תחקיר "המקור" |

יום הולדת לפרס, יח"צ ועורכי דין: הבזבזנות של קק"ל

עם תזרים של מיליארדי שקלים בשנה כתוצאה משליטה על 13% מהקרקעות בישראל, הוצאות הקק"ל זינקו בשנים האחרונות - בעיקר על הסברה ועורכי דין ■ קק"ל: "תחקיר 'המקור' הינו חלק מקמפיין שלו שותף מר דרוקר שתכליתו לפגוע במעמדה העצמאי של קק"ל"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

בקופת קרן קיימת לישראל (קק"ל) יש 4 מיליארד שקל נזילים - כך חושף תחקיר "המקור" שישודר הערב (ד') בערוץ 10. ב–2009–2013 קיבלה הקרן כמעט 6 מיליארד שקל על ניהול קרקעותיה, סכום המהווה יותר מ–90% מהכנסות הקרן. הקרן שולטת ב–2.5 מיליון דונם, שהם 13% מסך הקרקעות בישראל.

התחקיר חושף את האופן הבעייתי שבו מוצאים כספי הקק"ל, שאינה מבוקרת על ידי מבקר המדינה. אחד הסיפורים שעולים בתחקיר נוגע לאירוע יום הולדתו ה–90 של הנשיא שמעון פרס. ביוני 2013 נמתחה ביקורת חריפה על קק"ל מכיוון שהעבירה חצי מיליון דולר לקרן בראשותו של ביל קלינטון, נשיא ארה"ב לשעבר, כדי לממן הרצאה שלו באירוע במרכז האקדמי פרס ברחובות - יום לפני מסיבת יום ההולדת החגיגית לפרס בבנייני האומה במסגרת אירועי ועידת הנשיא. קק"ל העבירה את הכסף למרכז האקדמי פרס, והיא העבירה אותו לקרן קלינטון, כמה חודשים לפני האירוע.

בעקבות הביקורת הציבורית על התשלום, קק"ל הודיעה אחרי כמה ימים ש"החלטת ועידת הנשיאים הבינלאומית שלא ליטול חלק באירוע של המרכז האקדמי התקבלה בהסכמת המרכז, לרבות החזר הכסף", אך תחקיר "המקור" מגלה שלפחות רבע מיליון דולר מאותו סכום מעולם לא הוחזרו לקק"ל.

בנימין נתניהו, שמעון פרס, ביל קלינטון וברברה סטרייסנד, ביום הולדתו ה-90 של פרסצילום: קובי גדעון / לע"מ

נוסף על כך, מגלה "המקור" שכדי לטפל במשבר התקשורתי שנוצר סביב האירוע שכרה קק"ל את אבי בניהו, דובר צה"ל לשעבר. לבניהו שולמו 300 אלף שקל, וההתקשרות אתו נעשתה בדיעבד וללא מכרז. מלבד זאת שילמה קק"ל עשרות אלפי שקלים לעו"ד אלון גלרט, שייעץ לה משפטית בתקופה ההיא, ועשרות אלפי שקלים לחברת הפקה שהיתה אמורה להפיק אירוע שבוטל.

לפי התחקיר, קק"ל הקימה את הגינה בבית הנשיא בתקציב של יותר מ–3 מיליון שקל, על אף שתקציב בית הנשיא הוא 60 מיליון שקל. בנוסף, קק"ל גם נתנה חסות של כחצי מיליון שקל לוועידת הנשיא.

תקציב הדוברות גדל פי ארבעה

לפי "המקור", קק"ל משקיעה סכומים ניכרים בתקשורת וביחסי ציבור. באחרונה היא העבירה ללא מכרז כ–5 מיליון שקל ל"ידיעות אחרונות" תמורת חסות לקמפיין "גיבורי הסביבה של המדינה", והעבירה כחצי מיליון שקל ל"גלובס" בתמורה לחסות לוועידת גלובס לעסקים.

מנכ"ל קק"ל, מאיר שפיגלר, הסביר שהכסף הוא גם עבור "פעילות שוטפת שתגובה במאמרים ובכתובים ב–2013–2014". שני העיתונים טענו בתגובה שהכסף הועבר רק למחלקות המסחריות, ושאין שום קשר בינן לבין עבודת המערכת ותכני העיתון.

תקציב הדוברות של הקק"ל היה 6 מיליון שקל ב–2009, וגדל ל–24 מיליון שקל ב–2014. בנוסף נוסדה מחלקה חדשה, קשרי ציבור, שתקציבה עוד כ–25–30 מיליון שקל ועיקר תפקידה הוא הסברתי.

אבי בניהו

גם ההוצאות של הקרן על ייצוג משפטי עלו במידה ניכרת. ב–2009 שילמה הקק"ל ליועצים משפטיים 6 מיליון שקל, וב–2013 הסכום עלה ל–13 מיליון שקל.

ב–2011 פורסמה כתבה ביקורתית על הקק"ל ב–TheMarker. בהתנהלות סביב כתבה זו שכרה הקרן שלושה משרדי עורכי דין שונים, שאחד מהם, גדעון פישר ושות', הגיש לה חשבון הוצאות של 230 אלף שקל. כמו כן, עורך דינו של אלי אפללו, יו"ר עמית בקק"ל, קיבל ב–2013 100 אלף שקל עבור ייעוץ משפטי.

קק"ל: אנחנו ארגון יציב ומאוזן

מקק"ל נמסר בתגובה כי "בשעה שבישראל חברות ציבוריות עושות תספורות לנושים, מנהלים בכירים משתכרים סכומי עתק מכספי החסכונות והפנסיות שלנו, קק״ל היא ארגון יציב, מאוזן ומנוהל היטב, שאינו לוקח שקל מכספו של האזרח משלם המסים. תחקיר 'המקור' הינו חלק מקמפיין שלו שותף מר דרוקר שתכליתו לפגוע במעמדה העצמאי של קק"ל. מר דרוקר מצוי בניגוד עניינים אינהרנטי המטיל דופי על שיקול דעתו.

"בנושא הכספים אתה מגלה בורות מוחלטת. קק"ל לא מקבלת פרוטה מהמדינה על ניהול קרקעות. ההיפך הגמור מכך. קק"ל משלמת שליש מהוצאות המינהל בגין פעולותיה. קק"ל מקבלת ממינהל מקרקעי ישראל את התמורה בגין הקרקעות שבבעלותה לאחר הנחות של מאות מיליוני שקלים שהיא מעניקה מדי שנה. לממ"י חוב מצטבר של מיליארדי שקלים לקק"ל. זאת ועוד, במסגרת הסדר הקרקעות הדרמתי בין קק"ל למדינה העבירה קק"ל עשרות אלפי דונמים של קרקעות באיזורי הביקוש במרכז הארץ תמורתם קיבלה בקרקעות בפריפריה.

"אילו קק"ל היתה מאופיינת בנורמות של בזבזנות כפי שאתה טוען, הרי שאת הרזרבה שאליה אתה מתייחס היה עליה לחלק ולבזבז. קיומה של הרזרבה, מלמד על מדיניות שמרנית, מרוסנת ואחראית - בניגוד מוחלט לטענתך. קק"ל, באחריות רבה דאגה לעתודות פנסיה לעובדיה המהווים למעלה משני שלישים של הרזרבה, כך שלמעשה מדובר בעתודות מובטחות לפנסיה בעוד הרזרבה הפנויה היא בגובה של שנת תקציב - התנהלות אחראית ולחלוטין לא בזבזנית, העומדת בכללים המעודכנים של ממשל תאגידי.

"קק"ל אכן יוזמת פעולות של תוכן שיווקי. קק"ל פועלת כמקובל בענף על ידי גורמים ציבוריים רבים. קק"ל משקיעה בתוכן שיווקי ובפרסום תקציב נמוך בהרבה בהשוואה לגורמים ציבוריים דומים ושווי החשיפה שהיא מקבלת בערוצי התקשורת גבוה לאין ערוך מהעלות המושקעת. קק"ל עוסקת בחינוך לערכים ובחינוך המשתמשים ביערותיה לשמירה על הסביבה. קק"ל פועלת אל מול כלי התקשורת בהתאם לכללים ולרגולציה באותם גופים. קק"ל בוחרת היכן לשווק על פי אמות מידה מקצועיות ועל פי הרלוונטיות של הפרסום, התפוצה והערוץ לקהלי המטרה שלה. לגבי 'ידיעות אחרונות', גם כאן אתה מגלה בורות. במקרה זה מכרז אינו נדרש כלל ועיקר. הזכויות למיזם 'גיבורי הסביבה' שייכים להוצאת ידיעות אחרונות ולא לקק"ל.

צילום: עידו צימרמן

"מחלקת קשרי ציבור (מחלקת המבקרים) אינה קשורה כלל ועיקר ליחסי הציבור. מדובר במחלקה שהופרדה כבר ב–2009 מאגף התקשורת ועברה לחטיבת גיוס משאבים. מחלקת המבקרים (קשרי הציבור) מטפלת ביותר מ–15 מיליון מבקרים באתרי קק"ל מדי שנה. מוזר שמר דרוקר בחר שלא לעדכן אותך בפרט זה.

"ההוצאות המשפטיות של קק"ל לא עלו באופן ניכר במהלך השנים. עניין זה הובהר הבהר היטב לתוכנית 'המקור'. ההבדל הוא שבעבר היו ההוצאות האלה 'חבויות' במחלקות והיום הן מאוגדות תחת סעיף אחד. עורכי הדין שציינת מעניקים שירות מוכח לקק"ל והניסיון להטיל בהם דופי או לרמוז על קשר פוליטי הינו דיבתי. הצגנו למקור, כפי שהיינו שמחים להציג גם לך, אילו באמת היית חפץ בכך, עובדות המוכיחות טענה זו.

"לעניין המרכז האקדמי פרס: לא שולמה לחברת ההפקה פרוטה. משרד מיתר ליקבורניק גבע לשם ושות', שבו משמש עו"ד גלרט שותף בכיר, מלווה את קק"ל גם בהליך הבוררות המתנהל בימים אלה. ביסוד הבוררות, טענה הדדית לחבות כספים.

"לעניין גינת הנשיא: מדובר בתרומה ייעודית שגוייסה מ–33 קהילות ברחבי העולם להקמת 'גינת הנשיא – גן קק"ל'. לקראת ביקור האפיפיור. בביקור נטע האפיפיור עץ בגן, והגן הנושא את שם קק"ל, מארח את ראשי העולם ומהווה תרומת מוניטין חשובה לקרן הקיימת.

"לעניין ועידת הנשיא: אנחנו גאים בשיתוף הפעולה. בוועידה התקיים מושב מיוחד שאותו הובילה הקרן הקיימת לישראל בנושא המחסור במזון בעולם בהשתתפות בכירים ובהם ראשי מדינות והאו"ם. לקק"ל היתה חשיבות גדולה בהשתתפות באירוע שבו השתתפו בכירים מהאו"ם, מאחר ובעבר הוכרזה על ידי האו"ם כארגון גזעני.

"רבים מאוד לוטשים עיניהם לקופת קק"ל בניסיון להלאימה לצרכים פוליטיים ואחרים. קק"ל מבצעת עשייה ציונית זה 113 שנים ומשמשת גשר בין הקהילות בחו"ל לעשייה הציונית, ההתיישבותית והסביבתית בישראל וכך היא תמשיך לעשות עוד שנים רבות. קק"ל ניצבת היום בחזית ההתמודדות עם מסע הדה לגיטימציה נגד מדינת ישראל, המתנהל על ידי גורמים פלסטיניים ברחבי העולם. קק"ל תמשיך לשמור על עצמאותה, ועל יכולתה הכלכלית והערכית לשרת את המטרות הציוניות המצויות בתקנון היווסדה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה