פרשת רב-ניצב |

"פינטו אירגן אירוע - כל שועי המדינה התייצבו. צמרת המשטרה ושלושת רבעי מהממשלה"

אנשי עסקים מגינים על חצרו של הרב פינטו, שעירבבה בין אנשי הממון, צמרת המשטרה ובכירי הפוליטיקאים: "פינטו אירגן אירוע במלון הילטון - כל שועי המדינה התייצבו. כל צמרת המשטרה היתה שם ושלושת רבעי מהממשלה"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

ברשימה הבלתי נגמרת של אנשי העסקים ששמם נקשר בעבר עם שמו של הרב יאשיהו פינטו ברמת קרבה זו או אחרת, מעטים הסכימו בימים האחרונים להביע את דעתם על הפרשה שבה מצאו עצמם פינטו ומשטרת ישראל מלופפים זה בזה בתסבוכת בלתי ניתנת להתרה. אדם שכן הסכים לדבר על הרב, ביקש להציג כיצד אפילו בפרשה המרכזית ביותר בכלכלה המקומית בשנים האחרונות - קריסת אי.די.בי והסדר החוב שאליו הידרדרה - עשה פינטו טוב לציבור הישראלי.

"בפרשת אי.די.בי הרב פינטו הרי היה זה שהפגיש את נוחי דנקנר (חסיד נוסף של פינטו, ח"ע) עם אדוארדו אלשטיין. ובסופו של דבר, בלי אלשטיין אי.די.בי אחזקות היתה הולכת לפירוק ואי.די.בי פיתוח היתה הולכת לבעלי האג"ח. הנה, הוא עשה טוב. בסופו של דבר בעלי האג"ח הרוויחו מהמעורבות של אלשטיין".

פינטו שידך את אלשטיין לאי.די.בי כדי שיהיה שותפו של בעל השליטה דנקנר, אך לבסוף חבר אלשטיין ליריבו של דנקנר, מוטי בן משה. אתה אומר שהוא עשה את זה כדי לעשות טוב לבעלי האג"ח?

"כן, אחרת למה הוא בכלל צריך להתעסק בזה".

כי זו הנוסחה המוכרת: אנשי העסקים תורמים לו כספים ובתמורה הוא עושה ביניהם שידוכים עסקיים.

"לא, זה פשטני מדי".

בן דב (במרכז) נשען מעבר לכתפו של פינטו באירוע לרגל החלמת ח"כ בנימין בן אליעזר

אז מה, הכל זה רק כדי לעשות טוב?

"כן".

משטרת ישראל היתה מעדיפה שזו תהיה פרשה פשוטה מבחינה כלכלית - מקרה ברור וחד של ניסיון לשחד איש משטרה, ולא הסיטואציה המורכבת שבה איש המשטרה שטוען שניסו לשחד אותו, ידוע כחסיד של הרב מזה שנים רבות, והרב עצמו, מלבד היותו חשוד כמעניק שוחד, לובש עוד שלושה כובעים לפחות: עד מוגן של הבולשת הפדרלית בארה"ב (אף.בי.איי), קורבן אפשרי של ניסיון סחיטה וחשוד במתן תרומה לא חוקית לסנאטור אמריקאי.

הדבר היחיד שעליו מסכימים הצדדים בפרשה הנוכחית הוא שסכומי כסף גדולים עברו בין פינטו לקצין המשטרה אפרים ברכה. מכאן נחלקות גרסאות שני הצדדים: בעוד שגרסת מקבלי הכסף היא פשוטה - פינטו ניסה לשחד את ברכה, הרי שלפי מקורבים לרב, פינטו טוען מראשית החקירה כי הוא נתן כסף לברכה כמה פעמים לאורך השנים, ופיצוץ הפרשה התרחש בעקבות הפיכתו של פינטו לעד מוגן של האף.בי.איי.

שכן, בשלב זה זכה פינטו להאזנה סביב השעון לקו הטלפון שלו ונאלץ לעדכן את האף.בי.איי בעזרה שהוא נותן לאיש משטרה ישראלי. בסוכנות האמריקאית אמרו לו כי עליו לעדכן בכך נציג משטרת ישראל, לכן פנה פינטו לראש יחידת להב, מנשה ארביב. לדברי המקורבים לפינטו, בשלב זה ברכה, בגיבוי הממונים עליו, בנה מלכודת לפינטו כדי להציל את הקריירה שלו.

דבריהם של אנשי העסקים שהסכימו לדבר אתמול על הפרשה, תוך התניה ששמם לא יוזכר, יכולים להעיד על מורכבות סיפורו של פינטו; לא רק במישור החקירתי, אלא בדרך שבה הם מעידים עד כמה מובנת מאליה המעורבות של אנשי דת ישראלים בזירות הרות גורל עבור האזרח.

"הוא עזר לכל כך הרבה אנשים שזה לא יתואר. קשה להשתחרר מההרגשה שיש פה התייחסות צינית", אמר אחד מאנשי העסקים המקורבים לפינטו. "גם לברכה (קצין המשטרה) הוא עזר תקופה ארוכה, ולא פעם אחת. אם אני מסתכל מהצד אני לא רואה איזו סיבה היתה לפינטו לתת לו שוחד. מה הוא צריך אותו?

"יש פה הרבה צביעות. הרי ישבו אצל פינטו כל שרי הממשלה. שרים ואנשי מערכת הביטחון התייעצו אתו באופן קבוע. אפילו גורמים באף.בי.איי ובסי.איי.איי בקושי הזכירו 5% מהאנשים שהיו סביבו. יש באיש הזה משהו שגורם לאנשים האלו לשבת מולו. הוא עילוי בקרב הקליקה של רבנים ובני רבנים, הדור הצעיר.

"בגיל 35 הוא עשה דברים שהדעת לא מעלה אותם. היה בזמנו את האירוע שהוא עשה לכבוד פואד בן אליעזר אחרי שפואד חזר מן המתים. הרי פואד היה חולה, פינטו התפלל עבורו ועד היום פואד מייחס לרב את העובדה שהוא חי. באירוע לכבוד ההחלמה שפינטו אירגן במלון הילטון כל שועי המדינה התייצבו. כל צמרת המשטרה היתה שם ושלושת רבעי מהממשלה - מכל קצוות הקשת הפוליטית, הליכוד וש"ס".

אתה איש פיננסים, אדם שהמקצוע שלו הוא לעשות חישובי רווח. תסביר לי עוד פעם אחת מה יש לאדם כמוך לחפש אצל פינטו?

"אנחנו אנשי עסקים, אנחנו לא משקיעים במשהו שהוא אומר לנו להשקיע בו. אבל אם יש לי טיפה אמונה במהלך עסקי, והוא אומר לי 'זה יצליח', אז זה עושה לי טוב".

הרב פינטו עם נוחי דנקנר בחתימת עסקת גנדןצילום: מוטי מילרוד, אילן אסייג ואסף סער גלובל

בשביל זה אתה תורם לו?

"זה לא סוד שעזרתי לו, אבל זו היתה תרומה לנזקקים, מזון שקניתי ישירות מהספק לאירוע שהוא ערך. צריך להבין שאנשים כמו פינטו והרב איפרגן משמשים כמשרדי רווחה, כל אחד באזור שלו. מי שיש לו ביקורת נגדם צריך לצאת ולראות איפה אנחנו חיים - במדינה שבה רוב האוכלוסייה לא מסוגלת לממן טיפול שיניים לילד".

הם לא צריכים לעשות את התפקיד של המדינה.

"אם את אמא שהילד שלך חולה - מה תעשי? פינטו ואחרים נכנסים לוואקום הזה. אין כיום מערכת מסודרת שמסייעת למשפחה אתיופית שאין לה ספה בבית".

ואיך העזרה לנזקקים נגמרת בזה שהוא מתורר באחוזות פאר בישראל וארה"ב?

"הווילה שבה הוא גר באשדוד היא הרי לא שלו. אתה יודע איך היא הגיעה אליו? מיהודי עשיר בשם ג'ו שוטנשטיין. הרב עשה משהו שסייע לבריאות של בני משפחתו, וג'ו החליט שהוא בונה בית ונותן לרב זכות לגור שם כמה זמן שהוא רק רוצה. בבית הזה בכל נקודת זמן יש 50 מאמינים שמגיעים לקבלת קהל אצל הרב, ובקומה השנייה יש מיטות.

"אני לא רואה סיבה שבגללה הוא צריך לשחד מישהו. זה בטוח היה סיפור של כסף שניתן כדי לעזור למישהו. נכון שאיפה שנכנס כסף תמיד יש פתח לשחיתות, אבל הרב עצמו לא נוגע בשקל. הרבנים האלה אין להם חיים. הם ישנים 3–4 שעות ביממה, נפגשים עם הקהל שבא אליהם עד 3 לפנות בוקר, זה לא אנשים של 'יאללה, נעשה כסף, ניסע ביאכטות ונטייל בפורטופינו'.

אם חס ושלום היה פה מעשה לא חוקי, זה איום ונורא. אני יכול לומר שפגשתי אותו הרבה פעמים ומעולם לא התבקשתי לעזור למישהו בסגנון הזה. תמיד זה היה באמירה ש'יש מקרה סוציאלי כזה ומקרה סוציאלי אחר'. הוא היה מפנה אותי למקרים שמשרד הרווחה לא ידע להתגבר עליהם".

בעל המאה שווה יותר

ג'קי בן זקן (משמאל) והרב יאשיהו פינטו בביקור בקבר הרב פאפו בבולגריה ב-2009צילום: נתי טוקר

למרות הדברים האלה, יש אנשי עסקים שמעידים כי העזרה לכלל הציבור הנזקק בישראל לא סותרת את העובדה שבחצר הצדיק בעל המאה שווה יותר. כפי שאומר איש עסקים מוכר אחר שתרם בעבר לפינטו, "פגשתי אותו לקבל ממנו ברכה פעמיים או שלוש. בפעם השלישית שבה באתי אליו ראיתי מאות אנשים מחכים בתור, אבל כשאני הגעתי הכניסו אותי מהצד, לפני כולם. הוא איש גדול, אבל אני לא הרגשתי בנוח - בגלל שאני איש עסקים מוכר הכניסו אותי מהצד. יותר לא באתי אליו".

שיחות עם אנשי עסקים המקורבים לפינטו נותנת תחושה כי אל מול הגלים הרבים שעשה פינטו בזירה הישראלית, כוחו וקשריו בחו"ל היו גדולים עוד יותר. לפחות ברמה הכספית.

"עזוב את הישראלים, לעומת מה שקורה בארה"ב אנחנו הרי דגיגונים. יש קבוצה עצומה של חבר'ה מארה"ב שתומכים בו. הייתי בארה"ב באירוע שבו רצו לגייס כסף כדי לרכוש מבנה חדש לישיבה שלו. בתוך שעה גייסו שם 40 מיליון דולר", אמר אותו איש עסקים שהיה מקורב לפינטו.

כמה אנשים היו בגיוס התרומות הזה?

"20 עשירים אמריקאים. שמות מרשימת 500 העשירים בעולם של מגזין 'פורבס'. אחד תרם 5 מיליון דולר, אחר תרם 3 מיליון דולר. מה, הם צריכים לתת לו שוחד? החלק החזק בעשירים היהודים של ניו יורק הוא הקהילה היהודית הסורית. כולם הם מבאי ביתו. השמות שפורסמו פה זה דגי רקק. וזה עוד לפני שאני מזכיר יהודים מבנקי השקעות כמו סיטי וגולדמן סאקס בפוזיציות בכירות שהגיעו אליו".

מה יש לכל האנשים האלו לחפש אצלו? לשמוע ממנו?

"יש פה נקודה חשובה. נניח שאני בא לי לשמוע מה חושבים שיהיה בכלכלה העולמית. נוצרת סיטואציה שבה אם אני שואל אותו אני מקבל סינתזה של המון דעות - ראשי הבנקאות העולמית, אנשי עסקים וראשי ממשל בישראל ובארה"ב. כל מי שבא אליו הוא שואל אותו שאלות כמו 'מה אתה חושב שיהיה בשנה הבאה?'. כשאתה בא אליו הוא קודם כל שואל אותך 20 שאלות, ורק אחר כך אתה יכול לשאול אותו מה שרצית. הוא ספוג כזה שסופג המון ידע".

אדם שלא התנער מקשריו עם פינטו ביקש להצביע על הצביעות שבהתייחסות המערכת הפוליטית לסיטואציה. לדבריו, "גדלנו פה על זה שראש הממשלה ושר הביטחון הולכים לרב עובדיה יוסף. למה זה היה בסדר וביקור אצל הרב פינטו לא? כל כך הרבה בכירים היו אצל הרב יוסף ותרמו לו. כולנו זוכרים אותו סוטר בחיבה לפוליטיקאים. פינטו לא התחיל את זה ולא המציא את זה. גם דוד בן גוריון הלך לרב קוק בתקופתו. אפילו החבר'ה של ש"ס היו בני בית אצל פינטו".

הפוליטיקאים של ש"ס? לא מספיק להם הבוס שלהם הרב יוסף?

"יש תחרות בין החצרות למי יש יותר מאמינים, אבל היה כבוד הדדי גדול. יש אצלם הערכה לגדולים בתורה באמת. כל האמירות האלה של 'מה פתאום אנשי ציבור מגיעים אליו?' הן מצחיקות, זה לא התחיל פה ולא ייגמר פה. יכול להיות שזה עבר את גבול הטעם הטוב ויכול להיות שהיתה שם בעיה קשה. עד שגוף אובייקטיבי לא יחקור את זה לא נדע".

כל הסיטואציה הזו של אנשי עסקים, פוליטיקאים ואנשי מערכת הביטחון שנפגשים במקום אחד אצל איש דת - זה לא פסול באופן בסיסי?

"ואם הם היו נפגשים בקונצרט או בפארק זה היה בסדר יותר?"

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?