הממשלה ממשיכה לדחוף תוספת של 2 מיליארד שקל לביטחון

כמה שבועות לפני סיום שנת התקציב, האוצר מציע להגדיל ב-4.5 מיליארד שקל את תקציב הביטחון, כולל 2.75 מיליארד שקל שאושרו על ידי ראש הממשלה לפני כחודש ■ לאחר ההגדלה יגיע תקציב הביטחון לשיא של 60.4 מיליארד שקל

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

משרד האוצר שיגר אמש בקשה לוועדת הכספים להגדלת תקציב הביטחון ב–4.5 מיליארד שקל. סכום זה אמנם כולל הגדלה של 2.75 מיליארד שקל שעליה כבר החליט בחודש שעבר הקבינט הבטחוני - אך גם העברת עודפי תקציב בסך 1.82 מיליארד שקל מכספי הסיוע האמריקאי מ–2012 ל–2013 - העברה שאותה דחתה ועדת הכספים לפני שבועיים, וביקשה לה הסברים.

בעקבות הבקשה הוסבר לחברי הוועדה כי מדובר בכספי סיוע מארה"ב. ועדת הכספים תדון בפנייה ביום שני הקרוב, ובפניה יופיעו נציגים ממשרדי הביטחון והאוצר. לקואליציה יש רוב בוועדה, מה שמגביר את הסיכויים שההצעה תעבור.

בתחילת נובמבר החליט הקבינט הביטחוני, לפי הצעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להגדיל את תקציב הביטחון ב-2.75 מיליארד שקל ב-2014. בעקבות החלטת הקבינט, תקציב מערכת הביטחון ב-2014 יהיה 54 מיליארד שקל נטו. התקציב ברוטו (כולל הכנסה מותנית בהוצאה) יהיה 60.4 מיליארד שקל. בשני המקרים, זהו תקציב שיא. לפי החלטת הקבינט, הכספים למערכת הביטחון יגיעו מתוך העודפים בביצוע תקציב המדינה ל-2013.

במאי החליטה הממשלה לקצץ 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון, ואולם שר הביטחון, משה יעלון, טען בוועדה המשותפת לתקציב הביטחון כי בהצעת התקציב מדובר בקיצוץ של יותר מ-7 מיליארד שקל. בעקבות חילוקי הדעות החליט כאמור הקבינט הבטחוני בחודש שעבר להגדיל את התקציב ב-2.75 מיליארד שקל. אחד הח"כים בוועדה לתקציב הביטחון אמר ביולי, לאחר שהוועדה אישרה את התקציב, כי "אנחנו לא באמת יודעים מה קורה בתקציב הביטחון, אבל נאלצנו לאשר אותו, כי אחרת הכנסת היתה מתפזרת".

שר האוצר יאיר לפיד ושר הביטחון משה יעלוןצילום: אמיל סלמן

בכנסת מעריכים כי העברות כספים אלה למערכת הביטחון אינן הסוף, וכי בתקופה הקרובה תקבל מערכת הביטחון סכומי כסף נוספים. בשנים האחרונות הוגדל התקציב הביטחון בכ-6 מיליארד שקל בשנה מעבר להחלטות הממשלה, באמצעות העברות תקציביות שקיבלו את אישורה של ועדת הכספים.

מפירוט הפנייה התקציבית ששלח הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, לוועדת הכספים, עולה כי מערכת הביטחון תקבל 40 מיליון שקל נוספים, מעבר ל-2.75 מיליארד שקל שעליהם סוכם בקבינט. זאת, בהתאם לסיכום בין משרדי האוצר והביטחון. כך, התוספת תגיע בסך הכל ל-2.79 מיליארד שקל. לוי ציין כי הפירוט ינתן לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון.

בפניית האוצר לוועדת הכספים הוסבר כי בעקבות התוספת לביטחון יקוצצו התקציבים של משרדי הממשלה, ובעיקר סעיפי הרזרבה במשרדים. ממשכן הנשיא יקוצצו מיליון שקל. ממשרד ראש הממשלה יקוצצו 62 מיליון שקל, המורכבים מקיצוץ של 7 מיליון שקל בתקציב המשרד לפיתוח הנגב והגליל ו-55 מליון שקל מהרזרבה לעמידה במגבלה הפיסקלית. ממשרד האוצר יועברו 35 מיליון שקל, מהרזרבה במשרד. ממשרד הפנים יקוצצו 9.4 מיליון שקל, מזה 5.7 מיליון שקל מהרזרבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן