"זה לא לעניין לבטל יום לימודים כדי לאפשר אירוע סמי-מסחרי ועמוס מותגים"

עיריית תל אביב הודיעה על ביטול הלימודים בעיר בזמן המרתון השנתי שלה, וקיבלה גיבוי ממשרד החינוך - שקבע כי יום הלימודים יוחזר בפסח. בעוד ההחלטה הכעיסה הורים רבים בעיר בעלי העסקים, שסובלים מירידה במכירות באירועים עירוניים, משלימים עם הגזירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד החינוך מגבה את החלטת עיריית תל אביב להשבית את הלימודים בעיר ליום אחד ב-28 בפברואר בגלל מרתון שעורכת העירייה בחסות חברות מסחריות, ובראשן סמסונג. המשרד אישר לעירייה לבטל את יום הלימודים במהלך המרתון ולקיים במקומו לימודים באחד הימים בחופשת פסח.

מדובר באישור חריג של המשרד, שעד כה אישר לא לקיים לימודים בעיקר בגלל אירועים ביטחוניים שעלולים לסכן את חיי התלמידים או תנאי מזג אוויר קיצוניים. במקרה הזה המשרד אישר שלא לקיים לימודים בעיר בגלל עומסי התנועה שצפויים עקב חסימת הכבישים על ידי העירייה במהלך המרתון. ממשרד החינוך נמסר כי "לא מדובר בהחלטה תקדימית, אלא בהחלטה חד פעמית שלאחריה ייבחן הנושא לעומקו".

אחת האמהות שפנתה לשר החינוך, הרב שי פירון, דרך עמוד הפייסבוק שלו, קיבלה תגובה מלשכתו שגיבתה גם היא את החלטת העירייה ומשרד החינוך. בתגובה נכתב כי "עקב חשש מעיכובים וקשיים בהגעת התלמידים למוסדות החינוך, הוחלט להעביר את יום הלימודים המדובר לאסרו חג של פסח, כדי למנוע פגיעה לימודית בתלמידי העיר".

כאמור, עיריית תל אביב הודיעה שתשבית את הלימודים ביום שישי, 28 בפברואר, שבו מתקיים מרתון סמסונג, שנערך בחסות חברת האלקטרוניקה וחברות נוספות בהן אדידס, נביעות ושטראוס. עלות ההשתתפות בו למבוגר נעה בין 180 ל-580 שקל, ובמהלכו יוקם מתחם תערוכות וחנויות בכיכר רבין בעיר.

מרתון תל אביב בשנה שעברה. "ביטול הלימודים לא יבטל את הירידה במכירות"

בתנועת שימו לב הורים בתל אביב מתנגדים למהלך. חברת מועצת העיר ציפי ברנד אמרה כי "אנחנו מוצאים שההחלטה לבטל את הלימודים בזמן המרתון היא תמוהה ופועלים כדי לשנות אותה. הורים רבים המבקשים להשתתף במרתון לא יוכלו לעשות זאת בגלל יום השבתון, ואחרים ייאלצו לבטל יום עבודה או פעילות אחרת. פנינו לראש העיר ולמינהל החינוך כדי שישנו את הגזירה, וגם הצענו להפוך את יום המרתון ליום ספורט בריאות ותזונה".

לדברי ברנד, "הטענה כי המרתון מפריע לתנועה בעיר לא תקפה לרבים מההורים שגרים במרחק הליכה מבתי הספר, ולא לוקחת בחשבון את המחיר שההורים משלמים. בנוסף, מדובר באירוע שהוא לא עירוני בלבד וממומן על ידי גורמים מסחריים. אנחנו חושבים שזה לא לעניין לבטל יום לימודים כדי לאפשר אירוע סמי־מסחרי ועמוס מותגים. החלופה של העירייה לקיים לימודים בפסח אינה רלוונטית, משום שהעירייה תיתן חצי יום ביום שממילא פועלות בו מועדוניות עד 16:00".

לעומת זאת, בארגון הורים עובדים לשינוי, קבוצת הורים שנאבקת לשנות את מבנה שנת הלימודים והתאמת חופשות התלמידים לימי עבודת ההורים, בירכו על החלטת העירייה להחזיר את יום הלימודים שבוטל באחד מימי החופשה בפסח. לפי עמדת הארגון, יש לבטל את הלימודים בימי שישי במהלך כל השנה, ובמקומם לקצר את החופשות במערכת החינוך.

לדברי יו"רית הארגון, יערה ישורון, "אם ימי שישי לאורך כל השנה יתבטלו ובמקומם יתקצרו החופשות במערכת החינוך, נרוויח סופי שבוע ארוכים עם המשפחה והילדים. בתמורה, הג'אגלינג הבלתי פוסק במהלך השנה כשהילדים בחופש ואנחנו לא - יתמתן, יגרום לנו להיות יותר עם הילדים מצד אחד בימי שישי, ומצד שני נהיה פחות במצוקה משום שיהיו להם פחות ימי חופשה במהלך השנה".

בעלי העסקים צופים פגיעה במכירות

כמו כן, מדי שנה צריכים העסקים בתל אביב להתמודד עם כמה אירועים שמשביתים חלקית את הפעילות בעיר. רוב בעלי העסקים שעמם שוחחנו לא קיבלו בברכה גם את המרתון הצפוי בחודש הבא, וטענו כי החלטת העירייה לבטל את הלימודים באותו היום לא רק שאינה מובנת להם, אלא גם לא תעזור למכירות הנמוכות שמלוות את ימי מרתון.

ציפי ברנד

"הצבתי דוכן של כריכים ושתייה בנקודת הסיום של המרתון הקודם וזו היתה נפילה גדולה. לחלוטין לא היה שווה את ההשקעה", מספר יעקב לוזון, בעלי רשת בתי הקפה אילנ'ס, המפעילה ארבעה סניפים בתל אביב. לדבריו, בימים שבהם מתקיים מרוץ יש ירידה של 25% במכירות בממוצע, הנובעת מכך שרחובות רבים סגורים לתנועה ורבים נמעים מלהגיע לעיר או להסתובב בה. "גם הפעם, אף שבוטלו הלימודים אני סבור שנראה ירידה במכירות, כי אנשים עדיין לא יירצו להתקרב לאזור", הוסיף.

גם עידו מור, מנכ"ל רשת הסופרמרקטים AMPM שמרבית סניפיה פרושים בתל אביב, סיפר על "ירידה משמעותית במכירות בסניפים רלוונטיים ביום המרוץ. כך ראינו בעקביות בכל הפעמים שבהן התקיים מרוץ בעיר. ולמרות זאת, אנו תומכים באירועים מסוג זה בעיר. זה מה שנותן האופי הייחודי שלה. הלקוחות משלימים הקניות בהמשך השבוע".

בקניון דיזנגוף סנטר שבעיר כבר למדו שלא לנסות להילחם בתופעה. "פעם עוד היינו מקיימים אירועים אלטרנטיביים משלנו בימי מרוץ, במחשבה שזה אולי יגרום לאנשים להגיע, אבל זה לא עבד", אומר רונן סלטון, מנכ"ל דיזינגוף סנטר. "החנויות לא נהנות מזה וגם ביטול הלימודים באותו היום לא יבטל את הירידה במכירות. מספר המבקרים באותו יום לא קטן, אך אותו מספר מבקרים מגיע לשעות ספורות בלבד, עם תום המרוץ ופתיחת הדרכים - דבר שיוצר שירות ירוד ומביא לכך שאנשים קונים רק את הדברים הנחוצים להם".

מנגד, ברשתות המפעילות סניפים סביב תל אביב מרוצים על ההזדמנות לארח עוד מבקרים. "מכיוון שאין לימודים בתל אביב, אנשים ייצאו לקניות. לנו אין סניפים במרכז תל אביב אלא בקניון איילון, בחולון, בבת ים, בשפיים וברחוב יגאל אלון בתל אביב, ואני מעריך שהמכירות שלנו יעלו באותו יום בכ–30%", טוען עמיר משה, מנכ"ל h&o.

ממשרד החינוך נמסר כי המרתון "היה צפוי להשבית חלקים נרחבים ממערכת התנועה בעיר ולגרום לשיבושים קשים בהגעה ובחזרה של תלמידים, מורים וצוותי מינהל מבתי הספר והגנים. בשל כך הוחלט, לאחר התייעצות עם כל הגורמים המעורבים בתל אביב, להחליף בין יום הלימודים החל ב–28 בפברואר ובין ל–22 באפריל, שחל בחופשת פסח".

מעיריית תל אביב נמסר כי "ביום היערכו של מרתון תל אביב לא יתקיימו הלימודים בבתי הספר ויום הלימודים יוחזר לתלמידים בחופשת הפסח. מרתון תל אביב הוא אירוע ספורט חגיגי ורחב היקף, שמטבע הדברים הפקתו כרוכה בחסימת כבישים וחצייתם ובהפרעה לתנועת כלי רכב והולכי רגל. השינויים בהסדרי התנועה מתחילים בשעות הבוקר המוקדמות ונמשכים שעות אחדות באופן המקשה על הגעה אל מוסדות החינוך ומהם ביום האירוע. מכיוון שהמרתון הוא חגיגה עירונית, תרבותית וספורטיבית, נדונה בעירייה האפשרות להשבית את הלימודים ביום זה ולהזמין את ההורים והתלמידים לצפות באירוע ולעודד את הרצים.

יעקב לוזון

"מינהל החינוך בעירייה פנה למפקחת המחוז במשרד החינוך בבקשה לבטל את יום הלימודים לרגל המרתון ולהחזירו במועד אחר - וקיבל לכך את אישורה. ההליך נעשה בהתייעצות עם כל הגורמים המעורבים, לרבות ארגוני המנהלים, תא המנהלים, ועד ההורים המרכזי ומועצת התלמידים".

בנוגע לעסקים, מסרה העירייה כי "כפי שנעשה בערים אחרות בעולם, לעתים קיומם של אירועים המוניים מחייב סגירה של רחובות לכמה שעות, כדי לשמור על בטיחות המשתתפים. העירייה מודעת לאי הנוחות שעלולה להיגרם בשל כך, ומנסה לצמצם אותה ככל הניתן. מדובר במספר קטן של אירועי דגל המתקיימים במהלך השנה, ומטרתם להוות יום חג לעיר כולה".

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק