הממונה על התקציבים מודה: המשאבים המוקצים לערבים אינם שוויוניים

לפי אמיר לוי, יש פערים גדולים בהקצאה תקציבית לרעת האזרחים הערבים בתחומי החינוך, התחבורה, אזורי תעסוקה וחלוקת הכנסות מארנונה עסקית ■ ביום חמישי סיירו שרי האוצר והמדע בסכנין, לראשונה זה שנים ארוכות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד האוצר מודה לראשונה באפליה תקציבית מתמשכת נגד האזרחים הערבים.
הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, אמר בשיחה עם TheMarker כי "שיטות ההקצאה כלפי ערביי ישראל אינן שוות. יש פערים גדולים במשאבים המוקצים בתחבורה ציבורית, בחלוקת הכנסות מארנונה עסקית, באזורי תעשייה משותפים ליישובים ערביים ויהודיים, ובחינוך". לוי הוסיף כי הפערים דורשים מהממשלה לבצע טיפול שורש עמוק ולתקן את המחסור במשאבים למגזר הערבי, וכי אי־אפשר עוד להסתפק בצעדים תקציביים נקודתיים לטובת הערבים.

ביום חמישי ביקרה בסכנין צמרת אגף התקציבים וצמרת משרד המדע, בראשות שר האוצר יאיר לפיד ושר המדע יעקב פרי. זוהי, ככל הנראה, הפעם הראשונה מזה שנים ארוכות שבה שני שרים בכירים מבקרים באחת הערבים הערביות הבולטות בישראל.

בביקור נועדו השניים עם משלחת של ראשי רשויות ערביות. מטרת הביקור היתה לקדם תוכנית להגדלת ההשתתפות של ערביי ישראל בשוק העבודה, לצד יצירת תשתית חינוכית, תחבורתית וחברתית שתסייע בכך. בסיור הכריזו השרים על מחויבות הממשלה לקדם תוכניות למצוינות במגזר הערבי ולשילוב טוב יותר של ערבים בשוק העבודה - ובכלל להיכנס לעובי הקורה של הבעיות המטרידות את המיעוט הערבי.

בתום הביקור התבטא לוי בדבר הצורך לבצע תיקון מהותי של התקציבים המופנים לאוכלוסייה הערבית. לדבריו, יש פערים ניכרים בהקצאת התקציבים למערכת החינוך הערבית, בבניית מעונות יום, בקווי תחבורה ציבורית שעוברים ביישובים הערביים, וכן בכל הקשור למקורות ההכנסה העסקיים של הרשויות הערביות - אזורי תעסוקה משותפים וחלוקת הכנסות עסקיות בין רשויות סמוכות. לוי אמר עוד כי מדובר ב"שיטות הקצאה לא שוות" בתחומים אלה, והדבר קורא לטיפול שורש.

אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצרצילום: דניאל בר-און

כך, ההקצאה לתלמיד באשכול השני הנמוך ביותר (כמעט אך ורק יישובים ערביים) מפגרת בכ–20% אחר ההקצאה לתלמיד ביישובים באשכול החמישי (כמעט אך ורק יישובים יהודיים). בתחום התעסוקה, רק 2%–3% מאזורי התעסוקה משויכים לרשויות מקומיות ערביות, אף שחלקן (ללא ערים מעורבות) הוא יותר מ–15% מהאוכלוסייה. ההכנסות העצמיות לנפש ברשויות הערביות מפגרות ב–60% אחר ההכנסות ברשויות יהודיות מקבילות להן. שיעור שטחי הארנונה לעסקים ביחס למספר התושבים נמוך ב–50% מזה של היישובים היהודיים, ושטחי הארנונה לתעשייה לנפש קטנים ב–91%. גובה ההכנסות הארנונה העסקית, שברשויות הערביות סובלות מהיעדר שטחי תעסוקה ומתעריפים נמוכים יותר, מפגר ב–72% בארנונה העסקית וב–91% בארנונה מאזורי תעשייה.

לוי הדגיש כי מדובר בפערים בהקצאת המשאבים שנצברו במשך 60 שנה, ולכן לא ניתן יותר להסתפק בטיפול נקודתי זה או אחר, אלא נדרש טיפול מקיף ועמוק. לדבריו, פערים גדולים כל כך לא ייסגרו בתוך יום, אבל הממשלה מחויבת לשינוי - והראיה לכך היא הביקור של שרי האוצר והמדע בסכנין.

"יש לנו אחריות למצב המגזר הערבי, אנחנו לא מתנערים מכך", אמר לוי. בין השאר הוא פירט את הפיגור העמוק בהכנסות של הרשויות הערביות, שכמעט כל מקורות ההכנסה שלהן מקורן בארנונה של משקי הבית, ולא ארנונה עסקית, והדגיש כי קשה לרשות מקומית להתבסס על הכנסות מארנונה ממגורים בלבד.

בנוסף, לוי הסביר את האחריות של ראשי הרשויות הערביות למצבן. הוא ציין כי ראשי הרשויות ממעטים לפנות אל משרדי הממשלה בבקשות וממעטים ללחוץ על הפקידים. לדבריו, "יש לראשי הרשויות אחריות ליזום. הם לא יכולים רק לשבת ולחכות שיעזרו להם. כמו שראשי רשויות יהודיות מידפקים על דלתות משרדי הממשלה הרלוונטיים ומכירים כל בעל תפקיד רלוונטי להם בתחומי החינוך, התחבורה, המעונות, אזורי התעסוקה וכדומה - כך גם על ראשי הרשויות הערביות לפעול".

לדברי לוי, הצורך לקדם את ערביי ישראל הוא הדדי, ונובע קודם כל מצורכי המשק ומהצורך לדאוג לצמיחה העתידית של ישראל. השתלבותם של הערבים בשוק העבודה, אמר, ובעיקר השתלבותן של הנשים הערביות שרק 29% מהן עובדות, היא חיונית להמשך פיתוחה ושגשוגה של המדינה.

לוי ציין את התרומה הניכרת לצמיחה שנבעה מהעלייה הרוסית בשנות ה–90, ואמר כי את הצמיחה העתידית צריכה ישראל להביא משילוב החרדים והערבים בשוק העבודה. עוד הוא הזכיר את הרצון להסב חלק מהמורות והרוקחות הערביות - שני המקצועות שמרבית האקדמאיות הערביות בוחרות בהם - לעבודה במקצועות היי־טק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"