וינשטיין הורה לסגור את התיקים הפליליים נגד ליף ופעילי המחאה

יותר משנה לאחר שהוגשו כתבי האישום, החליט היועץ המשפטי שלא לחכות לבדיקתו של המפכ"ל דנינו ולעצור את ההליכים נגד מפגינים ללא עבר פלילי

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט שלא להמתין לבדיקתו של מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, ולהורות על הפסקת ההליכים הפליליים נגד הפעילה החברתית דפני ליף. בתום ישיבה שהתקיימה שלשום עם נציגי התביעה המשטרתית והפרקליטות, הנחה וינשטיין לעכב את הטיפול בתיקים שהוגשו נגד מפגינים ללא עבר פלילי, ושהאלימות המיוחסת להם היא ברף נמוך - בהם התיק של ליף.

הבחינה תיעשה לכ-30 כתבי אישום שהוגשו נגד פעילי המחאה החברתית. וינשטיין מעוניין לעכב את ההליכים הפליליים בתיקים אלה, אך המשטרה, שיחידת התביעות שלה היא שהגישה את כתבי האישום, חולקת על עמדתו. על פי חוק, אם היועץ המשפטי לממשלה יורה על עיכוב ההליכים הפליליים צפויים רוב התיקים – בעבירות עוון – להיסגר תוך שנה, ללא אפשרות לחדש את המשפט.

אף שכתבי האישום בעניין המחאה החברתית הוגשו לפני יותר משנה, נדרש וינשטיין לעניין רק באחרונה. בשבוע שעבר, עם פתיחת שלב ההוכחות במשפטה של ליף המתנהל בבית המשפט השלום בתל אביב, הודיע היועץ כי ביקש לקבל עדכון על התיק נגדה. לדבריו, עשה כן בעקבות פניות שהגיעו אליו בעניין. ביום שישי שוחח וינשטיין עם דנינו, שביקש לבדוק את הדברים בעצמו בטרם היועץ יקבל החלטה.

כשהבין וינשטיין שהמפכ"ל מתמהמה עם בדיקתו, הורה לאנשיו להיערך לסגירת התיקים נגד אנשי המחאה, לפי המדיניות שהונהגה נגד פעילי ההתנתקות. ב-2010 חוקקה הכנסת חוק מיוחד המוחק את ההרשעות והרישום הפלילי של מי שהתנגד לפינוי ההתנחלויות.

ליף נעצרה בהפגנה בשדרות רוטשילד בתל אביב ב-22 ביוני 2012 והיא מואשמת בהשתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח או באיומים למנוע מעצר. בעת המעצר נפגעה ליף בידה והיא נזקקה לאחר מכן לטיפול רפואי. בהליכי הגישור לפני כמה חודשים הציעה יחידת התביעות של המשטרה לליף לבצע עבודות שירות לתועלת הציבור בתמורה לאי-הרשעה, אך ליף סירבה ודרשה את מחיקת כתב האישום. לפני שבוע נפתח שלב ההוכחות במשפטה. זמן קצר לאחר הדיון ביקש וינשטיין לבחון את התיק. דיון נוסף היה אמור להתקיים ביום שני השבוע, אך השופט שמאי בקר דחה אותו, לבקשת המשטרה. השופט קבע את הדיון ליום רביעי בשבוע הבא, אך ייתכן שעד אז יוחלט להקפיא את ההליכים נגד ליף.

ליף בבית משפט השלום בתל אביב, לפני כשבועיים

על פי כתב האישום, ליף "השתתפה בהתפרעות, הובילה את המפגינים הזועמים ועודדה אותם במעשיהם נגד הפקחים והשוטרים". בהמשך, כך נטען, הבחינו שוטרי יס"מ בליף דוחפת שוטר ועצרו אותה. לגרסת המשטרה, "משהבחינו מפגינים אחרים כי ליף מובלת לניידת, החלו להשתולל, קפצו על השוטרים ואחד המפגינים אף תקף את אחד השוטרים".

בסך הכל הגישה יחידת התביעות של המשטרה יותר מ-40 כתבי אישום נגד פעילי המחאה החברתית. בעקבות ביקורת של בית המשפט סגרה המשטרה חלק מהתיקים. באחרים, השמיטה התביעה מכתב האישום חלק מהעבירות והגיעה להסדר לפיו התיק יסתיים ללא הרשעה והנאשמים יישלחו לעבודות שירות לתועלת הציבור. כך, למשל, מתוך 14 כתבי אישום שהוגשו נגד פעילים שנעצרו בהפגנה הסוערת בגן העיר בתל אביב ב-23 ביוני 2012, שבה נופצו חלונות בנקים, מתנהלים עדיין בבית המשפט שלושה תיקים בלבד. שניים מהנאשמים בתיקים אלה, המיוצגים על ידי משרדו של עו"ד אביגדור פלדמן, מואשמים בתקיפת שוטר ואחר בהעלבת שוטר.

עו"ד גבי לסקי, המייצגת את ליף, אמרה אתמול בשיחה עם "הארץ" כי לא תסכים לדבר פרט למחיקה של כתב האישום. "דפני ליף צריכה להיות מזוכה זיכוי מוחלט על ידי כך שנוכיח את חפותה בבית המשפט או שיחזרו בהם מכתב האישום. לא נקבל שום דבר פחות מזה, גם לא עיכוב הליכים. כמוה, גם כל שאר המואשמים במסגרת המחאה החברתית", אמרה לסקי. "מצב אחר רק יצביע על המשך אזלת היד של רשויות אכיפת החוק בכל הקשור להגנה על חופש הביטוי וההפגנה. יש קונצנזוס שזאת היתה טעות חמורה להגיש כתב אישום נגד דפני ונגד פעילים נוספים, כנראה שהיחידה שלא מבינה את זה היא משטרת ישראל. טוב יעשה היועץ המשפטי לממשלה אם יחליט לקחת מהתביעה המשטרתית את תיקי חופש הביטוי והמחאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?