סוף לסאגה: התפטר יו"ר נמל אשדוד, גדעון סיטרמן

כשלושה חודשים לאחר שהחל ההליך להדחתו, הודיע יו"ר דירקטוריון הנמל כי החליט לסיים את תפקידו ■ הערכה: אנשיו של סיטרמן, המקורב לצמרת הליכוד, הגיעו לסיכום מול רשות החברות על ביטול ההליכים בתמורה לפרישתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד רו"ח גדעון סיטרמן, התפטר בצהריים (ה') מתפקידו. ברשות החברות הממשלתיות הביעו שביעות רצון רבה מההתפטרות. סיטרמן מונה לתפקיד במאי 2012. לפני שלושה חודשים החלו ברשות החברות בהליך הדחתו. הוא נודע בעקבות הקו התקיף שנקט נגד ועד עובדי נמל אשדוד.

סיטרמן, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד התחבורה ומקורב לרבים מראשי הליכוד, עבר באחרונה שימוע ברשות החברות הממשלתיות, לקראת פיטורו מהתפקיד. בעקבות ההתפטרות ייפסק הליך השימוע. סיטרמן נימק את ההתפטרות בטעמי בריאות.

יו"ר הדירקטוריון הנוכחי יפנה את כסאו בעוד חודש, לאחר שישלים שנתיים בתפקיד. סיטרמן נעדר בחודש האחרון מעבודתו בנמל לאחר שעבר ניתוח. על פי ההערכות, הגיעו באי כוחו לסיכום מול רשות החברות הממשלתיות על ביטול ההליכים נגדו בתמורה לפרישה מרצון. כעת יישאר הנמל ללא מנכ"ל וללא יו"ר דירקטוריון קבועים, זאת לאחר שהמנכ"ל הקודם, שוקי סגיס, התפטר מתפקידו בחודש יולי האחרון.

בדצמבר 2013 הודיע מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, לסיטרמן, ולשני דירקטורים נוספים - שרית בובליל ואריה ברדוגו - כי בכוונתו להדיח אותם מתפקידם, זאת בטענה לאי סדרים לכאורה בניהול חברת הנמל במהלך תקופת כהונתם. עד אז לא היה תקדים להדחת דירקטורים מכהנים על ידי רשות החברות.

גדעון סיטרמן צילום: דודו בכר

במכתבו של יוגב לדירקטורים נכתב כי בבדיקה שנערכה ברשות עלו פגמים בהתנהלותם. "דירקטוריון החברה לא נתן משקל מספק וראוי, ובחלק מהמקרים אף התעלם מהעובדה שלפעילותה של החברה ולהחלטות המתקבלות על ידה יש השלכות ציבוריות שליליות משמעותיות, אשר באות לידי ביטוי גם בפגיעה ברווחיותה של החברה, ברמת השירות הניתנת למשתמשים ובבזבוז כספי ציבור", כתב אז יוגב.

הודעת ההדחה ארעה על רקע מערכת יחסים עכורה בין יוגב לבין שר התחבורה ישראל כ"ץ, שמינה את הדירקטורים לתפקידם, והדיח לפני שנה את יוגב מתפקיד יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל. כוונת ההדחה והנימוקים לה נמסרו לכ"ץ על ידי יוגב כבר בחודש שעבר, בגיבויו של שר האוצר יאיר לפיד. גורמים במשרד האוצר אמרו אז כי "כ"ץ הביע בפני יוגב את מורת רוחו, בלשון המעטה - אבל לא היה יכול לעשות דבר".

רשות החברות העלתה בפני הדירקטורים ארבעה נימוקים להדחה: אי-טיפול במידע שהגיע באשר לפעילותו הפרטית של יו"ר ועד העובדים אלון חסן בשטח הנמל; אי מינוי סמנכ"ל כספים ויועץ משפטי לחברת הנמל מאז סוף 2010; וטיפול חסר של הדירקטוריון בהשעיה ובפיטורים של עובדים שהורשעו או נחשדו בפלילים. הנימוק הרביעי, שנוגע לסיטרמן בלבד, נשען על מכתב התלונה שהגיש נגדו מנכ"ל הנמל היוצא, שוקי סגיס, ונחשף לפני שנה ב-TheMarker.

במכתב פרש סגיס את טענות הוועד, לפיהן סיטרמן נפגש עמם, בין היתר בביתו הפרטי של חסן, בניסיון למנות שורת מקורבים פוליטיים לתפקידים שונים בנמל, לכאורה בשליחות כ"ץ. בנוסף לזה, פורסמו טענות בדבר ניסיונותיו של סיטרמן להתערב בהליכי מכרז בנמל.

מאז פתיחת הליכי ההדחה, גברה המתיחות בין סיטרמן לבין רשות החברות – והיא ניהלה נגדו "קרבות נקודתיים" כמעט על בסיס יומי. סיטרמן פנה למבקר המדינה בניסיון לקבל צו הגנה לחושפי שחיתויות, זאת תוך שהוא רומז על עסקה בין רשות החברות לבין ועד העובדים בנמל שתביא להדחתו – הבקשה נדחתה. במקביל, נחשף ב-TheMarker כי מבקר המדינה צפוי לפרסם בקרוב דו"ח חמור על הנעשה בשנים האחרונות בנמל, שבו תימתח ביקורת על סיטרמן וגם על בכירים ברשות החברות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים