ג'וב חדש ליואל חסון: מייעץ לגופים ציבוריים בהתמודדות עם מבקר המדינה

הח"כ לשעבר, ששימש גם יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, פתח באחרונה שתי חברות ייעוץ ■ חברה אחת מייעצת לגופים ציבוריים והחברה השנייה, שבה שותף גם הלוביסט לשעבר צח בורוביץ, מכשירה את לקוחותיה להופעות בכנסת, בעזרת בכירים לשעבר בשירות המדינה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

היו"ר לשעבר של הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ לשעבר יואל חסון, פתח באחרונה חברת ייעוץ בשם אתיקה, שבאמצעותה הוא מייעץ לגופים ציבוריים, בהם גופים המבוקרים על ידי מבקר המדינה. בתוקף כהונתו בעבר כח"כ וכיו"ר הוועדה, מכיר חסון את עבודת מוסד ביקורת המדינה, התנהלות דיוני הוועדה ויחסה למבוקרים.

חסון פרש מהכנסת בפברואר 2013. קודם לכן, בנובמבר 2012, עזב חסון את מפלגת קדימה ועבר למפלגת התנועה. הוא ממוקם במקום שביעי בתנועה, כך שאם אחד מהח"כים שלה יפרוש במהלך הקדנציה הקרובה, הוא צפוי להיכנס לכנסת.

גורמים כלכליים טענו כי אף שפעילות חסון חוקית וכשרה, קיים טעם לפגם בכך שיו"ר הוועדה לביקורת המדינה לשעבר מייעץ לגופים מבוקרים כיצד להתנהל מול המבקר, הכנסת, ועוד. כמו כן, הם הוסיפו כי יש משום "בזבוז של משאבי ציבור בכך שגופים ציבוריים שוכרים שירותים שמלמדים אותם איך להתנהל מול מבקר המדינה".

יואל חסון. ישוב לכנסת אם ח"כ מהתנועה יפרוש

בנוסף, חסון פתח בחודשים האחרונים חברת ייעוץ נוספת בשם הקבינט, עם הלוביסט לשעבר צח בורוביץ. במארס 2012 נאסרה כניסתו של בורוביץ לכנסת למשך שנתיים, בעקבות צילומי קורס ללוביסטים שתועד בתוכנית "עובדה", שבהם התרברב כיצד מקדמים הלוביסטים אינטרסים של לקוחותיהם.

הקבינט מייעצת ומכשירה לקוחות להופעות והתנהלות מול הכנסת, הממשלה ועוד. בין היתר, היא מסתייעת בעשרות פקידי ממשלה, רגולטורים, שרים וח"כים לשעבר למתן ייעוץ לחברות בקשר להתנהלות מול הגורמים הממשלתיים. גורמים כלכליים טענו כי "החברה הזו עובדת מתחת לרדאר, ושמות לקוחותיה לא מפורטים באתר החברה באינטרנט. בהקבינט סירבו למסור את שמות הלקוחות.

באתר החברה נכתב כי "הקבינט מעצב את מפת הדרכים האסטרטגית לניהול התהליך הנכון והיעיל ביותר מול כלל זירות הממשל הרלוונטיות. ייחודו של הקבינט הוא בתפישת עולם חדשנית המביאה לרמת הדיוק הגבוהה ביותר למציאות. לראשונה בישראל, בכירי מערכות השלטון, שפרשו מהחיים הפוליטיים ומתפקידיהם הציבוריים, חברו יחדיו לפעילות משותפת וסינרגטית המנתחת, מנבאת ומדמה את תהליכי קבלת ההחלטות בזירות הממשל השונות.

"המרכיב המרכזי בשירות, הינו תהליך סימולציה מלא שבמסגרתו היועצים ממלאים את תפקידיהם בעבר. זאת לצורך חיזוי ואימון הלקוח לארועי אמת בזירת הממשל (החל מסימולציה של פגישות עם שרי ממשלה ועד לתרגול ישיבה בוועדה בכנסת, טרם התרחשותה במציאות).

"פורום הייעוץ, שנתפר למידותיו של הלקוח ולתחומי עיסוקו, מציע את כלי הייעוץ, הניתוח והחיזוי האיכותיים והיעילים ביותר. חשוב מכך, הקבינט יוביל לגיבוש האסטרטגיה וליישומה באופן המקיף (360 מעלות), המדויק והקרוב ביותר למציאות. זאת כשפורום היועצים מורכב מאלה שכיהנו כמקבלי ההחלטות".

חסון מסר בתגובה: "חברת אתיקה מייצגת גופים ציבוריים מקצועית בתהליכים של ביקורת בכלל, וביקורת המדינה בפרט. החברה נעזרת ביועצים בוגרי מקינזי ואנשים מקצועיים. אנו מסייעם לגופים ציבוריים בכל התהליכים של ביקורת פנימית".

צח בורוביץ. כניסתו לכנסת נאסרה לשנתיים

בתשובה לפנייה מצד TheMarker, הבהיר חסון כי "אני לא עובד בשום צורה מול מבקר המדינה. אנו לא נותנים שירותי לובינג ולא נותנים שום שירות ביצועי, אלא מלווים את הגופים בתהליכים פנימיים ומייעצים להם מקצועית בתחום של ביקורת המדינה. יש להפוך את הבקורת לכלי ולא לאויב".

מחברת הקבינט נמסר: "החברה לא מספקת שירותי לובינג במתכונת המוכרת ואינה מתווכת באופן אקטיבי מול גורמי הכנסת והממשלה, אלא מכשירה את לקוחותיה לפעול באופן עצמאי ומיטבי, כפי שנכון לעשות כיום. אנו מכשירים את לקוחותינו לפעילות המדויקת והנכונה מול גורמי הממשל נוכח המציאות הרגולטורית, הביורוקרטית, הכלכלית והציבורית. החברה מעניקה את הייעוץ ללקוחותיה, בין היתר באמצעות עשרות יועצים רלוונטיים שהיו בעבר בכירים במגזר הציבורי ובהם שרים, ח"כים, ראשי מערכת הביטחון, מנכ"לים, רגולטורים ועוד". בחברה סירבו לנקוב בשמות הבכירים לשעבר המסייעים לה.

כמו כן, טענה החברה כי היא "לא עוסקת בלובינג, לא נותנת שירות ביצועי ולא מתערבת אופן אקטיבי בתהליכי קבלת ההחלטות בגורמי הממשל. החברה משקפת ללקוחותיה את תהליכי קבלת ההחלטות וגם עורכת סימולציה של התהליכים לפני שהם קורים במציאות, ומציעה להם את האסטרטגיה המתאימה ביותר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד