סטודנטית מגרמניה: הושפלתי בבדיקה ביטחונית בנתב"ג

הסטודנטית לא עלתה על טיסתה לטורקיה ■ רשות שדות התעופה (רש"ת): הנוסעת טופלה ברגישות

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

סטודנטית מגרמניה התלוננה כי "הושפלה באופן מחפיר" במהלך בדיקה ביטחונית בנתב"ג. לטעתנה אולצה להסיר את נעליה ולפשוט את בגדיה. כמו כן, ביקשו לבדוק את מחשבה האישי. בסופה של התקרית, החליטה במחאה שלא לעלות על טיסתה ב-30 לדצמבר 2013 לאיסטנבול, טורקיה.

הסטודנטית, שהשלימה את לימודי התואר השני אוניברסיטה העברית בירושלים, תיארה את שחוותה: "את הנעליים שלי קניתי בישראל בשנה שעברה משום שהן מצאו חן בעיניי והן נוחות. צעדתי בהן הרבה קילומטרים. נעלתי אותן כשנכנסתי לנתב"ג. נעליים אלה הובילו את צוות הביטחון בשדה ואת קצין הביטחון הראשי להסיק כי אני מהווה סיכון ביטחוני לנוסעים האחרים. הם לא אמרו לי איזו סכנה אני מהווה.

"לאחר מכן חקרו אותי למשך 4 שעות, הפשיטו אותי עד לתחתונים, והשאירו אותי מחכה רק עם גופייה בחדר קר למשך 30 דקות. הם קראו לממונה עלי על מנת להשיג עוד מידע עליי, ושאלו אם אני 'על סמים' כשאני לוקחת אספירין נגד כאב הראש שמתהווה לי. צעקו עליי וניסו להניע אותי לומר דברים שמעולם לא חשבתי עליהם. לבסוף, הזעם והעצב שלי פורשו בטעות כלחץ, ולכן הוכחה לכך שאני אכן חשודה. התייחסו אליי כמנודה, ללא שום רמז של כבוד אלי או אמפתיה. התייחסו אליי כאויבת.

"בסוף, החלטתי שלא לעלות על טיסתי לטורקיה. הם לא יכלו להבטיח לי שהאמצעים האלקטרוניים שלי (מחשב נייד, מצלמה, אייפון ואייפוד), שלא הורשיתי לקחת איתי, יימסרו לי באיסטנבול. החברים שלי אמרו לי שהם מצטערים על מה שקרה. מצטערים בשבילי. גם אני מצטערת אך לא בשבילי. אני מצטערת בשבילם, על כך שחשדו באדם הלא נכון, מישהי שנלחמה רבות על מנת לבנות חיים בישראל. הצטערתי כשראיתי אותם פורקים את תיקיי, מוצאים את ספרו של עמוס עוז 'סיפור על אהבה וחושך', ואוסף של שירי יהודה עמיחי. הצטערתי כשהם חיפשו בעיתון "הארץ" (בעברית) שהיה ברשותי שרידי חומר נפץ. הצטערתי כשדמיינתי אותם פותחים את תוכנית הלימודים שלי במחשב הנייד שלי לשיפור העברית שלי. גם הצטערתי כשדמיינתי לעצמי כיצד הם סורקים את המידע האישי שלי (הטלפון שלי היה חם כשהוא הוחזר לי, סימן שהוא חובר) - רק כדי למצוא את רשימת החברים הישראלית שלי ותמונות שלהם יחד איתי.

בידוק בטחוני בנתב"גצילום: דן קינן

"אני מבינה שלישראל יש המון דאגות ביטחוניות, ואני מבינה שלישראל אויבים רבים. אבל אני לא אחת מהם. והעובדה שתייגו אותי ככזו, לאלו שאני אוהבת ועובדת איתם, שברה את ליבי במעט".

דובר רשות שדות התעופה (רש"ת) עופר לפלר, אמר בתגובה: "לאחר תשאול צוות הבודקים, אחראי המשמרת, מפקד תורן וקריאת דוחות הצוות שנכתבו ביום הטיסה עולה כי בנוסעת נעשה בידוק ברגישות גבוהה ולמרות זאת הנוסעת היתה נסערת במהלך כל הבידוק הביטחוני והתנהגותה עוררה חשד אך גם אמפתיה ולכן ראש הצוות (אישה) עשתה כל שלאל ידה להרגיע את הנוסעת. בשום שלב בבדיקה הביטחונית הנוסעת לא הופשטה מבגדיה.

"מנהלי משמרת הביטחון בדרג הבכיר ביותר ליוו את כל תהליך בדיקתה. וכשניסו להסביר לנוסעת כי הבדיקה הביטחונית נסתיימה וכי היא יכולה לעלות לטיסה, למרות זאת סירבה הנוסעת לטוס. בשום שלב לא בוצע חיפוש בתוך המכשיר הסלולרי ולא בוצע קריאה של חומר לימודי (מחברות או מחשב נישא) למעט בדיקה טכנולוגית.

"תהליכי הבידוק הביטחוני מונחים לרשות שדות התעופה על ידי גורמים ממלכתיים במדינת ישראל ומעוגנים בחוק הישראלי והבינלאומי בכל הקשור לביטחון התעופה האזרחית. הבדיקה הביטחונית בנתב"ג כוללת מספר שלבים: תשאול קצר, שיקוף כבודותיו של הנוסע, בדיקת תיקי היד וגוף הנוסע. אנו מצרים על תחושותיה של הנוסעת בגין הבדיקה הביטחונית בנמל התעופה בן גוריון, יחד עם זאת, נבקש לציין כי על פי נהלי הביטחון פריטים אשר מתריעים במהלך הבידוק נדרשים לבדיקה נוספת וזאת על מנת לוודא ולהבטיח שלא נשקפת כל סכנה לביטחון הנוסעים והטיסה.

"מבדיקתנו עולה כי הנוסעת הגיעה לנמל התעופה בן גוריון לטיסה כשלוש שעות טרם ההמראה. במהלך בדיקת מזוודותיה וכבודת היד התקבלו מספר רב של התרעות ממערך הבידוק הטכנולוגי. על פי נהלי הביטחון, הפריטים שהתריעו נדרשים להטסה בכבודת הבטן של הנוסעת. הנוסעת מיאנה לשלוח הפריטים אשר התריעו בכבודת הבטן וזאת למרות שעובדי הביטחון ציינו לפניה כי אריזת הפריטים תיעשה בצורה הטובה ביותר. יתרה מזאת, ראש צוות הביטחון ביקשה מאחראית טיסת PC להסביר לנוסעת כי כבודתה תישלח ככבודה שבירה עם מדבקות 'FRAGILE' מטעם חברת התעופה וזאת כדי להסיר כל ספק שתכולת הכבודה תינזק.

"למרות מאמצים אלה מיאנה הנוסעת לשלוח הפריטים בכבודת הבטן לשתף פעולה. בעת הבדיקה הגופנית התקבלה התרעה טכנולוגית מנעליה של הנוסעת. הנוסעת נשאלה על ידי ראש צוות הביטחון באם יש ברשותה נעליים נוספות משהנוסעת השיבה שלא, הנעליים נלקחו לבדיקה טכנולוגית נוספת ולאחר בדיקה נמסרו לנוסעת בחזרה . בשלב זה הנוסעת הייתה מאוד נסערת והחליטה כי היא רוצה לטוס יחפה למרות שלא נדרשה לכך ונעליה הוחזרו לחזקתה לאחר שנבדקו ע"י צוות הבידוק.

"אחראית טיסת PC הבהירה לנוסעת כי היא לא יכולה לטוס יחפה. בשלב זה הנוסעת החליטה כי היא איננה מעוניינת לטוס וירדה ביוזמתה מהטיסה. אשר לבדיקה הגופנית, המדובר בבדיקה שנעשית על מנת לבדוק ולוודא כי נוסע לא יגיע למטוס כאשר על גופו ו/או בתיק היד אותו הוא נושא עמו, חפצים העלולים לסכן את בטחון המטוס והנוסעים. אשר לבדיקה זו יובהר, כי בשונה מבדיקת הכבודה שנעשית באולם הציבורי, הבדיקה הגופנית נעשית בחדר נפרד, וזאת, על מנת לשמור, ככל שניתן, על צניעותו ופרטיותו של הנוסע. מאותה סיבה, הבדיקה הביטחונית מתבצעת בשיטת "מין למינו", משמע רק בודקת-אישה עורכת בדיקה גופנית לנוסעת (אישה), ובהתאמה, כך נעשה לגבי הנוסעת. אנו מצרים על תחושותיה של הנוסעת בגין הבדיקה הביטחונית בנמל התעופה בן גוריון, יחד עם זאת, נבקש לציין כי כלל בדיקתה של הנוסעת בוצעה על פי הנהלים וההנחיות וזאת כפי שנבדקים כלל הנוסעים על כלל הטיסות כשבראש מעיינם של עובדים הביטחון, לוודא ולהבטיח שלא נשקפת כל סכנה לביטחון הנוסעים והטיסה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"