זה מערכון של הגשש? לא, 
זה המשפט של דפני ליף

עצוב לראות את מדינת ישראל, על שלל בעיותיה וצרותיה, מתעסקת בשטויות

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

ארבע שעות לפני הלוויה של שולמית אלוני - הלוחמת הישראלית מספר אחת למען זכויות האזרח ומי שבעקבות מאבקיה הוקמה אפילו המועצה לצרכנות - נפתח שלב ההוכחות במשפט - להבדיל וכל זה - של דפני ליף. ליף הובילה את המחאה החברתית של 2012-2011, מחאה שבין היתר דיברה על ענייני יוקר המחיה, אך ביקשה גם לעדכן מחדש את היחסים בין האזרח לממסד.

ייתכן שזו הסיבה לכך שליף מואשמת על ידי הממסד בהשתתפות בהתפרעות, בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו ובשימוש בכוח (השופט קרא לזה "הורדת זקיף"), או באיומים למנוע מעצר. אלא שאם לשפוט לפני שני העדים הראשונים שהופיעו בפני בית המשפט, לתביעה המשטרתית לא יהיה פשוט להוכיח את כל זה. מה עוד, שקשה למצוא מי שלא זוכר את קטעי הווידאו שהציפו את הרשת - שמראים בדיוק את ההפך. כלומר, שהיא נעצרה תוך הפעלת כוח מוגזם ללא סיבה.

עם פתיחת עדותו של מנהל הסיירת הירוקה בתל אביב, ציון בן שושן, נשמע הדיון לרגע כמו המערכון הזכור של הגשש החיוור "אופסייד סטורי" ("ואז כל הטריבונה התחילה לצעוק 'השופט בן זונה', אפילו אשתי"). בן שושן תיאר צעקות דומות בהפגנה - "ציון בן זונה", עד שגילה לפתע את האחיין שלו צועק יחד עם כולם (האחיין כמובן כלל לא ידע שמדובר בו). כשהשופט שאל אותו מה אמור לעשות מנהל הסיירת הירוקה בהפגנה, אמר בן שושן ש"הסיירת אחראית על הכלבים". אחד כך הוא קצת תיקן את הרושם, והסביר שחוץ מענייני כלבים הוא אחראי לשטחים הירוקים, כלומר לשטח הפתוח שבשדרות רוטשילד.

והיו עוד קטעים מגוחכים, למשל כאשר איש היס"מ יוסף שאבי, בחור בעל צ'ארם, אמר שהוא בטוח שדפני דחפה שוטר, הוא רק לא יודע מי השוטר ומדוע אף שוטר לא התלונן על כך, ולכן לא ניתן למצוא אותו. קטע משעשע נוסף היה כאשר שאבי התעקש שליף נעצרה על הכביש, על אף שמיד אחר כך הסנגורית, עו"ד גבי לסקי, הראתה את התמונה הידועה שבה שוכבת ליף על מרצפות אקרשטיין, כשכל השוטרים גוהרים מעליה.

גם לאחר שראה את התמונה, שאבי לא היה מוכן להודות בטעותו. "אני חייב להיות במקום", אמר. גם עורכות הדין מטעם התביעה, רותם חזן ויעל גבריאלי, הוסיפו לבדיחה, כשאמרו שהן לא בוטחות במקור התמונה - וייתכן שמישהו עשה "פוטושופ". בכלל, מלחמת הסרטונים והתמונות רק החלה במשפט הזה (בינתיים, בכל הסרטונים שהוצגו גם מטעם התביעה היו הרבה צעקות, אבל לא נראתה אלימות מצד המפגינים), ועוד נכונו לנו עדויות של צלמים ופטפוטי סרק על זויות צילום ועל "מי עמד מאחורי העץ" (שוב הגשש). גם השופט שמאי בקר, שניהל את המשפט באופן מעודד למדי, נראה לעתים די משועשע. הוא הבין כנראה שזה הולך להיות שוס רציני, ולכן הורה להכין לפעם הבאה, בתחילת פברואר, אולם יותר גדול.

אבל העיקר לא משעשע כלל. עצוב לראות את מדינת ישראל, על שלל בעיותיה וצרותיה, המדינה שנרתמה לכל כך הרבה מהשיח שהעלתה המחאה לשולחן, מתעסקת בשטויות. עצוב לראות את המשטרה, שבכיריה סוגרים פינות לרבנים בחשנים ושראשה עושה יחצנות בטלוויזיה במעצר נהגים בליל השנה החדשה, מתעקשת להילחם מלחמה מטופשת והזויה נגד ליף, שלכל ברור שאינה אלימה או עבריינית. רחמים על חזן וגבריאלי, הצעירות שהוטלו למערכה מטעם התביעה - אך נראה שאין להן דרך לנצח את המשפט. אחת מהן, אגב, היתה גם התובעת במשפט שנערך דקות קודם לכן, ובו אדם עם איי.קיו נמוך במיוחד התלונן על שוטרים שאיימו עליו במעצר - וכי אם לא יודה בחשדות נגדו לא יקבל מים ואוכל.

המעצר של דפני ליף, ב-2012צילום: אלון רון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"