מקלט המס של נתניהו: נבזי, נצלני ולא ציוני

שימוש במקלטי מס אולי אינו עבירה, אך בפועל מהווה התחמקות צינית מתשלום מס

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא היתה כל פעילות באי הבריטי הקטנטן ג'רזי, כאשר פתח בו לפני כעשור חשבון בנק פרטי. ספק אם ראש הממשלה גם טרח לנסוע לאי, הסובל ממזג אוויר בריטי אפרפר, כדי לנפוש. על אף זאת, חלק מהכנסותיו של ראש הממשלה ב–1999–2002 מצא את דרכו לחשבון בנק באי הזניח ההוא. לא ניתן למצוא לכך כל הסבר, פרט לרצון של נתניהו לעשות שימוש ביתרון היחסי היחיד שיש לאי ג'רזי להציע - שיעורי מס נמוכים מאוד.

במהלך סוף השבוע טען ראש הממשלה להגנתו, כנראה בצדק, שכלל לא היה לו צורך לעשות שימוש בג'רזי כמקלט מס - מאחר שהחוק הישראלי לא חייב אותו לשלם מס באותן שנים על הכנסות מחו"ל. בהחלט ייתכן שנתניהו בחר במקלט המס של ג'רזי בשל רצון שלו להקטין את חבות המס כלפי מדינה אחרת, ייתכן שארה"ב. האם זה צריך לשפר את דעתנו לגבי המהלך שנקט בו?

האי ג'רזי הבריטי. מציע שיעורי מס נמוכים מאודצילום: Andy Hawkins

זה לא כל כך חשוב אם ראש הממשלה עשה שימוש במקלט המס של ג'רזי כדי להקטין את חבות המס שלו כלפי מדינת ישראל, או שמא כלפי מדינה אחרת. באותה מידה, זה כלל לא משנה שפירמידת החברות הגרמנית של מוטי בן משה רשומה במקלטי מס אקזוטיים, כמו איי הבתולה או קפריסין, ככל הנראה בשל רצון להמעיט את חבות המס שלה בגרמניה. באותה נשימה אפשר להזכיר את טייקון ההון טדי שגיא, שפרט לכך שעשה את הונו מעסקי הימורים באינטרנט (לטעמנו, זה כבר צריך לעורר הסתייגות מהונו של האיש), הוא גם רשם את חברת פלייטק באיי מאן - עוד אי בריטי שאין לאיש מה לחפש בו פרט להיותו מקלט מס - ולאחר מכן בקפריסין.

כל הרשימה הלא מכובדת הזו היא של אנשי עסקים, במקרה של נתניהו - איש עסקים ופוליטיקאי, שמצאו את עצמם נרשמים במקומות הכי אקזוטיים על פני כדור הארץ, ולא משום שאיבדו שם משהו. כולם עשו זאת מסיבה ברורה אחת: ניסיון להקטין את חבות המס שלהם כלפי ארץ מקור כלשהי, ולא משנה אם מדובר בישראל, בגרמניה, בבריטניה או בארה"ב. בכל מקרה, מדובר בהקטנת חבות המס, או תכנון מס בשפה מקצועית. זאת היא כמובן מכבסת מלים אלגנטית במיוחד, שבאה להסתיר את מה שתכנון המס הוא בפועל - התחמקות מס צינית, מכוערת וראויה לכל גינוי.

נכון, הטייקונים והפוליטיקאים הישראלים לא המציאו את השיטה. למעשה, החברות הגדולות ביותר בעולם שכללו את שיטת תכנוני המס לכדי אומנות. בסוף 2012 פורסם כי חברת גוגל הזרימה רווחים בהיקף של 10 מיליארד דולר, 80% מהרווח הכולל לפני מס ב–2011, לחברה שלה שרשומה בברמודה - וכך הצליחה להקטין את חבות המס שלה בארה"ב בכ–2 מיליארד דולר.

לא ברור איזו פעילות יש לגוגל בברמודה, אבל נדמה שלכולם ברור כי ברמודה - אי קטנטן ויפהפה בים הקריבי - אינה מרכזת 80% מהפעילות העולמית של גוגל. מה שנראה כהסטת רווחים מסיבית של גוגל, בעיקר ממערב אירופה אל ברמודה - תוך שימוש בחברות בנות באירלנד ובהולנד (תכנוני מס הידועים בכינויים "אירי כפול" ו"סנדביץ' הולנדי") - עוררה חקירות נגדה במערב אירופה ובאוסטרליה.

חברת אפל עמדה גם היא לחקירה של הקונגרס האמריקני, אחרי שהתברר כי רשמה 65% מרווחיה באירלנד (שהציעה לאפל מס חברות של 2% בלבד), על אף שרק 4% מעובדיה של אפל בעולם מועסקים באירלנד.

כמעט כל החקירות הללו הסתיימו בלא כלום או בקול ענות חלושה. גוגל שילמה ב–2013 מס של 55 מיליון דולר בבריטניה, על אף שהכנסותיה שם הגיעו ל–4.9 מיליארד דולר. בינתיים, הפרלמנט הבריטי הסתפק בנזיפה בחברה בלבד. זה גם לב הבעיה - איכשהו הצליחו החברות הגלובליות להפוך את השימוש הציני במקלטי מס לתכנון מס.

מקלטי מס בעולם

תכנון מס, להבדיל מהעלמת מס, משמעו שימוש לגיטימי בחוקי המס הגלובליים הקיימים - ולא עבירה על חוקי המס הקיימים. זהו, כמובן, האבסורד בהתגלמותו. איש הרי אינו חושד שלגוגל היו הכנסות של 10 מיליארד דולר מפעילותה בברמודה, ולכולם ברור כי זו הסטת רווחים מתוחכמת מהשווקים של מערב אירופה אל ברמודה כדי להימנע מתשלום מס באירופה. אבל מסיבה כלשהי, המערכת המסועפת הזו, שבמהלכה גוגל הזרימה רווחים מבריטניה דרך אירלנד והולנד עד לברמודה, נחשבת במונחים העולמיים ללגיטימית. כאמור, תכנון מס, להבדיל מהעלמת מס.

לדברי עו"ד מורן הררי, ראש הסניף הישראלי של ארגון הצדק המיסויי במסגרת המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, החקיקה הגלובלית היא זו שגורמת לכך. אף אחד אינו יכול להורות לחברה גלובלית היכן לרשום את הקניין הרוחני שלה, ואם גוגל בחרה, למשל, לרשום את הקניין הרוחני שלה בברמודה, הגם שברור שמדובר בקניין רוחני שפותח באחד ממרכזי הפיתוח של גוגל (ישראל?) ולא בברמודה - איש אינו יכול למנוע זאת ממנה.

"חוקי המס הם כיום חוקים מדינתיים", אומרת הררי, "ואם ארה"ב רוצה, למשל, לתקוף את הרישום של גוגל בברמודה, היא צריכה להוכיח שמדובר בתכנון מס מלאכותי. לשם כך, היא תצטרך להוכיח שכל שלב בתכנון המס הוא מלאכותי. מכיוון שאין לארה"ב את הנתונים מכל המדינות שדרכן עובר רישום ההכנסות, אין לה יכולת להוכיח זאת".

ארגון הצדק המיסויי, ארגון התנדבותי שמרכזו בלונדון, מנסה כיום לדחוף את מדינות העולם להגיע לשיתוף פעולה על כללי מיסוי אחידים - בדיוק כדי לסגור פרצות מהסוג שמנצלות גוגל ואפל. בינתיים, ההתקדמות היא מועטה בלבד. אף אחת מהמדינות אינה ששה לשתף את חברותיה בנתוני מסים והכנסות, ובוודאי שהמדינות שפועלות כמקלטי מס (כמו אירלנד, הולנד, סינגפור ושווייץ) תוקעות מקלות בגלגלים של כל יוזמת אכיפה גלובלית כזו. מאחר שמדובר ביוזמת חקיקה גלובלית, ישראל אינה יכולה לעשות דבר כדי לסייע לקדם את הנושא, והיא רק נגררת אחרי העולם.

על אף זאת, גם בישראל הקטנה מנסה מורן הררי, ביחד עם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, לקדם חקיקה שתחייב את החברות הגלובליות לחשוף את כל הנתונים העסקיים שלהן (כמו הכנסות, מספר עובדים והיקף תשלום המס) מכל אחת מהמדינות שבהן הן פועלות - כדי שניתן יהיה לחשוף ניסיונות להסיט רווחים בין מדינות. הצעת החוק, כמה לא מפתיע, נתקלת בקשיים. רשות ניירות ערך מתנגדת, משום שההצעה חלה כעת רק על חברות ציבוריות, והרשות טוענת שזוהי אפליה, וגם חברות פרטיות צריכות לעמוד באותן דרישות. גורמים ממשלתיים מתנגדים לכך, פן החלת החובה לדווח על כל מקורות ההכנסה ותשלומי המסים גם על חברות פרטיות תבריח את אינטל מכאן. בשלב זה, לכן, ישראל אינה עושה מאמץ חוקי כלשהו שימנע את השימוש במקלטי מס על ידי חברות רב־לאומיות שפועלות דרכה.

האי ג'רזיצילום: Danrok

לפחות הפירצה שאיפשרה לאנשים פרטיים לעשות שימוש במקלטי מס, כפי שעשה ככל הנראה נתניהו עד 2002, נסגרה ב–2003 עם השינוי של שיטת המס בישראל לשיטה הפרסונלית.

בהיעדר עשייה אקטיבית נגד חברות, שמתחמקות מתשלומי מס הוגנים באמצעות שימוש במקלטי מס, אפשר לפחות לנסות לפעול נגד החברות הללו במישור הציבורי. הגיע הזמן להכריז בקול רם - מי שעושה שימוש במקלט מס הוא מי שמתחמק מלשלם את חובו לחברה. גם אם זו אינה עבירה על החוק (וחבל שכך), הרי שזהו שימוש לרעה בכספן של החברות כדי להתחמק מתשלום מס אמת - תוך שהן מונעות מהמדינות ליהנות מפירות ההשקעה באותן חברות, ופוגעות בחלשים - שנאלצים משום כך לשלם יותר מסים. אין דרך אחרת לכנות את ההתנהגות הזו מאשר נבזית, נצלנית, לא פטריוטית (ולא ציונית) וראויה לכל גינוי. לתשומת לבו גם של ראש הממשלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?