האוצר בוחן חלוקה שוויונית של הארנונה הממשלתית בין רשויות ערביות ויהודיות

סגן הממונה על התקציבים: "אנחנו בוחנים הקמת קרן ארנונה ממשלתית שתאפשר לממשלה להעביר תשלומי ארנונה על מבניה גם לרשויות חלשות" ■ מחקר: מצבן הכלכלי הקשה של הרשויות הערביות נובע מהיעדר תעשייה ומסחר בישובים הערבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האוצר בוחן חלוקה שוויונית יותר של תשלומי הארנונה על מבני ממשלה, כך אמר היום סגן הממונה על התקציבים, ערן ניצן, בכנס מרכז "אינג'אז" ועמותת "סיכוי" שנערך בנצרת. "אנחנו בוחנים הקמת קרן ארנונה ממשלתית שתאפשר לממשלה להעביר תשלומי ארנונה על מבניה, לא רק לרשויות בהן נמצאים המבנים, אלא גם לרשויות חלשות", אמר ניצן. בכנס בנצרת השתתפו 32 ראשי רשויות ערביות.

לדברי ניצן, הממשלה משלמת היום לרשויות המקומיות ארנונה בסכומים של 900-800 מיליון שקל בכל שנה. "אנחנו מתחברים לטענה שמבנה ממשלתי לאו דווקא חייב לתרגם את כל ההכנסות שלו מארנונה ליישוב שמארח אותו. במסגרת הניסיון לגשר על הפערים הקיימים צריך להרחיב ולהעמיק את ההסטות התקציביות אל עבר היישובים הערביים".

ניצן, שאחראי באגף התקציבים באוצר על נושא הנדל"ן והדיור, התייחס גם להחלטת שר האוצר יאיר לפיד לאפשר פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. בתשובה לשאלה לגבי ההחלטה להעניק את הפטור רק ליוצאי צבא ולהחריג בכך את החברה הערבית מההטבה, אמר ניצן: "אני מבטיח להעביר את המסר סביב סוגיית הזכאות. נצטרך לשבת ולראות איך אפשר להתמודד עם הסוגיה הזאת".

סגן הממונה על התקציבים, ערן ניצן

במסגרת הכנס של "סיכוי" ו"אינג'אז" פורסם מחקר משותף של שתי העמותות המפריך את הטענה לפיה מצבם הכלכלי של הרשויות הערביות נובע בעיקר מגבייה נמוכה של ארנונה ממגורים. המחקר מצא כי הגורם העיקרי הוא דווקא היעדר הכנסות עצמיות משמעותיות ובעיקר ארנונה מאזורי מסחר, תעשייה, תשתיות, תיירות ואתרי ממשלה, תוצאה ישירה של מדיניות ממשלתית ארוכת שנים שהפלתה את היישובים הערביים.

על פי המחקר המקיף שהוצג בכנס, 78% מתשלומי הארנונה בישובים הערביים הם ממגורים, לעומת 22% מארנונה שלא למגורים, לעומת ממוצע ארצי של כלל הרשויות בארץ העומד על גבייה של 34% ארנונה ממגורים לעומת 66% ארנונה לא ממגורים. המחקר מצא כי עיירות פיתוח יהודיות, גובות בין פי 6 לפי 10 יותר ארנונה לתעשייה לנפש, ובין פי 5 לפי 8 ארנונה לעסקים, מאשר רשויות ערביות סמוכות להן.

"מצד אחד אומרים שאנחנו נטל ומצד שני לא נעשה דבר כדי לסייע לנו"

מאזן ג'נאים, ראש העיר סכנין ויו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות, אמר בפתיחת הכנס: "שאלת מיליון הדולר שמשרדי הממשלה שואלים תמיד היא מה גובה הגבייה שלכם ואני אומר האם גביית 100% ארנונה תספיק? היא לא תספיק. רוב הכסף הולך ל-15 הרשויות הגדולות בישראל. מצד אחד אומרים שאנחנו נטל ומצד שני לא נעשה דבר כדי לסייע לנו ואני שואל מי אחראי לכך? אנחנו לא בכיינים ולא צריכים טובות מאף אחד אבל חשוב שיכירו בנו כאזרחים שווים".

אימן סייף, מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי במשרד ראש הממשלה, אמר כי "הגדלת ההכנסות העצמיות של הרשויות הערביות הוא יעד מרכזי בתוכנית העבודה השנתית של משרד ראש הממשלה. הובלנו מספר החלטות ממשלה שנותנות מענה חלקי, גם אם לא מוחלט, לתחומים רלוונטים של הגדלת הכנסות של הרשויות ואנחנו משקיעים 230 מיליון שקל בפיתוח אזורי תעשייה ושילוב רשויות באזורים קיימים.

"אנחנו רוצים לתת הוראה לא להרחיב אזורי תעשייה ברשויות יהודיות אם הן לא יסכימו לצרף אליהן גם רשויות מקומיות ערביות. בכוונתנו לפתח עוגנים כלכליים כמו תיירות, פרמצבטיקה וכדומה. יש המון רוקחים ביישובים הערביים ואנחנו רוצים להביא חברות תרופות ולהפוך אותן לעוגן כלכלי של הרשויות", הוסיף סייף.

ג'עבר עסאקלה, מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי, אמר בכנס כי "הרעיון להקמת קרן ארנונה ממשלתית הוא מעניין וחשוב אבל האתגר המרכזי הוא בפיתוח כלכלי של היישובים הערביים ובעיקר פיתוח אזורי תעשייה ומסחר. זה כולל גם כניסה לשותפות באזורי תעשייה ומסחר הקיימים בשכנות ליישובים הערביים ולעיתים אף על אדמתם מבלי שהם נהנים מארנונה שהם מניבים".

ג'ידא רינאוי-זועבי, מנכ"לית מרכז אינג'אז, אמרה כי "לאחרונה נראה שמוסדות המדינה בכלל ומשרד האוצר בפרט מתחילים להבין שהזנחת הרשויות הערביות יצרה נטל כלכלי, חברתי ופוליטי על המדינה. התוצאה של הבנה זו הינה ניצנים של ניתוב השקעות לרשויות הערביות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"