שגריר צרפת בישראל: ישראל תקבל מעמד חסר תקדים לאחר חתימת הסכם שלום

האיחוד האירופי יעניק לישראל מעמד חסר תקדים של שותפה עם פריווילגיות מיוחדות, לאחר פתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי, כך אמר שגריר צרפת בישראל, פטריק מיזונב, אתמול (ב') בכנסת ■ "שלום הוא אינטרס ישראלי, שיפיק לישראל דיווידנדים רבים"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

האיחוד האירופי יעניק לישראל מעמד חסר תקדים של שותפה עם פריווילגיות מיוחדות, לאחר פתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי, כך אמר שגריר צרפת בישראל, פטריק מיזונב, אתמול (ב') בכנסת, במפגש הראשון של השדולה החדשה לשיתוף פעולה אזורי, בראשות ח"כ ניצן הורביץ (מרצ).

השגריר טען כי "שלום הוא אינטרס ישראלי, שיפיק לישראל דיווידנדים רבים. אירופה מבקרת את הבנייה בהתנחלויות אך גם מעוניינת להציע צעדים בונים. בינתיים ממשלת ישראל נמנעת מלהגיב להצעה הייחודית הזו. תוכן המעמד המיוחד ייקבע בדיונים בין האיחוד האירופי לממשלת ישראל".

רוברט פורדן, ראש המחלקה הכלכלית בשגרירות ארה"ב, ציין כי הכלכלה הישראלית תתחזק כתוצאה מהסכם שלום עתידי. לדבריו, "היכולת של ישראל להתחרות בשוק העולמי נפגעת כתוצאה מהסכסוך. לישראל פוטנציאל עצום להוות גשר מסחרי בין המערב למזרח. הסכם שלום יוביל להכפלת התיירות לישראל ולתוספת של 3 מיליארד דולר. הים האדום הוא אזור סחר עולמי ואזורי לא ממומש ביחס לאזורים דומים בעולם".

פטריס מיזונב, שגריר צרפת בישראלצילום: שגרירות צרפת

אל פורדן הצטרף קית' מיינס, ראש המחלקה הפוליטית בשגרירות ארה"ב, שהדגיש כי הסכם המסגרת עליו שוקדים בימים אלו הנשיא אובמה ומזכיר המדינה קרי יהווה נקודת התייחסות להמשך המשא ומתן ולא הסכם סגור בכפייה. לדבריו, ארה"ב מתחייבת בהסכם להקצות משאבים רבים לשמירה על ביטחונה של ישראל ובמקביל לפעול לסיוע בכינון יחסים פעילים בין ישראל לליגה הערבית.

ח"כ הורוביץ קיים בשבועות האחרונים סבב פגישות אישיות עם שגרירים ונבחרי ציבור נוספים ממדינות רבות, ביניהם שגרירי ארה"ב, האיחוד האירופי, הקוורטט, וחברי קונגרס וסנטורים אמריקאים. הפגישות נערכו לקראת הנחת הסכם המסגרת של ג'ון קרי ובמטרה למצות את הפוטנציאל העצום הגלום בהסכם שלום.

לדבריו, "הסדר מדיני הוא אינטרס ישראלי מובהק. הסכם עם הפלסטינים לא רק יסדיר את הסכסוך הממאיר, אלא גם יפתח את הדלת לפוטנציאל עצום של שיתופי פעולה עם שורה של מדינות באזור. הטלטלה במזרח התיכון יצרה מצבים חדשים, אפשרויות לשיתופי פעולה עם גורמים רבים שבעבר נחשבו לדמיוניות. יש פוטנציאל אדיר של סחר וכלכלה, אנרגיה, מים, תקשורת, סביבה, תחבורה, וביטחון. אנחנו נמצאים על סף הכרעה והציבור בישראל צריך לדעת מה מונח על הכף ואיזו הזדמנות יש לו עכשיו להגיע לפריצת דרך".

דוד שמחה, נשיא לשכת המסחר הישראלית-פלסטינית, הציג נתונים על התקשרויות כלכליות ומסחריות המתקיימות כיום עוד בטרם להסדר הרצוי עם הפלסטינים. לדבריו, היקף הסחר הישראלי-פלסטיני עומד כיום על 17 מיליארד שקל. פוטנציאל המימוש של הסחר הבילטראלי והאזורי ברגע שיוסרו החסמים ויסתיים הסכסוך יוביל לפיתוח משמעותי בכלכלה הישראלית. האמון בין הצדדים בכל הקשור ליחסי מסחר וכלכלה כבר מתגבש וקיים.

מיכאל מנקין, מנכ"ל מכון מולד - המרכז להתחדשות הדמוקרטיה, הציג את תוצאות ניטור המכון אחר התקדמות הלחצים הבינלאומיים על ישראל והבהיר כי החרמות כפי שאנו רואים בימים אלו אינם עוד איום עתידי אלא איום קיים ומוחשי. לפי מחקר שהציג המכון "הסדר קבע צפוי לבלום באופן מיידי את התעצמות תופעת החרמות הממוסדים והרשמיים. כך לדוגמה קרנות הפנסיה והבנקים במדינות האיחוד האירופי יסירו את האיום הכלכלי הממשי על כלכלת ישראל".

ח"כ הורוביץ העיר כי "ראש הממשלה נתניהו כבר מבין בעצמו את הנזק שנגרם לאזרחי ישראל כתוצאה מהסכסוך המתמשך בינינו לבין הפלסטינים. אך נדמה שהוא טרם הבין שהאחריות לסיום הסכסוך מוטלת על כתפיו. נתניהו צריך להפסיק לחפש תירוצים אצל המתנחלים ותירוצים אצל הפלסטינים. הרוב המוחלט של הפתרונות כבר ידוע וברור".

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה