תוכניות ועדת העוני: סבסוד מעונות לגילי 3-0 ותעריפי חשמל ומים מדורגים

הוועדה למלחמה בעוני פועלת מבלי שהובטח לה תקציב ליישום המלצותיה ■ אתמול התקיים דיון בנושא בוועדת הכספים, 
שנציגי האוצר לא הגיעו אליו ■ הוועדה נוטה לא להמליץ על קיצוץ בקצבאות שניתנות לבעלי הכנסות גבוהות

הוועדה למלחמה בעוני, בראשות אלי אלאלוף, תבחן בימים הקרובים ביצוע שינויים בתעריפי החשמל והמים, כך שיותאמו למצבם הכלכלי של משקי הבית בישראל. הוועדה מתכננת להמליץ בין השאר על הרחבת מערך המעונות המסובסדים לילדים בני 0–3, העלאת קצבת הבטחת הכנסה למשפחות עובדות, הקמת קרן צוברת עבור ילדים ובחינה נוספת של היקף קצבאות הילדים והזקנה.

מסתמן כי הוועדה לא תמליץ על קיצוץ בקצבאות שניתנות לבעלי ההכנסות הגבוהות - סוגיה שגרמה לחילוקי דעות קשים בין חבריה. עם זאת, כמה מחברי הוועדה מבקשים לדון בהעלאת מס ההכנסה לבעלי הכנסות גבוהות ובהעלאת מס חברות.

הוועדה למלחמה בעוני פועלת מבלי שהובטח לה מתווה תקציבי ליישום המלצותיה. אתמול התקיים דיון בנושא בוועדת הכספים של הכנסת, שנציגי האוצר לא הגיעו אליו. מהאוצר נמסר כי "בשל סיור שנקבע מראש, הודיע משרד האוצר מבעוד מועד ליו"ר ועדת הכספים כי נציגיו לא יוכלו להשתתף בדיון, וביקש לקיימו במועד אחר.

בתיאום עם יו"ר הוועדה נקבע כי יתקיים דיון נוסף בהשתתפות נציגי משרד האוצר".

צילום: אוליבייה פיטוסי

אלאלוף אמר בדיון אתמול כי ראש הממשלה התחייב להביא את המלצות הוועדה לאישור הממשלה. לדבריו, "לחשוב שזה ייגמר ללא כסף חדש לטיפול בנושא זו טעות".

הוועדה תבחן את ההשלכות של מעבר לתעריפי חשמל ומים דיפרנציאליים ואת הרחבת מעגל הזכאים להנחות בתעריפי המים והחשמל. על פי הערכות, כ-110 אלף צרכנים זכאים כיום להנחה בחשבון החשמל, בעלות של 150–200 מיליון שקל בשנה. הצעות דומות עלו כמה פעמים בשנים האחרונות, אך מעולם לא יושמו. ב-2012 דווח כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוחן מעבר לתעריף חשמל דיפרנציאלי, שייקבע על בסיס הכנסות משקי הבית - אך ההצעה לא יצאה לפועל, בשל החשש שתפגע בעיקר במעמד הביניים.

הוועדה למלחמה בעוני עשויה לבחון הצעה חלופית לקביעת מדרגות בצריכת החשמל, בדומה לחישוב תעריפי המים - כך שמעבר למדרגה מסוימת, חשבון החשמל של משקי הבית שצורכים כמות מסוימת של חשמל ייגדל.

בנוסף, צוות החינוך בוועדה מתכנן להמליץ להרחיב את מערך מעונות היום המסובסדים על ידי הממשלה ולהטיל עליהם פיקוח - בדומה להמלצות ועדת טרכטנברג, שלא יושמו עד היום. על פי החלטת ממשלה מ–2012, שמבוססת על המלצות טרכטנברג, על משרד הכלכלה להקים כ–30 אלף מעונות מסובסדים בתוך שש שנים. עוד קודם יותר, ב–2009, החליטה הממשלה להקצות 1.2 מיליארד שקל לבינוי מעונות לפעוטות. בדיון של הוועדה לקידום האשה בדצמבר 2013 עלה כי אף שהתקציב הוקצה על ידי משרד האוצר למשרד הכלכלה, מאז 2009 נבנו 2 מעונות בלבד בתקציב זה.

הוועדה דנה עוד בהמלצה לסבסד אבחונים ללקויות למידה עבור משפחות מוחלשות, ולתת סיוע לימודי למאותרים בעלי לקויות למידה במשקי הבית.

הרחבת תוכניות סיוע בהתמודדות עם עוני

נושא נוסף שעלה לדיון בוועדה למלחמה בעוני הוא האפשרות לקבוע יעד לצמצום מספר עובדי הקבלן שמועסקים על ידי המדינה והרשויות המקומיות. הוועדה שוקלת גם להמליץ על הגדלת התקנים של הפקחים במשרד הכלכלה, כדי לאפשר אכיפה משמעותית יותר של חוקי העבודה.

בתחום הקצבאות, דנה הוועדה בקביעת "מענק העצמה" - מנגנון קצבאות שינתנו לילדים ויצטברו עבורם בביטוח הלאומי עד גיל מסוים (18–22), ואז יופרשו לטובת רכישת השכלה גבוהה, הקמת עסק או רכישת דירה.

בנוסף, מתכננת הוועדה לדון בהמלצה על הרחבת תוכניות לסיוע בהתמודדות עם עוני וליווי עניים על ידי מומחים לכלכלת משפחה. כמו כן, הוועדה עשויה להמליץ על הרחבת מס הכנסה שלילי ויכולת המיצוי שלו באוכלוסייה, ולבחון את העלאת שכר המינימום.

הוועדה תציע פתרונות כדי להפחית את העוני בקרב קשישים. בין היתר, נבחנת הגדלת קצבת הזקנה, או הגדלת קצבת הבטחת הכנסה וקצבת סיעוד לגמלאים שחיים מתחת לקו העוני.

אוכלוסייה נוספת שבה מתכננת הוועדה לטפל העובדים העניים - כדי לשפר את מצבם של עובדים שמשכורתם נמוכה, אך גם כדי לעודד יציאה לעבודה. כיום המדינה מקצצת בקצבאות הבטחת הכנסה של עובדים שמשתכרים יותר מ–630 שקל בחודש. הוועדה שוקלת להעלות את רף ההכנסה הזה, כדי לעודד יותר עובדים שזכאים להבטחת הכנסה לצאת לעבודה.

אחת מהמלצות הוועדה תעסוק בהפיכת הביורוקרטיה לקבלת קצבאות הביטוח הלאומי לפשוטה יותר, כדי לאפשר מיצוי גבוה יותר של זכויות מקבלי הקצבאות, שאינם תובעים את הקצבאות שמגיעות להם מסיבות שונות. בדיון שנערך בוועדה העריכה נציגת הביטוח הלאומי כי מדי שנה חוסך המוסד כ–3 מיליארד שקל בשל מיצוי חלקי של קצבת הבטחת הכנסה בלבד.

הוועדה מתכננת עוד להמליץ על שינוי שיטת התקצוב של הרשויות המקומיות על ידי משרדי הממשלה באמצעות שיטת המצ'ינג (מימון תואם). כיום דורשת המדינה מהרשויות להעמיד בעצמן חלק מהתקציב (בדרך כלל כ–25%–30%) לתפעול השירותים לתושבים שהמדינה אמורה לספק, כמו למשל בתחומי חינוך ורווחה. רשויות מקומיות מוחלשות לא מצליחות להציב מימון על פי דרישות משרדי הממשלה, ולכן מקבלות מהם פחות תקציבים - ובכך למעשה גדלים הפערים בחברה. ייתכן כי כדי לשנות את שיטת המצ'ינג הוועדה תמליץ מעבר לתקצוב דיפרנציאלי, רעיון שטורפד בעבר כמה פעמים על ידי הרשויות.

חברי הוועדה דנו בעבר באפשרות להמליץ על שינוי הגדרות העוני בישראל, בין היתר על ידי חישוב הוצאות המשפחה (סל תצרוכת) להגדרת העוני, שכיום מחושבת רק על פי הכנסות משקי הבית. חלק מחברי הוועדה מתחו ביקורת על המהלך, ולא ברור אם ייצא לפועל.

בנוסף, דנה הוועדה בתוכנית שהגיש הכלכלן פרופ' יוסי זעירא מהאוניברסיטה העברית, שתקציבה מוערך על ידו בכ–10 מיליארד שקל. התוכנית כוללת עידוד תעסוקה בציבור הערבי על ידי הקמת אזורי תעסוקה ביישובים; עידוד התעסוקה בציבור החרדי, על ידי הקמת מכללות ייעודיות נוספות; התמודדות עם סוגיית העובדים הזרים על ידי פיזור מבקשי המקלט מאפריקה בעבודות שונות ברחבי ישראל במקום הבאת עובדים זרים נוספים מחו"ל; והפחתה הדרגתית של מספר עובדי הקבלן המועסקים על ידי הממשלה.

"לביטוח הלאומי אין כלים למאבק בעוני"

הדיון בוועדה התקיים אתמול ביוזמת חברי הכנסת אורלי לוי־אבקסיס (ליכוד), סתיו שפיר (העבודה), אילן גילאון (מרצ) ודב חנין (חד"ש). לדברי אלאלוף, "המצב קשה מאוד. חשבתי שאני מבין בעוני, אני מכיר אותו ובאתי ממנו, אבל אני רואה דברים קשים. בנושא הזה היתה הזנחה. עוני זה לא רק מספרים ולא רק קצבאות. העוני נולד ממערכות שכשלו בתחומים רבים".

בנוגע לביטוח הלאומי, אמר אלאלוף כי "זה לא סוד שזה גוף שזקוק לבדיקה יסודית, כולל הקצבאות. אף אחד לא מסוגל להגיד כיום למה קצבת ילדים היא 140 שקל. זה נעשה טלאי על טלאי. אחת ההמלצות הברורות של הוועדה תהיה שכל נושא הקצבאות ייבדק, ואם יהיה צורך — ייפתח לקראת תקציב 2015. יותר מדי שנים סירסו את הביטוח הלאומי. אם מתבססים כיום על הביטוח הלאומי כדי להוציא את העם מהעוני — זאת אשליה. אין לו כלים לזה".

אלאלוף הזכיר בדיון כי אחת האפשרויות למימון יישום המלצות הוועדה תהיה באמצעות הקרן לרווחי הגז (קרן העושר), שתחל לפעול ב–2018. בנוסף, אמר אלאלוף בעבר כי ייתכן שניתן יהיה לממן את יישום ההמלצות מתקציבים שאינם מנוצלים על ידי משרדי הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן