לפיד מבטיח: 230 יישובים נוספים יקבלו הטבות במס הכנסה

היקף ההטבות ייקבע במסגרת דיוני התקציב ל-2015 ■ באוצר מתנגדים להגדלת הסכום הקבוע של הטבות המס ליישובים - 750 מיליון שקל - ולכן, כל יישוב שייכנס לרשימה עלול להוביל לצמצום סכום ההטבה שמקבלים יישובים אחרים בה

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

שר האוצר, יאיר לפיד, הודיע היום במליאת הכנסת כי בקרוב תובא לאישור הממשלה הצעת מחליטים לקביעת מתכונת חדשה למתן הטבות במס הכנסה ליישובים. למפת ההטבות החדשה יתווספו, לדבריו כ-230 יישובים זכאים חדשים ל-150 יישובים שמקבלים הטבות מס כיום, חלקם בגדה המערבית וברמת הגולן.

לפיד אמר כי הצעת המחליטים תייצר מפת יישובים חדשה, שוויונית ואובייקטיבית יותר, וכי היישובים שיכללו בה ייקבעו בהתאם לפרמטרים ברורים וחד־משמעיים. לדבריו, מתן ההטבות במס הכנסה לתושבי היישובים שייכנסו לרשימה נועדה, בין היתר, למשוך אוכלוסיות חזקות ליישובים חלשים, לחיזוק הפריפריה ולעידוד ההתיישבות לאורך הגבולות.

היקף ההטבות ייקבע במסגרת דיוני התקציב בממשלה ל-2015. כיום יש סך קבוע של הטבות במס הכנסה ליישובים - 750 מיליון שקל. באוצר מתנגדים להגדלת סכום זה, כך שכל יישוב שייתווסף לרשימה יוביל להקטנת סכום ההטבה שמקבלים יישובים אחרים 
שנמצאים בה. סך הזיכוי כיום הוא 13% עד 25% - בהגבלה של תקרה, ואין פירוט לגבי הדרך שבה הוא נקבע.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי לפיד, הזכאות לקבלת ההטבה תיקבע לפי שלושה פרמטרים, במשקלים שונים. הראשון הוא פיזור גיאוגרפי, לפי סיווג הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמשקלו יהיה 40%. הפרמטר השני הוא מצב חברתי־כלכלי, לפי אשכולות הלמ"ס, שמשקלו יהיה 35%. הפרמטר השלישי הוא מיקום היישוב ביחס לגבולות המדינה, 
ומשקלו 25%.

ביתר פירוט, יישובים יהיו זכאים להטבת מס אם אוכלוסייתם אינה עולה על 75 אלף תושבים; אם הם משתייכים לאשכולות הנמוכים באוכלוסייה (עד אשכול 8 מתוך 10); אם אינם מקבלים הטבות מס מכוח חוק אחר; ואם הם ממוקמים גיאוגרפית צפונה מקו רוחב 750, דרומה מקו רוחב 610, מזרחה מקו אורך 250 או יישוב סמוך לגבול.

תפוח אדמה 
פוליטי לוהט

נושא הטבות המס ליישובים הוא בבחינת תפוח אדמה לוהט על שולחנה של הממשלה מזה ארבע שנים לפחות. הנושא ממתין להחלטת בג"ץ כבר כמה שנים, לאחר שכמה רשויות מקומיות ערביות, שלא נכללו ברשימת היישובים שנהנים מההטבות, הגישו עתירות בעניין ב-2007-2002.

בג"ץ דוחה את מתן ההחלטה בנושא מדי כמה חודשים, בתקווה להכרעת ממשלה. ממשלתו של אהוד אולמרט והממשלה הקודמת של בנימין נתניהו חששו לקבל החלטות בעניין, ככל הנראה, מסיבות פוליטיות - שמא יישובים שיוצאו מהרשימה או שההטבות שלהם יופחתו, או יישובים שלא יוכנסו לרשימה, יבואו חשבון עם מפלגות הקואליציה בעת הבחירות.

לפני כארבע שנים טיפל בהרכבת רשימת היישובים הזכאים אייל יעקב, מנהל המחלקה המקצועית ברשות המסים. הרשות דרשה כל השנים כי שלושה קריטריונים יקבעו את הזכאים להטבה: מצבם הכלכלי־חברתי של היישובים, מרחקם מהגבול ומרחקם מעיר גדולה. מי שכופף לאורך כל השנים את הקריטריונים היו שרי אוצר - שהוסיפו וגרעו יישובים מטעמים פוליטיים.

במסמך של רשות המסים מ-28 בינואר 2008, שנועד לענות על תביעות שופטי בג"ץ בהחלטה קודמת, נאמר: "לא קיימים קריטריונים ברורים ואחידים שלפיהם נקבעת הזכאות של יישוב זה או אחר להטבות. רשימת היישובים נקבעה בשיטה של טלאי על טלאי. לגבי חלק מהיישובים שנמצאים בה אפשר לתמוה כיצד הגיעו לשם".

לפיד הדגיש כי ישמח אם בג"ץ ימצא לנכון לתת ארכה לישובים אשר הוצאו ממפת הטבות המס במסגרת פסיקתו, בהתאם לבקשות אשר יוגשו לו. לדבריו, "הסיבה שהיה לי חשוב לעדכן אתכם היא כדי לתת ליישובים שצפויים לצאת מהמפה את הזמן המירבי להגיש בקשה לבג״ץ להישאר בתוך המפה, מכיוון שב-2015 הם צפויים להיכנס בחזרה למפה״.

הטבות המס שרשות המסים מעניקה לתושבי הפריפריה נחשבות למשמעותיות. במהלך השנים הן עברו שינויים רבים. תחילה הן ניתנו רק ליישובי הגבול, ובהמשך הן ניתנו גם להתנחלויות. ב-2005 הורחבו ההטבות מאוד ושורה של יישובים נוספו לרשימת מקבלי ההטבות, כולל יישובים שלעומדים בראשם היה כוח במוסדות השלטון.

גובה ההטבה לאדם עשוי להגיע למאות ואף אלפי שקלים בחודש. היישובים זכאים להטבות של 13%, 16%, 20% או 25%. גם גובה תקרת ההכנסה משתנה, כאשר הסכום המקסימלי הוא 205,080 שקל בשנה והמינימלי - 136,680 שקל בשנה. מההטבה הגבוהה - 25% - ביותר נהנים תושבי קרית שמונה, על הכנסה מיגיעה אישית עד 205,080 שקל בשנה. גם במצפה רמון זכאים להטבת מס של 25%, אך עד תקרת הכנסה של 136,680 שקל בשנה בלבד. גובה ההטבה לתושבי גבול הצפון הוא 13% עד תקרת הכנסה של 205,080 שקל בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"