שר האוצר שם לעצמו למטרה 
להרוס את משרד האוצר - והוא מצליח

ללפיד אין תשובה לגופה של הביקורת נגדו, אז הוא פועל לגופם של מבקרים

חברות הכנסת מטעם מפלגת "יש עתיד" פנינה תמנו שטה, עליזה לביא וקארין אלהרר, תקפו שלשום פה אחד את נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, משום שהאחרונה העזה לצאת נגד תוכנית שר האוצר לביטול המע"מ על דירות לזוגות צעירים. "לא ייתכן שמי שעומדת בראש הגוף שכשל בשנים האחרונות בנסיונותיות להוריד את מחירי הדיור, והיתה חלק ממקבלי החלטות במשך שנים רבות, תתקוף את המהלך האמיץ של שר האוצר". כך, במחי מכתב אחד, שללו שלוש חברות הכנסת הנכבדות את זכות התגובה וזכות הביקורת מבנק ישראל - מאחר שגם בנק ישראל היה מעורב בטיפול בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות.

את המהלך של שלוש החברות הכנסת התומכות ללא סייג בשר האוצר, גיבה מקורבו־יועצו־האיש הלוחש על אוזנו של לפיד, אורי שני, שהתראיין בערוץ 2 ואמר כי "אם הפקידים היו כל כך טובים, לא היינו במשבר הזה. זו אותה הפקידות - כולל בנק ישראל, שהמשבר בגללו. הם הבעיה, לא הפתרון". גם שני, כלומר, מחסל בעקביות את כל ההתנגדות המקצועית של בנק ישראל ושל משרד האוצר, וקובע נחרצות כי אין כל צורך בפקידות או בידע המקצועי הפקידותי יותר. הפקידים הם הבעיה - אז בואו ניפטר מהם, וחסל.

כל מי שמכיר את מערכת היחסים הקרובה בין שני ולפיד, וכל מי שכבר נוכח לדעת שבמפלגת יש עתיד אין מקום למגוון דעות - אלא מותר רק לסור למרות המפקד - יודע כי המשפטים הללו כולם נאמרו בפועל מפיו של לפיד. למעשה, לא צריך להיות בכך אפילו ספק. זהו לפיד שדיבר בתחילת השבוע, ובמו פיו האשים את בית המשפט העליון ואת אגף התקציבים באוצר ב"מתקפה על הדמוקרטיה" וב"השתלטות עוינת על השיח הפוליטי ועל עולם קבלת ההחלטות".

לא צריך להיות ספק, לפיכך, כי מה שנרקם לנגד עיננו הוא קמפיין מכוון לקעקוע הפקידות הממשלתית - לרבות בית המשפט העליון - ולביצור עליונותם של השרים, במקרה זה השר לפיד, על פני כל מערכת קבלת ההחלטות הממשלתית. כל התנגדות מקצועית לעמדותיו של לפיד מבוטלת מראש, באמצעות ביטול מעמדה של הפקידות המשמיעה אותה. מכיוון שללפיד אין תשובה לגופה של הביקורת המקצועית המועלית נגדו, הוא פועל לגופם של מבקרים - הוא פשוט פוסל אותם, אחד אחד, עד שלא נשארים יותר מבקרים שיכולים לעמוד נגדו.

יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

רק שבמהלך הזה לפיד לא לקח בחשבון את העוף המוזר שפועל וחי בתוך משרד האוצר. הכלכלן הראשי של המשרד, ד"ר מיכאל שראל, שהוא ללא ספק אדם מנוכר, שלא מרבה להתבטא, וששיקולים חברתיים או פוליטיים מעניינים אותו כקליפת השום. שראל אינו איש של ריאל פוליטיק, פשרות או חוכמת חיים. הדבר היחיד שמענין את שראל הוא היושרה המקצועית שלו, ועל כך הוא נהנה מהמוניטין המקצועי מהגבוהים ביותר שיש. הוא נתפש ככלכלן מעולה, לא מעט בגלל העקשנות המוזרה הזו שלו שלא לזוז מעמדתו המקצועית, ויהי מה.

שראל, לכן, הוא הפקיד האחרון שייתן למישהו, כולל שר אוצר, לפסול אותו או לסתום את פיו. נהפוך הוא, כאיש עקרונות שראל הוא זה שלא היסס לזרוק את המפתחות על השולחן, ולהפנות את גבו לשר אוצר שלא מוכן לשמוע ביקורת, ולא מוכן לקיים דיון מקצועי רציני. "לידיעתך, אני מפיץ מכתב זה לגורמים מחוץ למשרד האוצר, על מנת למנוע את קשירת שמי לצעד המדיניות הזה", כתב שראל, במכתב שהופץ על ידו אישית בתפוצה רחבה - כדי שלא יהיה ספק, בטח לא לשר האוצר, שיש מה לדון לגבי חזרתו בו מההתפטרותו. אין מה לדון, נקודה.

בחירות גרועות שיועילו למעט אנשים

מכתב ההתפטרות של שראל הוא ארוך ומנומק, והוא דן בנושא שזר למרבית הציבור הרחב. שראל דן בעקרונות של ניהול מערכת מס, ובנזק הכבד והנסתר שגורמות הטבות מס למערכת. הוא מונה אחד לאחד את הנזקים הנסתרים האלה: עיוות הקצאת המקורות במשק, יצירת פתח לשתדלנות של קבוצות אינטרסים, שימוש בהטבות המס כדי להסתיר את גודלו האמיתי של תקציב המדינה, עלויות אכיפה כבדות על מערכת המס, היעדר דיון ציבורי בהטבות המס מכיוון שתועלתן (ונזקן) נסתרים מהעין, ובעיקר העובדה שקשה מאוד לבטל הטבות מס. בעיקר קשה לבטל הטבות מס בתחום המע"מ - שלמרות ביקורת של כלכלנים עליהן, לרבות ביקורת של גופים בינלאומיים כמו קרן המטבע ו-OECD, לא מצליחים לבטלן במשך שנים ארוכות.

הוא מסביר בהמשך את תפקידה של הפקידות באוצר, ומדוע תפקידה מתמצה בדרך כלל בהצגת החלופות המקצועיות לבחירת השר - ושירות הבחירה לאחר שזו התקבלה, גם אם הפקידות אינה אוהדת את הבחירה. עם זאת, הוא שם סייג מקצועי ברור לכך - ישנם מצבים בהם הפקידות אינה יכולה להמשיך ולשרת בחירות גרועות של השרים. זאת כאשר מדובר בבחירות כל כך גרועות, שהן עלולות להשית נזק כבד וארוך טווח על המשק.

בחירות גרועות מאוד כאלה הן, לדעתו, בחירות שהתועלת שהן מעניקות לקבוצה קטנה של אנשים קטנה מהעלות החברתית הכוללת של ההחלטה, שהציבור אינו מבין זאת (הוא חושב, לתומו, שמדובר בהחלט כלכלית נבונה), ושמדובר בבחירות שקשה מאוד לסגת מהן. הטבות מס, ובעיקר הטבות מע"מ - שהלכה למעשה אינן מבוטלות לעולם, כי לעולם לא ניתן להשיג את הרוב הפוליטי הנדרש לכך - הן בדיוק מסוג החלטות הגרועות שחייבים לכן לא להסכים להן.

מיכאל שראלצילום: אייל טואג

שראל, שמכנה את הדיון שהיה טרם התקבלה החלטת שר האוצר על ביטול המע"מ כ"מושתת על ניתוח כלכלי שטחי ולא נכון", מסכם ואומר כי "מכיוון שאני מרגיש אחריות כבדה כלפי הציבור הרחב שאותו אני מחויב לשרת והוא המממן את משכורתי, ראוי בעיני שלא אמשיך בתפקידי. התפטרותי תשחרר אותי מן החובה לתמוך במדיניות של הרחבת הטבות המע"מ".

עוף מוזר, כבר אמרנו, אבל עוף שקודם כל עומד בעקשנות על עקרונותיו - כלומר שהוא לא יתן ידו, ולא יהיה שותף, למהלך שעלול להרוס את מערכת המס, ולפגוע ברווחה הכוללת של אזרחי ישראל.

אין הרבה פקידים בממשלת ישראל שהשמירה על העקרון של שירות הציבור כל כך חשובה להם, שהם יעדיפו להתפטר (מיידית, ובאופן פומבי ואינו ניתן לחזרה) ולא לעבור על העיקרון הזה. אין הרבה פקידים בממשלת ישראל, שהבנתם המקצועית היא כל כך עמוקה, שכשהם אומרים שההחלטה פוגעת ברווחת הציבור, הם בוודאות יודעים על מה הם מדברים. אחד מאותם מתי מעט הלך אתמול הביתה, כי הוא לא הסכים לעבור יותר בשתיקה על הרס השיטתי והמכוון של עבודת המקצוע של משרד האוצר בידי שר האוצר. אין ספק שזוהי עדות להצלחתו של שר האוצר - הוא יצא להרוס את משרד האוצר, והוא גם משיג את מבוקשו.

במקום מע"מ אפס: באוצר הציעו לתת מענקים לזוגות צעירים או להעלות את מס הרכישה למשקיעים

התפטרותו של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, ד"ר מיכאל שראל, היא ככל הנראה קצה הקרחון של הזעם המקצועי במשרד האוצר על שר האוצר - בשל החלטתו לבטל את המע"מ על דירה ראשונה לזוגות צעירים. הפקידות המקצועית במשרד האוצר, שסברה כי ההצעה של מע"מ אפס היא הגרועה מכל, הסכימה בימים האחרונים לאמץ תוכניות שבעבר נפסלו על ידי האוצר, לרבות מתן מענקים לזוגות צעירים לרכישת דירות או העלאת מס הרכישה על משקיעים בנדל"ן בשיעור ניכר. כל ההצעות נפסלו בידי לפיד.

באוצר סבורים כי הצעת המע"מ אפס היא הגרועה ביותר האפשרית, וזאת מכמה סיבות. ראשית, מדובר בהצעה לא שוויונית, המטיבה עם מי שקונים דירות יקרות באזור המרכז לעומת דירות זולות בפריפריה. כלומר, מדובר בהטבה רגרסיבית במיוחד, שמטיבה קודם כל עם זוגות צעירים חזקים יחסית. ההערכה היא גם כי מרבית ההטבה תזרום בכל מקרה לכיס הקבלנים, ותעודד יצירת חוזים כפולים כדי לזכות בהטבה באופן לא כשר.

התנגדות עקרונית נוספת של הפקידות המקצועית באוצר נבעה מהסיבה אותה ציין שראל במכתב ההתפטרות שלו - ההגנה על חוק המע"מ, והתנגדות גורפת להגדלת ההטבות במע"מ מאחר שמדובר בהטבות שברגע שמוחלט עליהן, הן כמעט שאינן מבוטלות יותר. כך, הפטורים ממע"מ על פירות ויקרות ובעיר אילת נשארים כבר עשרות שנים, למרות אינספור ניסיונות של האוצר לבטלם. יש לציין כי גופי המחקר הכלכליים הבינלאומיים, כמו קרן המטבע ו–OECD, חוזרים ומזהירים מפני מתן הטבות ופטורים ממע"מ, וקבועים כי הניסיון העולמי עם פטורים כאלו הוא רע במיוחד.

לאור החשש באוצר כי שר האוצר יאמץ את ההצעה של המע"מ אפס, ניסתה הפקידות באוצר לשכנע את השר להסכים להצעות חלופיות. שר האוצר, עם זאת, דחה את כל החלופות - והתעקש לאמץ דווקא את החלופה הגרועה מכל, לדעת הפקידות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918