האוצר עשוי להרחיב לשוק הפרטי את החיפוש אחר דובר

דיוני התקציב ל-2015 בפתח, אך כבר חודשיים שבמשרד האוצר לא מצליחים למצוא מחליף לדובר המשרד שפרש ■ לאחר שמועמדים רבים נשרו מסיבות שונות, הוחלט לבטל את המכרז הפנימי לתפקיד, ולא ידוע מתי יתפרסם מכרז חדש

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

לפני יותר מחודשיים הודיע דובר משרד האוצר בשלוש השנים האחרונות, בועז סטמבלר, למנכ"לית האוצר, יעל אנדורן, כי החליט לפרוש מהתפקיד. מאז ניסו המנכ"לית ובכירים אחרים באוצר למצוא דובר למשרד, ללא הצלחה.

בשבוע שעבר הוחלט באוצר לבטל את המכרז הפנימי שפורסם לתפקיד, ונראה כי בכוונת המשרד לצאת במכרז חיצוני. בשלב זה, נראה כי יעברו עוד חודשים ארוכים עד שלאוצר יהיה דובר. בינתיים, דיוני תקציב 2015, ועמם הקרב התקשורתי הקבוע עם משרד הביטחון, כבר עומדים בפתח.

דוברות האוצר "חורקת" זה יותר משנה, מהרגע ששר האוצר, יאיר לפיד, נכנס לתפקידו. לקודמו, יובל שטייניץ, היתה מערכת דוברות מהטובות במשרדי הממשלה: לצד סטמבלר, שכיהן כסמנכ״ל בכיר לתקשורת וחבר הנהלת האוצר, תיפקד היטב צוות הדוברים, שכלל את הדר הורן, המשנה לדובר, רונן ליבוביץ ורם אלפיה, לצד מערך של עוזרים מנוסים.

ואולם, עם כניסתו של לפיד לאוצר, הכל השתבש. סטמבלר, לפני שהגיע לאוצר, היה עיתונאי בכיר בערוץ 2 במשך כ–15 שנה, בתפקידי עריכה בכירים. בין השאר היה עורך מהדורת החדשות המרכזית, "תוכנית חיסכון" ו"אולפן שישי". השמועות אומרות כי באותה תקופה בינו לבין לפיד "עבר חתול שחור". לפיד, מיד עם כניסתו לאוצר, הבהיר לכל כי הוא וסטמבלר אינם יכולים לעבוד ביחד. בין הראשונים לקבל את המסר היו ראש לשכת השר, דני וסלי, ויועצת התקשורת שלו, נילי רייכמן. התוצאה המיידית היתה שיבוש ביחסי העבודה בין דוברות שר האוצר לדוברות משרד האוצר.

בועז סטמבלרצילום: עופר וקנין

סטמבלר מונה לתפקיד הדובר לאחר שעבר מכרז. בראש ועדת המכרזים שבחרה אותו עמד מי שהיה אז מנכ"ל האוצר, חיים שני. בהמשך, עבד סטמבלר היטב גם עם מנכ"ל האוצר הבא, דורון כהן. יש לו חוזה עבודה באוצר ולא פשוט לפטר אותו - גם אם השר החדש הגיע עם דעה החלטית ביחס אליו.

דוברות האוצר היא אחת משלוש הדוברויות החשובות בשירות הציבורי, יחד עם דוברות משרד ראש הממשלה ודוברות משרד הביטחון. עם דובר שהשר הממונה שם עליו "איקס", דוברות המשרד תתקשה לתפקד. הדבר ניכר היטב בדיוני תקציב הביטחון ל–2013–2014, כשדוברי משרד הביטחון וצה"ל "חגגו" על דוברות האוצר.

באוצר התעניינו בשנה האחרונה במציאת דובר חדש. על הנושא הופקדה מנכ"לית המשרד, אנדורן, והיו לה מועמדים טובים לתפקיד, עם רקע ויכולות מוכחות. אלא שכולם היו גברים - ואילו לפיד דרש דוברת.

למכרז הפנימי שנעשה באוצר לפני כמה שבועות ניגשו הורן וליבוביץ. שניהם ראויים, מתאימים, עונים על כל דרישות המכרז מבחינת השכלה, ידע וניסיון. ואולם, בשבוע שעבר הודיעה אנדורן לשני המועמדים כי המכרז בוטל.

המהלך המתבקש כעת הוא פרסום מכרז חיצוני־פנימי - כלומר, מכרז שאליו יוכלו לגשת מועמדים חיצוניים ופנימיים כאחד. ואולם, איש אינו יודע מתי ייערך מכרז חדש. באוצר מודים כי מדובר בהליך שיימשך חודשים לא מעטים.

באחרונה נודע כי לפיד ואנדורן מחפשים סיוע של יועץ תקשורת חיצוני, תמורת 212 אלף שקל בשנה - מתקציב המדינה. יועץ תקשורת חיצוני זו אחת הרעות החולות של השירות הממשלתי-ציבורי: משרד ממשלתי שמחזיק במערך דוברות של כ–10 עובדים לשר ולאגפי המשרד, לא אמור להזדקק ליועץ חיצוני, שיש לו משרד משלו והוא בעל ניגוד אינטרסים מובנה.

במקרה של האוצר, כשהדובר הודיע על התפטרותו ועדיין לא מונה לו מחליף, קיימות שתי סכנות מובהקות: שהיועץ החיצוני יפלוש לתחומים של הדובר, מבלי שתהיה עליו השגחה ראויה; ושעובדי הדוברות יסיקו מסקנות אישיות ויעזבו את תפקידם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?