2013 במספרים |

בור של 
38 מיליארד שקל, 1.8 מיליון עניים וקפה ב-5 שקלים

הגירעון בתקציב, הכישלון במבחני פיז"ה, הנפילה של נוחי דנקנר והצרות של ריקי כהן - כך נראתה השנה שחלפה ■ סיכום שנה של כתבי TheMarker

TheMarker digital
TheMarker digital

38 מיליארד שקל

גירעון בתקציב. כך התחילה השנה. גם שר האוצר, יאיר לפיד, הופתע, משל היה התקציב לא יותר מחשבון עובר ושב שלא נבדק מספיק בקפידה והתגלה בו לפתע אוברדרפט. גם את סוף השנה אנחנו סוגרים עם מספר מפתיע, הפעם לטובה: 6 מיליארד שקל עודף בגביית מסים. נס קטן שהתרחש גם בזכות 60 מיליארד שקל הרווחים הכלואים ששוחררו - אותן הטבות מס מפליגות שקיבלו החברות הגדולות במשק. זה תרם 4.3 מיליארד שקל להכנסות המדינה מה שאיפשר ללפיד שבועות מאוחר יותר, ולמרות ההפתעה ההיא, לבטל את ההעלאה המתוכננת במס ההכנסה. גם הגירעון ב–2013 
יהיה נמוך בהרבה מהתחזיות - כ–30 מיליארד שקל. ועדיין נותרו כלואים רווחים בגובה 62 מיליארד שקל.


400 מיליון שקל

עוד תוספת קטנה לגביית המסים בעקבות עדכון נוסחת המיסוי הירוק. המכוניות התייקרו בסכומים של 1,000–5,000 שקל, אף שמחירי הרכב היו אמורים לרדת ב–20%, לפי הצהרת שר התחבורה, ישראל כ"ץ. בינתיים עליית המסים רק ייקרה את המכוניות.

6 מיליארד שקל

קשה להאמין, אבל זהו החיסכון השנתי של לקוחות הסלולר בשל הכנסת התחרות. מחיר חבילת הכל כלול ממוצעת של חברות הסלולר כיום הוא 86 שקל בחודש והמחיר הנמוך ביותר של חבילה כזאת הוא כבר פחות מ–50 שקל. לקוח שהוגדר "כבד" שילם לחברות הסלולר יותר מ–1,000 שקל בחודש לפני הרפורמה. אבל גם אם לא מתייחסים רק ללקוחות הפטפטניים, הרי שמדובר בחיסכון של כ–3,000 שקל למשק בית בשנה בממוצע.

כ-20 אלף שקל

בחודש - גובה משכורתם המשותפת של ריקי כהן מחדרה - אותה דמות פיקטיבית ששירטט לפיד לפקידי האוצר כשרצה שיהיו קשובים יותר למצוקת מעמד הביניים - ובעלה. אם מניחים שבני הזוג כהן משתכרים שכר זהה (אף שפערי השכר בין נשים לגברים הם 25%–34%, נכון ל–2012), זה אומר שהם משתכרים מעט יותר מהשכר הממוצע במשק - 9,200 שקל, והרבה יותר מהשכר החציוני, 6,500 שקל, זה שמחצית מהאוכלוסייה משתכרת כמותו או פחות ממנו.

ריקי כהן של לפיד היא מורה, וככזו היא משתכרת פחות מהממוצע בקרב 61 אלף עובדי המגזר הציבורי (14.9 אלף שקל בחודש).

שיאן השכר במגזר הציבורי הוא פרופ' גבריאל סנדרו, מנהל יחידת כירורגיית כלי דם בבית חולים סורוקה, שמשתכר 106 אלף שקל בחודש. טבלאות השכר של הבכירים במגזר הפרטי עדיין לא התפרסמו, אבל כשהן יגיעו בתום הרבעון הראשון של 2014 יתברר שוב מי כאן העשירים האמיתיים. לפי נתוני OECD, ישראל ממשיכה להיות אחת המדינות בעלות אי־השוויון הגדול ביותר בהכנסות.

50%

מההכנסות בארה"ב לאחר המשבר הפיננסי העולמי, הגיעו ל–10% העשירים בלבד ו–22% מההכנסות ל–1% העליונים (ב–2012) - כלומר גם בעולם המשיכו הפערים החברתיים־כלכליים להתרחב. ואולם המספר החשוב ביותר ששלט בעולם ב–2013 היה 85 מיליארד דולר בחודש, או 1.02 טריליון דולר בשנה - הסכום שאותו השקיע הבנק הפדרלי בארה"ב ברכישת אג"ח מהשווקים, במהלך שנקרא הרחבה כמותית. המהלך, שמכונה בלשון עממית הדפסת כסף, נועד לתמרץ את הכלכלה באמצעות הצפת המערכת הפיננסית באשראי זול שמוריד את הריבית ומתמרץ עסקים להשקיע ולגייס, ואת הצרכנים לרכוש מוצרים ושירותים. מהלך דומה אך קטן יותר בהיקפו ננקט על ידי הבנק המרכזי של יפן השנה. שנתיים של הרחבה כמותית בארה"ב הביאו את מאזן הבנק הפדרלי לגודל חסר תקדים של 4 טריליון דולר - מספר השנה של הכלכלה העולמית.

5 שקלים לכוס קפה

מחיר הקפה החדש שהכניסה רשת קופיקס אחרי שהרגילו אותנו בארומה ובשאר הרשתות הגדולות לשלם על כוס קפה 10–14 שקל. אף אחד לא חשב למחות, בכל זאת, כוס קפה בבית קפה זה רק מותרות. אבל המחיר החדש גרם ללקוחות להרגיש פראיירים מתמיד.

מאז גם גילינו שהרשתות הגדולות תיאמו ביניהן מהלכים לכאורה, עניין שנמצא בחקירה של הרשות להגבלים עסקיים. ייתכן שהתחרות בכל זאת מנצחת: כמה מהרשתות כבר הורידו את מחירי הקפה שלהן ל–8 שקלים והודיעו על מבצעים נוספים. אבל עם כל הכבוד לקפה, בעיית יוקר המחיה במשק לא תיפתר בזכות יוזמות מקומיות, גם אם מבורכות. לא כשיש כשלי שוק.

ארגון OECD מצא כי מחירי המזון בישראל יקרים ב–25% מהממוצע במדינות החברות בארגון ומוצרי החלב כאן יקרים ב–40%. גבינות אמנם אי אפשר לקנות בדואר, אבל בגדים, גאדג'טים וצעצועים אפשר והצרכנים מצביעים בכרטיס האשראי: דואר ישראל מדווח על עלייה של 90% בחבילות הנכנסות מחו"ל - הפתרון של ישראלים רבים ליוקר המחיה המקומי.

1.75 מיליון

עניים חיים כיום בישראל - עבורם גם כוס קפה ב–5 שקלים היא הוצאה לא פשוטה. שיעור העוני בישראל הוא הגבוה ביותר בין 34 הכלכלות המפותחות, לפי נתוני OECD. העתיד לא נראה טוב יותר בהתחשב בכך שמספר הילדים העניים בישראל הוא 860 אלף - 33.7% מכלל הילדים בישראל - ובכך ש–5% מהמשפחות העניות בישראל הן משפחות שבהן יש שני מפרנסים, זאת, לעומת 2% בלבד ב–1999. המצב כמובן חמור מאוד בעיקר בקרב חרדים וערבים, המהווים כ–50% מכלל משקי הבית העניים (הרבה פחות משיעורם באוכלוסייה).

שיעורי העוני הגבוהים עומדים ביחס הפוך לרמת האבטלה בישראל, שהיא הנמוכה ביותר מזה 30 שנה: 6.1% (198.8 אלף מובטלים). ולאור נתוני ההוצאה הציבורית המוערכת על שירותים חברתיים ביחס לתמ"ג, בשיעור של 15.8% בלבד, נראה כי ישראל רחוקה מלפתור את בעיית העוני הקשה שאליה נכנסה. לשם השוואה, ההוצאה הממוצעת במדינות OECD על שירותים חברתיים היא 21.9% מהתמ"ג.

136

משכורות ממוצעות נדרשו השנה כדי לקנות דירה בישראל, לעומת 132 בשנה שעברה. מחיר דירה ממוצע הוא 1.264 מיליון שקל, שמשקף עלייה של 5.3% לעומת 2012. מדובר בעלייה של 50.5% בממוצע במחירי הדירות מאז 2008. גם לשוכרי הדירות היתה שנה לא פשוטה: שכר דירה ממוצע עלה ל–3,466 בחודש (לעומת 3,288 ב–2012).

1 מיליארד שקל

מדי שנה הוא הסכום שיכולה לחסוך רפורמה בחברת החשמל לציבור הצרכנים בישראל. אלא שהרפורמה נדחתה אתמול בפעם ה–11 - 17 שנה לאחר חקיקת חוק משק החשמל, שחייב את חברת החשמל בשינוי מבני. בינתיים, הממשלה כוננה ועדה נוספת ליישום הרפורמה שתדון בין היתר בפרישת 2,000 מעובדי החברה ובביצוע תוכנית ההתייעלות.

1.1 מיליון

הוא מספר המבוטחים בביטוח סיעודי קבוצתי, שממתינים כבר 3 שנים שהפיקוח על הביטוח במשרד האוצר יחליט מה יעלה בגורלם. לפני שנתיים הודיע המפקח הקודם, עודד שריג, כי הוא מבטל את הביטוח שלהם - משום שמדובר בביטוח זמני, המתחדש אחת למספר שנים, ולכן הוא מסוכן. הביטוחים הקבוצתיים אמורים היו להתבטל סופית במארס 2014, וחלק לא קטן מהם כבר החל בתהליכי ביטול.

אלא שאז התחלף המפקח, ודורית סלינגר נכנסה לתפקיד. אז גם נזכרו בפיקוח שבעצם אין להם פתרון והמפקחת החליטה על ביטול הביטול, לפחות עד סוף 2014. על הדרך יצטרך הפיקוח גם להחליט מהם השינויים שיש להכניס בביטוח הסיעודי הקבוצתי הגדול והחשוב ביותר של קופות החולים, הכולל 4 מיליון מבוטחים. גם זה יקרה בסוף 2014. עד אז, עם ישראל ימשיך להמתין בסבלנות עם אחד הביטוחים הכי יקרים והכי רגישים שיש.

3.75%

זהו שיעור הצמיחה המשוער של המשק הישראלי ב–2013, לפי OECD - נתון מרשים, ומהגבוהים במדינות העולם המפותח. תרומת הגז לצמיחה המוערכת השנה היא 1.0%. אבל לצערנו גם עם הנתון הזה לא כדאי למהר ולחגוג לאור העובדה שהפריון במשק הישראלי יורד כבר שנים ארוכות בהשוואה לעולם, והוא נמוך כיום ב–24% מהרמה הממוצעת ב–OECD.

1,345

נקודות במדד ת"א 25 - עוד מספר חיובי שמראה על שיא של חמש שנים במדד המוביל בבורסה. העלייה במדד המניות זלגה גם לתשואות החסכונות הפנסיונים שהעניקו השנה תשואה ממוצעת של כ–8%–10%.

הנתונים החיוביים יחסית בכלכלת ישראל, בשילוב יציאה אטית של ארה"ב מהמשבר הכלכלי, מעיבים על הדולר, שממשיך לאכזב. למרות המשך מאמצי בנק ישראל, ב–2014 נחלש הדולר ב–7% ולקראת סופה הוא ירד לפחות מ–3.50 שקלים לדולר, מה שהקשה עוד יותר על התעשיינים ועל חברות ההיי־טק. מטבע אחר שמצבו היה מעט טוב יותר השנה הוא הביטקוין, שרשם בנובמבר שיא של יותר מ–1,200 דולר לביטקוין, וכעת נסחר סביב 670 דולר.

2.05 מיליארד דולר

מספר טוב נוסף, ששילם וורן באפט לישקר ובכך השלים את רכישת 20% הנותרים ממנה לפי שווי שוק של 10 מיליארד דולר. נמשיך עוד קצת עם המספרים הטובים: 2 ישראלים זכו בפרס נובל לכימיה: פרופ' אריה ורשל ופרופ' מייקל לויט, שפיתחו עם פרופ' מרטין קרפלוס מודלים ממוחשבים להבנת מערכות כימיות מורכבות (ובכל זאת אבל קטן: שניהם ישראלים לשעבר; ורשל עזב את ישראל לאחר שלא קיבל קביעות במכון ויצמן); 2.9 מיליון תיירים נכנסו השנה לישראל - מספר שיא לעומת השנים האחרונות (אבל גדול רק בכאחוז מהמספר ב–2012).

וכרגיל אפשר לסמוך על ההיי־טק הישראלי שיספק מספרים נחמדים: כמעט 6 מיליארד דולר הם היקף האקזיטים ב–2013, מיליארד דולר מתוכם הוא הסכום שבו וייז נמכרה לגוגל ובכך הופכת לאקזיט הגדול של השנה; 127 מיליון דולר הוא הסכום שגייסה וויקס הישראלית בבורסה האמריקאית, שהגיעה תוך חודש וחצי למיליארד דולר.

33.5%

מתלמידי ישראל לא יכנסו כנראה בשערי אותה אומת סטארט־אפ מבטיחה: הם נכשלו במבחני פיז"ה הבינלאומיים במתמטיקה ו–OECD, שעורך את המבחנים, קבע כי הם יתקשו להשתלב בכלכלה ובחברה המודרנית.

מספר הנכשלים במבחן בישראל היה מהגבוהים במערב, ושיעור התלמידים הישראלים שלא עמדו בתנאי הסף לקבלת ציון במבחן גבוה פי 2 מממוצע התלמידים ב–OECD. וכששליש מילדי ישראל עניים ורק ל–49.8% מבוגרי י"ב זכאים לבגרות, לא צריך לחכות ל–OECD כדי להבין שיש בעיה, ושהיא גדולה יותר ממערכת החינוך.

1.21 מיליארד דולר

גרף שובר הקופות הגדול ביותר של 2013, איירון מן. אין מה לעשות, מספרים אסקפיסטיים באמת אפשר למצוא רק בתעשיית החלומות. גם לביונסה זאת היתה שנה נהדרת: היא מכרה מספר שיא של אלבומים בסוף השבוע הראשון לצאת אלבומה החמישי באייטיונז: 828,773. ואפילו התינוק המלכותי, ג'ורג' אלכסנדר לואי, בנם של ויליאם וקייט, הצליח לבדו לתרום 400 מיליון דולר לכלכלה הבריטית.

10

שנים לקח לנוחי דנקנר להרוס את קבוצת אי.די.בי, שעליה השתלט ב–2003 באמצעות הלוואות של מאות מיליוני דולרים מבנק לאומי ומקרן הפנסיה מבטחים. דנקנר, שגייס עשרות מיליארדי שקלים מהציבור שחלקם לא יחזרו לעולם, הולך הביתה עם חוב פרטי של כמיליארד שקל לבנקים ו–0 נכסים.

האיש שהיה החזק במשק יורד מהבמה ממש במקביל להשלמת חקיקת חוק הריכוזיות בכנסת; אחרי 3 שנות דיונים, לפסק הדין החמור של מי שהיה מנכ"ל שופרסל שבשליטתו אפי רוזנהויז (במהלך החקירה הציע דנקנר לרשות ההגבלים לסגור את הסיפור תמורת קנס של 20–30 מיליון שקל) ולגזר הדין של דני דנקנר, בן דודו, ששלח אותו לשנה אחת במאסר.

6,000 שקל

הוציאו השנה בני הזוג נתניהו על רכישת נרות ריחניים ו–80 אלף שקל לחשבון מים. וזה עוד הכסף הקטן. בעקבות היעדרותם של ראש הממשלה והנשיא מטקס האשכבה של נלסון מנדלה, שוב עלה לדיון ציבורי נושא רכישת "אייר פורס 1" הישראלי. עלות רכישתו היא 140–180 מיליון שקל - לא כולל תחזוקה שנתית בסך כ–5 מיליון שקל והממשלה הקימה ועדה שתבחן את כדאיות הרכישה.

58.4 מיליארד שקל

התקציב שאישרה הכנסת לפני ארבע חודשים למערכת הביטחון ל–2013 ו–57.7 מיליארד שקל ב–2014, אבל מערכת הביטחון אינה אוהבת שמגבילים אותה. יש לה צרכים מיוחדים, שהדרג האזרחי לא יכול להבין. שלשום כבר התבשרנו כי ועדת הכספים של הכנסת הגדילה את תקציב הביטחון ל–2014 ב–5 מיליארד שקל, ל–62.7 מיליארד שקל. ו–2014 עדיין לא התחילה.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

דולר

הדולר מרקיע שחקים ודורס מטבעות. כך יכולות מדינות להתאחד נגדו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker