סוגרים פרצות: הסכם ישראלי-אמריקאי להעברת מידע בין רשויות המס

בהתאם להסכם: רשות המסים בישראל תדווח לרשויות המס בארה"ב על חשבונות אמריקאיים בארץ; בשלב הבא, תוכל רשות המסים בארה"ב לדווח לרשות בישראל על חשבונות של ישראלים בארה"ב

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

משרד האוצר גיבש "הסכם שבמהות" עם משרד האוצר האמריקאי ליישום הוראות Foreign Accounts Tax Compliance Act לשיפור אכיפת המס. ההסכם מסדיר העברת מידע מישראל לרשויות המס בארה"ב, באמצעות רשות המסים בישראל.

ההסדר בא לסגור פרצות מס קיימות. בהתאם להסכם, רשות המסים בישראל תקבל את המידע הנדרש על ידי רשויות המס בארה"ב מהגופים הפיננסיים בישראל. המידע שיימסר לארה"ב יכלול פרטים אודות חשבונות פיננסיים המוחזקים בישראל בידי אזרחי ארה"ב, בידי בעלי Green Card או בידי ישות משפטית שיש בה לאמריקאים החזקה מהותית. בהמשך תהיה אפשרות למהלך הפוך, בו מעוניינת מאוד רשות המסים בישראל, ולפיו רשות המס האמריקאית תדווח לרשות המסים בישראל על הכנסות בחשבונות של ישראלים בארה"ב.

בהתאם להוראות ה- FATCA, על כל גוף פיננסי מחוץ לארה"ב להתקשר בהסכם מיוחד עם רשות המסים האמריקאית, לפיו יתחייב לבצע בדיקה לבעלי חשבונות המוחזקים אצלו. המידע יועבר לרשויות המס האמריקאיות אחת לשנה. כמו כן, יתחייב הגוף הפיננסי להעביר מידע על מספרם של חשבונות שבעליהם סירבו לשתף פעולה ועל סך ערכם. גוף פיננסי שלא יציית להוראות החוק יהיה כפוף לסנקציה של ניכוי במקור בשיעור של 30% מכל תשלום ממקור הכנסה אמריקאי. אי ציות להוראות ה–FATCA על ידי גופים פיננסיים בישראל עלול להסב להם ולמשק הישראלי נזק כלכלי כבד.

מנהל רשות המסים, משה אשרצילום: אמיל סלמן

בנוסף, יכלול ההסכם עם הרשויות בארה"ב הוראות לשמירת המידע ואבטחתו וכן הוראות שיגבילו את השימוש שיוכלו רשויות המס בארה"ב לעשות בו. ההסכם המלא יפורסם לאחר החתימה.

חתימה על ההסכם מקנה הקלות, ביניהן פטור מדיווח לגופים שונים או לחשבונות בעלי מאפיינים המעידים כי קיים סיכון נמוך מאוד להעלמת מס באמצעותם. יישום ההסכם עלול להביא לידיעת רשויות המס בארה"ב מידע על קיומם של נכסים פיננסיים של תושבי ישראל, שהם אמריקאים, שייתכן כי עד היום ברשויות המס בארה"ב לא היו מודעים לקיומם ואף עלול להביא לנקיטת הליכים משפטיים בארה"ב כנגד תושבי ישראל, בהתאם לדין האמריקאי. 28 מדינות כבר חתמו על הסכם ה-FATCA, ביניהן: בריטניה, קנדה, דנמרק, מקסיקו, אירלנד, נורבגיה, ספרד, גרמניה, צרפת, הולנד, שוויץ, יפן, איטליה והונגריה.

המשנה לממונה על הכנסות המדינה שעמדה בראש צוות המו"מ עם ארה"ב, פרידה ישראלי, אמרה היום: "ההסכם במהותו מעניק לישראל מעמד של מדינה שיש לה הסכם חתום עם ארה"ב. ההסכמות שהתקבלו עם משרד האוצר האמריקאי יקלו על הגופים הפיננסים הנדרשים לספק את המידע אודות חשבונות של אמריקאים בישראל. בנוסף, תימנע הטלת סנקציות על גופים פיננסים אשר לא יכלו לציית להוראות ה–FATCA, ללא ההסכמות שהתקבלו עם משרד האוצר".

מהאוצר נמסר היום כי הגופים הפיננסיים בישראל נדרשים עתה להיערכות לשם העברת המידע שייאסף באמצעות רשות המסים בישראל.

מאיגוד הבנקים נמסר: "זהו צעד חיובי מאוד שימנע שיבושים משמעותיים במערכת היחסים הכלכלית בין ישראל לבין ארה"ב ויאפשר למערכת הפיננסית בישראל להמשיך ולתפקד ללא תקלות כחלק מהמערך הפיננסי הבינלאומי. ההסכם שהושג עם ממשלת ארה"ב יבטיח כי תהליך האיתור של לקוחות אמריקאים במערכת ההפיננסית הישראלית והמידע שיועבר אודותיהם, יתנהלו לפי הוראות הממשלה וייושמו תוך בקרה והנחיה של משרד האוצר, רשות המסים ויתר הרגולטורים הרלוונטים בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי