חוסכים לכם 20 מיליון שקל בשנה: גבינה לבנה ושמנת מתוקה נכנסות לפיקוח - ויוזלו ב-20%

שרי החקלאות והאוצר החליטו להוזיל את החלב ומוצרי החלב שבפיקוח בשיעור של 1.1% ■ מחירי המוצרים עודכנו בעקבות ממצאי ועדת המחירים המשותפת לשני המשרדים, שבחנה את רווחי המחלבות ■ הוועדה מצאה עודף רווחיות בשיעור של כ-20% בשני המוצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר האוצר ,יאיר לפיד, ושר החקלאות ופיתוח הכפר, יאיר שמיר, חתמו על צו להפחתת מחירי חלב ומוצרי החלב שבפיקוח בשיעור ממוצע של 1.1% לצרכן. כמו כן, יוכנסו שני מוצרים לפיקוח מחירים - גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38%, שמחיריהן יופחתו בכ-20%, כך הודיעו שמיר ולפיד במסיבת עיתונאים שמתכנסת עתה.

הוזלת מחירי המוצרים בפיקוח, בהם אשל, לבן, חמאה וגבינה צהובה נובעת משילוב של הורדת מחיר המטרה של החלב הנמכר למחלבות וירידה בתשומות ייצור אחרות של המחלבות. לא כל המוצרים יירדו בדיוק באותו שיעור. לדוגמה, מחיר החלב בשקיות, בו תנובה מפסידה, או שומרת על איזון ללא רווחיות, יירד ב-0.8% בלבד. בעקבות השינוי יהיו 12 מוצרים בפיקוח מחירים. כל השינויים יכנסו לתוקף השבוע. המוצרים שייכנסו לפיקוח מחירים הם באריזות הקטנות של 250 מיליליטר ו-250 גרם. המחלבות יוכלו לתמחר כראות עיניהן מוצרים אחרים וכן את המוצרים הללו באריזות בגדלים אחרים.

מחירי המוצרים עודכנו בעקבות ממצאי ועדת המחירים המשותפת לשני המשרדים, שבחנה את רווחי המחלבות בחצי השנה האחרונה. הוועדה מצאה עודף רווחיות (רווחיות מוגזמת, מעל לשיעור מקובל) במחלבות בשיעור של כ-20% בשני המוצרים, אותה החליטה "לחתוך" עם הכנסת המוצרים לפיקוח.

יאיר לפיד ויאיר שמיר, אחר הצהריים במסיבת העיתונאים בכנסת

בנוסף החליטה הוועדה לא להכיר בחישוב עלויות המחלבות בהנחות שניתנו לקמעונאים. המחלבות נהגו לנכות את ההנחות מהכנסות המכירה שלהן וכך להקטין את רווחיותן. בשני המשרדים החליטו כי אין להמשיך בנוהג זה, כיוון שנמצא שרוב ההנחות לא גולגלו לצרכנים ונותרו אצל הרשתות. כמו כן שוקללה בהורדת המחיר של השמנת הפחתת הסל ב-1.1%. העדכון השוטף בשיעור של 1.1% לא יחול על הגבינה לאור ההפחתה העצמית שביצעה תנובה במחירה ביולי האחרון בשיעור של 2.5%. עדכון המחירים ייכנס לתוקף בתחילת ינואר.

המלצת ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות גובשה לאחר שימוע ציבורי, בנוסף לביצוע בדיקת רווחיות בתשלובת החלב של "תנובה" שערכה ועדת המחירים המשותפת באמצעות רואה חשבון חיצוני, וקבלת נתונים נוספים מהמחלבות. בבדיקה שערכה ועדת המחירים המשותפת נמצא כי בגבינה לבנה ובשמנת מתוקה קיימת רווחיות חריגה ביחס לנדרש ממוצר מפוקח. שוק הגבינות הלבנות הוא ריכוזי ביותר, ונתח השוק של 3 המחלבות הגדולות הוא כ-90%. בשוק השמנת המתוקה, נתח השוק של חברת תנובה הוא כ-80%.

לפיד אמר במסיבת העיתונאים שכונסה בנושא כי "שר החקלאות ואני יחד עם גורמי המקצוע והחקלאות החלטנו לאחר בחינה מעמיקה להכניס לפיקוח את הגבינה 5% והשמנת המתוקה. הוזלה זו תצטרף להוזלת כלל מחירים בשיעור של 1.1%". לפיד הוסיף כי "ההחלטה התקבלה לאחר בדיקת רווחיות בתשלובת החלב של תנובה, שנערכה על ידי משרד החקלאות בה נמצאו רווחיות ותשואות חריגות בגבינה הלבנה ובשמנת המתוקה".

עוד אמר כי "לטווח ארוך פיקוח מחירים לא מהווה פתרון לטיפול בכשלי שוק. בואו לא נטעה. לא נהסס להשתמש בפיקוח כל פעם שנמצא שיש מי שמנצל לרעה את השליטה בשוק ואת היעדר התחרות כדי ליצור רווחים גדולים על חשבון הצרכנים. כל שחקן שינסה להעלות את הרווחים לגובה בלתי סביר ויתנהל בכוחנות - אנו נשתמש בכל הכלים על מנת להחזיר את המוצרים לרמה שהציבור יכול להרשות לעצמו.

"אנו נדאג לזה שיוקר המחיה ילך ויפחת. הצעד הזה מצטרף לרפורמה במסגרת "חוק המזון", שתוביל להוזלת סל המזון למשפחה ב-340 שקל בחודש". לפיד הדגיש כי "אנו בעד תחרות כל עוד היא מובילה לטובת הצרכן".

שר החקלאות שמיר אמר כי "צוותי העבודה של משרדי האוצר והחקלאות החליטו בבירור לתקוף כל נושא שקשור בהתייעלות המשק. ההתייעלות תביא בסופו של יום להורדת יוקר המחיה לציבור. בהתייעלות אסור לכתוש את המגדלים, את היצרנים וכו', לכן ועדת המחירים לקחה רק את אותן דוגמאות מוגזמות שלקחו החברות הללו - ולמרות שקיבלו רמזים שהן חייבות להשתפר ולהיות פחות אגרסיביות הן לא קלטו את המסר. אני מקווה שהפעם הן קלטו. אנו לא בעד פיקוח אלא בעד חופש התחרות אבל אם אין תחרות ניקח את המושכות בידיים וזה מה שאנו עושים".

המחירים החדשים של מוצרי החלב בפיקוח

המחיר אותו שילמו הצרכנים עבור שמנת מתוקה עלה הדרגתית בשנים האחרונות: מ-31.9 שקל לקילו ב-2011 ל- 34 שקל לקילו ב-2012 ו-34.7 שקל לקילו בנובמבר 2013 (לפי נתוני חברת נילסן). בכל הנוגע לשמנת מתוקה 32%-38% עלה המחיר מ-30.2 שקל לקילו בנובמבר 2011 ל-33.3 שקל בנובמבר 2013.

קטגורית השמנת המתוקה 32%-38% מגלגלת 156 מיליון שקל בשנה ונשלטת על ידי תנובה, המחזיקה 80% מהמכירות בקטגוריה. קטגורית הגבינה הלבנה 5% מגלגלת 425 מיליון שקל ונשלטת גם היא על ידי תנובה עם נתח של 55.4% ואחריה סקי של שטראוס עם 35.5% וטרה עם 9%. המחיר אותו שילמו הצרכנים על הגבינה הלבנה דומה לנובמבר 2011 והינו כ-23 שקלים לקילו (לפי נתוני חברת נילסן).

עבור תנובה מדובר בבשורה קשה שכן המשמעות היא ש-55% מהמכירות שלה יהיו ממוצרים מפוקחים לעומת כ-40% היום. בנוסף, עקב כך שתנובה נמצאת תחת מיקרוסקופ ציבורי ותקשורתי היא לא יכולה להעלות מחירים של מוצרים אחרים שאינם בפיקוח.

לדברי גורם בכיר באחת מחברות החלב, "מדובר בחיזוק המונופול של תנובה בשוק החלב בחסות המדינה. הרי טרה ושטראוס לא ירצו להשקיע בייצור מוצרים מפוקחים, שהרווחיות עליהם לא גדולה, וטרה בטח לא תצליח לעשות זאת בכל מקרה גם אם תרצה. לתנובה יש יתרון גודל, היא יותר יעילה וזה יגדיל את המונופול שלה. זה גם יגרום לכך שמחלבות אחרות לא ירצו לשחק בזירה הזאת".

לדברי רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, "ברגע שמכניסים את השמנת והגבינה הלבנה לפיקוח הצרכן נפגע כיוון שהחברות מפסיקות לעשות עליהם מבצעים. הרי אין מבצעים על חלב או חמאה. כשאתה בא ליצרן ומבקש ממנו שיעשה מבצע על מוצר מפוקח הוא מיד אומר לך שזה לא בא בחשבון והדבר הזה פעמים רבות טוב ליצרנים ולא טוב לצרכנים". לפי נתוני חברת נילסן, 14% ממכירות הגבינה הלבנה בישראל בשנה האחרונה היו תחת מבצע ו-8.3% ממכירות השמנת המתוקה.

מתנובה נמסר כי "חלק מירידת המחיר בשמנת המתוקה ובגבינה הלבנה נובע מהרצון להבטיח מחיר נמוך לצרכן, שכן בבדיקה שערך המפקח התברר כי חלק משמעותי של ההנחות שניתנו על ידי תנובה לקמעונאים לא הועברו לצרכנים. לאור הנחיית ועדת המחירים כי היקף ההנחות המוכר ירד משמעותית נאלצת תנובה לצמצם את ההנחות הניתנות לרשתות השיווק, לחנויות ולשוק המקצועי במוצרים המפוקחים. תנובה מקבלת את החלטת ועדת המחירים ומחיריה ירדו בהתאם. אנו ממתינים למסמכים הרשמיים כדי ללמוד את ההחלטה ולהבין את המשמעויות עבור תנובה".

מחברת שטראוס נמסר כי "אנו מכבדים את החלטת הממשלה. נלמד את המשמעויות ונפעל בהתאם".

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) מסר בתגובה: "אני מקווה שאחרי שהממשלה הטילה את כל כובד משקלה על התחרות - היא הבינה שרק התערבות בשווקים תוריד מחירים. אני מתכוון להציע לוועדת המזון מדפים מיוחדים ברשתות השיווק בהם יהיה סל מוצרים זול, מפוקח ומאובחן".

איציק אלרוב, ממובילי המאבק ביוקר המחיה ומייסד תנועת הצרכנים, אמר בתגובה כי "הכנסת מספר מוצרים בודדים לפיקוח היא לא יותר מאקמול לחולה סרטן ולא תעצור את השתוללות מחירי המזון בארץ. הן מבקר המדינה והן המלצות דו"ח וועדת קדמי לבדיקת התחרות בשוק המזון קבעו שמנגנוני הפיקוח על המחירים כשלו כישלון חרוץ והם אינם ממלאים את תפקידם.

"בנוסף לכך, ניסיון העבר מלמד כי באורח פלא הורדת מחיר המטרה כמעט אף פעם אינה מתגלגלת לצרכן, אלא לרוב נעצרת בשורת הרווח של המונופולים השולטים בשוק. על מנת להוריד את מחיר מוצרי החלב, על משרדי החקלאות והאוצר לפתוח את שוק ייצור החלב לתחרות ולהורות על פירוקה של תנובה למספר חברות שיתחרו זו בזו. צעדים אלו יורידו את מחירי מוצרי החלב ומוצרים נוספים. שוק החלב בישראל מנוהל בשיטה סובייטית. הגיע העת להפכו לשוק תחרותי ומשוכלל, תוך התחשבות באינטרסים ההתיישבותיים של מדינת ישראל".

דובר ישראל יקרה לנו, אייל עופר, אמר כי "אין זה מתפקידה של הממשלה לייצר מראית עין של 'פיקוח' כשהמחירים בשוק המזון משתוללים. מאז יולי שעבר עלה מדד מחירי המזון של הלמ"ס ב-8%. העלאה רוחבית זו החלה מיד לאחר שהממשלה נתנה אישור להעלות את מחירי הלחם הלבן שבפיקוח. במקום להחליט עבור הציבור מהם מוצרי המזון הספורים שעליו לצרוך כדי לשלם מחיר בפיקוח - מוטב היה לו הממשלה היתה מפצלת את המונופולים ששולטים בשוק המזון ומורידה מחירים במוצרי תשתית שכולם צורכים: מים, חשמל וגז טבעי".

עופר הוסיף כי "מחיר הקוטג' ירד בעת המחאה החברתית ל-5 ש"ח - שהוא עדיין מחיר רווחי לחברות - וכיום עלה חזרה ל-5.80 ש"ח, הגבינה הלבנה, הזולה יותר לייצור, נמכרת עד לפיקוח ב 6.5 ש"ח. הממשלה נזכרת רק כעת, לאחר שהציבור הוציא בשנתיים האחרונות מאות מיליוני שקלים מיותרים על מוצרים אלו ודומיהם - להטיל פיקוח לא יעיל לאחר שהסוסים כבר מזמן ברחו מהאורווה. פיקוח על מחירי מוצרי מזון מעטים הוא כמו מתן אקמול כטיפול לקריסת מערכות. בעת "חרם הקוטג'" הצליח הציבור לבדו, בתוך שבועיים, להוריד מחיר יותר מהר ויותר עמוק מאשר פעולת הממשלה בשנתיים וחצי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב