בלחץ הרשויות המקומיות - לפיד התקפל וישנה את 
חוק תאגידי המים

שר האוצר הודיע אתמול במפתיע כי ידחה בחצי שנה את יישום החוק שמחייב את צמצום מספר תאגידי המים ■ רק לפני חצי שנה התגאה לפיד בחוק שהעביר משרדו, ואמר כי יחסוך 500 מיליון שקל בשנה ויהיה "משמעותי לטיפול ביוקר המחיה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"הורדת מחירי המים לציבור בשיעור של 5% וצמצום המערך הביורוקרטי המסורבל של תאגידי מים, הם צעדים משמעותיים בטיפול ביוקר המחיה ובהגברת יעילות משק המים" - כך התגאה לפני חצי שנה שר האוצר, יאיר לפיד, לאחר ההסכם הקשה שהשיג משרדו מול מרכז השלטון המקומי, על צמצום מספרם של תאגידי המים ועל ייעולם. פרטי ההסכם שולבו בחוק ההסדרים האחרון, והיו אמורים להיכנס לתוקף בסוף ינואר. אלא שברגע האחרון, ביצע לפיד פניית פרסה חדה ומפתיעה.

שר האוצר הודיע אתמול באופן תמוה כי החליט לדחות בחצי שנה נוספת את תחולת החוק שמחייב את הרשויות המקומיות האחרונות לתאגד את מחלקות המים והביוב שלהן, ולשלבם בתאגידים אזוריים. אם לא די בכך, הודיע לפיד כי "יבחן פעם נוספת את נושא תאגידי המים בכללותו". זאת, לאחר 12 שנים שבהן מוביל האוצר את רפורמת התיאגוד, שלה שותפים כיום 95% מאזרחי המדינה, ולאחר שכבר גובש כאמור מתווה מוסכם על האוצר ועל השלטון המקומי להשלמתה.

את הודעת לפיד מסרו אתמול נציגי האוצר ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ח"כ מירי רגב, אשר נחשבת לתומכת בולטת ברשויות המקומיות ולאחת המתנגדות הקולניות לרפורמת התאגידים. ההודעה לוותה בנימוק, שלפיו "מטרת הדחייה היא לאפשר לראשי הערים החדשים ללמוד את הנושא ולהתאגד יחדיו". זאת, אגב, אף שהוקצבה כבר לצורך זה חצי שנה מאז חקיקת החוק.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

בתוך כך נודע כי באחרונה הופעלו על לשכת לפיד לחצים כבדים לדחות את יישום ההוראות מצד רשויות "סרבניות", אשר חרף הוראות החוק סירבו לתאגד את מערכי המים והביוב שלהן. בין היתר, מדובר ברשויות חזקות יחסית שחוששות מסבסוד צולב כתוצאה מאיחוד תאגידים, וכן רשויות עשירות, כמו כפר שמריהו, סביון, עומר, שוהם ולהבים. אלה התנגדו לתיאגוד אזורי עם יישובים חלשים יחסית מבחינה דמוגרפית, ומצאו ככל הנראה אוזן קשבת אצל שר האוצר.

38 רשויות סרבניות

התיקון לחוק התאגידים אושר לפני חצי שנה, בעקבות ביקורת חריפה שמתח מבקר המדינה, יוסף שפירא, על ריבוי התאגידים ועל העלויות העודפות שהם מעמיסים על תעריף המים, שאותן אמד המבקר ב-7%. בעקבות כך, יזם האוצר את צמצום מספר התאגידים מ-55 כיום ל-15 בלבד, במהלך שלדבריו יחסוך למשק 500 מיליון שקל בשנה ויאפשר את הוזלת המים ב-5%. עם זאת, המהלך נתקל בהתנגדות אגרסיבית מצד השלטון המקומי, שאיים ב"התנתקות חד־צדדית" ממודל התאגידים.

בתום שבועות של משא ומתן קשה, הגיעו בסוף מאי האוצר ומרכז השלטון המקומי לפשרה סביב המשך פעילותם של תאגידי המים והביוב. לפי הפשרה, מחיר המים אמנם יופחת ב-5% עד סוף 2015, אך האוצר נאלץ להסכים להפיכת הצמצום לוולונטרי. כך, סוכם כי בידי הרשויות המקומיות תישאר הבחירה כיצד להמשיך ולהפעיל את התאגיד המקומי, וזאת על ידי שלוש חלופות: האחת, להשאיר את התאגיד במתכונתו הנוכחית - תוך חובת התייעלות (משום הפחתת מחיר המים), שאי־עמידה בה תגרור איחוד בכפייה לתאגיד אזורי; השנייה, הקמת תאגיד "שיתופי" - שבמסגרתו ימשיך התאגיד המקומי להחזיק בדירקטוריון ובנכסים העירוניים, אך ישכור שירותי ניהול ותפעול מתאגיד אזורי; החלופה השלישית היא פירוק התאגיד המקומי ומיזוגו לאחרים תחת תאגיד אזורי.

נוסח הפשרה, שעוגן בתיקון לחוק תאגידי מים וביוב, כלל לראשונה גם סנקציות כלפי תאגידים שיפרו את החוק, לרבות עיצומים כספיים. לדברי התשבחות שהרעיף לפיד על ההסכם הצטרף גם יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שאמר כי "שיתוף הפעולה עם האוצר וההסדר החדש יביא להתייעלות של תאגידי המים ולהוזלה בתעריפי המים לאזרחים כבר בשנה הבאה".

חוק תאגידי מים וביוב חוקק עוד ב-2001. תכליתו היתה להפריד בין פעילות משקי המים והביוב לבין ההשקעות העירוניות - וליצור תאגיד עצמאי, שידאג להחזיר את הכספים הנגבים בגין המים והביוב בחזרה להשקעות בתשתיות אלה. הרשויות, מצדן, אף שקיבלו לידיהן הטבות במאות מיליוני שקלים כדי "לקנות" את הסכמתן למהלך, התקשו להיפרד ממקור ההכנסה הפורה, ועיכבו במשך כעשור את מהלכי התיאגוד.

אף שהחוק חייב את השלמת התאגידים עד סוף 2007 - נותרו עדיין 38 רשויות שראשיהן מפרים לכאורה ביודעין את החוק - בעוד שהממשלה לא נוקטת כלפיהם בצעדי אכיפה מהותיים. זאת, כאשר מרכז השלטון המקומי משתמש בכוחו הפוליטי כדי "לחשק" את שרי הפנים לדורותיהם - ומולם ניצבו שרי האוצר, שדאגו לגונן על החוק.

בלשכת שר האוצר סירבו להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?