא חפה מכל ביקורת. מדובר במצב אבסורדי במדינה דמוקרטית, המעודד דרך התנהלות בעייתית, בלשון המעטה. אגיש ערר על החלטת הוועדה במטרה לפזר את האפלה בה מתנהלת הקרן, ובמטרה לדאוג לכך שהקרן, המתקוצבת במיליארדי שקלים מתקציב המדינה, תפעל תחת ביקורת ובשקיפות מלאה, כפי שראוי ונכון שיקרה - ועד אז, אפעיל את סמכויותיי כשרת המשפטים כדי לוודא שהקרן תהיה מחוייבת בדיווח, ביקורת ושקיפות".

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע אמרה בתגובה כי "החלטת ועדת שרים לענייני חקיקה, שלא לאשר את הצעת החוק של משרד המשפטים בעניין החלת חוק מבקר המדינה על קק"ל, היא אומללה ומצערת. ההחלטה של רה"מ להקמת צוות שיבחן את הנושא, שחבר בו גם מנכ"ל קק"ל, היא מגוחכת. המלצות של צוות כזה ידועות מראש. נראה, שישנם גורמים, שעושים כל שביכולתם כדי לוודא שקק"ל תישאר גוף שפועל במחשכים, בלא ביקורת חיצונית כלשהי. גם התנהלות כזו ידועה מראש, כפי שהציבור כבר יודע. ועדת שרים לענייני חקיקה, הפועלת בחשאיות בעצמה, מעבירה בהחלטתה מסר, לפיו לא טובת הציבור הוא בראש מעייניה ולא נותר אלא להצטער על כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית