עסקת ענק למימון מעבר צה"ל לנגב: המדינה תמכור אג"ח ב-50-20 מיליארד ש'

המדינה תאגח את זרם התקבולים הצפוי ממכירת הקרקעות של המחנות שיפונו באזור המרכז ■ כך הכסף יתקבל משוק ההון מיד - בלי הצורך להמתין עד למכירה בפועל של הקרקעות לקבלנים

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

משרד ראש הממשלה, בראשות המנכ"ל הראל לוקר, מתכנן עסקת ענק למימון מעבר מחנות צה"ל לנגב באמצעות הנפקת אג"ח - כך שתקציב המדינה יהיה פטור מעלות המעבר.

תקציב המדינה אמור היה לשאת בעלויות מעבר בסכום של 13 מיליארד שקל, ועוד 6 מיליארד שקל שיתקבלו בהמשך כהכנסה ממכירת הקרקעות של המחנות שיתפנו. במקום זאת, מתכנן עתה משרד ראש הממשלה לגייס את כל הסכום הדרוש למימון מעבר צה"ל לנגב מהציבור בישראל, באמצעות סדרה של הנפקות אג"ח. ההנפקות יממנו את השלב הראשון של המעבר, בסך 19 מיליארד שקל. בהמשך ימומן כך כל פינוי מחנות צה"ל באזור המרכז - בין חיפה לבאר שבע - בסכום מוערך של 50 מיליארד שקל.

החלטת הממשלה על פינוי כמה מחנות בולטים של צה"ל באזור המרכז והעברתם לנגב התקבלה לפני שלוש שנים - אבל עד כה לא פונה אף מחנה, וגם לא היתה התקדמות ממשית בתהליכי התכנון והבנייה על המחנות המפונים. ההחלטה שהתקבלה באפריל 2011 התייחסה למחנות מרכזיים כמו תל השומר, צריפין, סירקין, גלילות, שדה דב ומחנה השלישות ברמת גן.

הקרקע שעליה תיבנה עיר הבה"דים בנגב

סך עלות המעבר של המחנות הוערכה ב–19 מיליארד שקל. רק שליש ממנה אמור היה להיות ממומן על ידי הכנסות ממכירת הקרקעות של המחנות, הנמצאים כולם באזורי ביקוש במרכז, ועוד 13 מיליארד שקל אמורים היו להיות ממומנים מתקציב הביטחון ומשרד האוצר. בפועל, לא נמצאו המשאבים הנדרשים בתקציב למימון פרויקט ענק של 19 מיליארד שקל. בנוסף, גם ההכנסות ממכירת הקרקעות מבוששות מלהגיע, בגלל התארכות תהליכי התכנון והבנייה.

על רקע זה מינתה הממשלה את לוקר למצוא פתרון להאצת פינוי מחנות צה"ל במרכז - במטרה גם לשחרר קרקעות באזורי ביקוש, כדי למתן את עליית מחירי הדיור, וגם לפתח את הפריפריה באמצעות העתק עשרות אלפי אנשי קבע לדרום. בנוסף, צה"ל אמור לצאת נשכר מכך שהוא יקבל לידיו שורה של בסיסים חדשים, במקום הבסיסים המיושנים במרכז - שרובם עוד מימי הבריטים.

מכיוון שהתברר כי תקציב המדינה מתקשה לממן סכום עתק של עד 5 מיליארד שקלים בשנה במשך שנים, לשם מימון העתקת מחנות צה"ל דרומה, ומאחר שהתברר גם כי ההכנסות מפינוי המחנות מבוששים מלהגיע - ובכל מקרה קיים פער זמן, בגלל שקודם צריך לבנות מחנה חדש בדרום, לפני שניתן לפנות את המחנה במרכז ולהתחיל לתכנן ולשווק אותו - חיפש לוקר פתרון אחר למימון המעבר דרומה.

הפתרון שנמצא הוא גיוס הכסף החסר מהציבור, באמצעות נטילת הלוואות ממנו - הנפקה של איגרות חוב. איגרות החוב יובטחו בשעבוד על הקרקעות של המחנות שיתפנו, כולן קרקעות באזורי ביקוש, כאשר ההכנסות מהמכירה העתידית של הקרקעות יממנו את החזר האג"ח. למעשה, המדינה לקוחת בכך הלוואת גישור מאזרחיה - הם יממנו אותה, עד שיתקבל הכסף ממכירת הקרקעות עצמן.

אמנם מדובר בהלוואת גישור לטווח זמן שקשה לאמוד אותו, בגלל הביורוקרטיה המאפיינת את תהליכי הבנייה והתכנון בישראל, אך מכיוון שמדובר בבטוחות מצוינות, ובהנפקות אג"ח הנעשית על ידי המדינה - ההערכה היא שהנפקות האג"ח יקבלו דירוג גבוה, וייקלטו בקלות על ידי שוק ההון, המחפש נואשות מקורות להשקעה עודפי הכספים שלו.

בממשלה גם מעריכים כי תהליכי התכנון והבנייה יואצו, על רקע הנפקת האג"ח; ומכיוון שמי שינהל את התהליך הוא צה"ל - שיש לו אינטרס להקדים ולפנות את מחנותיו, ולבנות תחתיהם מחנות חדשים בדרום. ההערכה היא שהנפקות האג"ח יתפרשו על פני שנים ארוכות, כמשך הזמן שייקח לצה"ל לפנות את בסיסיו במרכז, ולבנות תחתם בסיסים חדשים.

על פי התוכנית, כמעט כל בסיסי צה"ל במרחב שבין חיפה ובאר שבע יפונו, פרט לכמה בסיסים בודדים שנדרשים להשאר במרכז כדי לקיים עורף לוגיסטי. לא ברור עדיין אם גם מחנה הקריה בתל אביב יפונה בסופו של דבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"