לפיד: "לא נחסוך במאמצים להביא להורדת יוקר המחיה בישראל"

יו"ר ועדת המזון, ח"כ ברוורמן: "בשנים האחרונות גופים רכשו עוד חברות והפכו למפלצות - כל רכישה התקבלה באהבה וכך הפכנו את השוק לריכוזי" ■ אייל עופר מעמותת "ישראל יקרה לנו": "החוק יתקבל ואיכשהו פתאום תיאום המחירים ה'על חושי' עלול להימשך"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בהופיעו הבוקר בוועדת המזון, המשותפת לוועדת הכלכלה והכספים הדנה בחוק המזון, אמר שר האוצר יאיר לפיד כי "לא נחסוך במאמצים כדי להביא להורדת יוקר המחיה בישראל - כל האמצעים כשרים לשם כך". מהוועדה נעדר שר הכלכלה נפתלי בנט השוהה באוסטרליה.

לדברי לפיד, משק בית מוציא בממוצע 2,250 שקל בחודש על מזון (16% מההוצאות) - ואם נצליח להוריד את המחירים לממוצע ב-OECD כל משק בית יחסוך 340 שקל בחודש. לפיד הציג את עיקרי חוק המזון: "מדובר בצעדים שנעשים כדי להגביר את התחרות, כמו מניעת ניצול כוח שוק לרעה, הנהגת שקיפות מחירים והעברת תחרות גיאוגרפית".

לפיד ציין כי "על מנת למנוע ניצול כוח שוק לרעה מוצע לאסור על ספקים לסדר מדפים בחנויות של קמעונאים גדולים. אנו רוצים לגרום לכך שאסם, למשל, לא תחליט איך ייראה מדף בשופרסל". עוד הסביר לפיד כי "מוצע לאסור על ספק גדול להתערב במחיר מוצר של ספק אחר לצרכן ולאסור על קמעונאים להתערב באמצעות ספק במחיר לצרכן שגובה קמעונאי אחר".

לפיד ובנט במליאת הכנסת

בסוגיית שקיפות המחירים הדגיש לפיד כי "צרכן לא יכול לבצע השוואת מחירים אפקטיבית של הסל אותו הוא מבקש לרכוש. לפיכך אנו מציעים שקמעונאים יפרסמו באינטרנט את מחירי כל המוצרים בקופות 'און-ליין' בכל אחד מהסניפים. יש אפליקציות מפותחות והלקוח יכול להיכנס עם הסמארטפון ולבצע באמצעותו השוואת מחירים. צריך שהאינטרנט יעמוד לרשותם של הצרכנים כדי שיוכלו לעשות השוואות מחירים".

בעניין הגברת התחרות הגיאוגרפית אמר כי רוצים להגיע למצב שבו באזורים בעלי ריכוזיות גבוהה יהיה צורך בקבלת אישורים של הממונה על ההגבלים לפתיחת סניף חדש של אותה הרשת. יו"ר הוועדה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), אמר כי "אין בעיה להעביר את החוק הזה. השאלה היא מה יקרה בעוד שנתיים? אני לא מוכן שנגיע למצב שבו ועדת הכלכלה תקיים דיון בשאלה למה מחירי המזון לא ירדו למרות חקיקת החוק".

ברוורמן הוסיף כי "בשנים האחרונות גופים רכשו עוד חברות והפכו למפלצות. כל רכישה התקבלה באהבה והפכנו את השוק לריכוזי. מכל בדיקות המומחים ששמעתי אני חושב שיש סימן שאלה גדול לגבי האם הצעת החוק באמת תביא לירידת מחירים".

פרופ' דיויד גילה, הממונה על ההגבלים, אמר כי "אנו מאמינים שהחוק יהיה בשורה אמיתית לקידום התחרות ולמלחמה ביוקר המחיה. יש ריכוזיות גבוהה בין הספקים של מוצרי מזון כמו: אסם, תנובה, שטראוס, יוניליוור וריכוזויות גבוהה של סופרמרקטים. באזורים שבהם יש הרבה סופרמרקטים המחירים נמוכים. ספקים לא אוהבים שהסופרמרקטים מתחרים בצורה עזה כי זה מכרסם ברווחים של כולם, כולל של הספקים".

גילה מנה 4 בעיות עיקריות: "לא בכל מקום יש הרבה סופרמרקטים שמתחרים על הלב של הצרכן. הבעיה השנייה היא שגם כשיש אפשרות לתחרות בין סופרמרקטים, הספקים עלולים לעשות דברים כדי לחבל בכך, כי הם לא אוהבים תחרות. הבעיה השלישית היא שגם כשכבר יש תחרות עזה בין סופרמרקטים והספקים מאפשרים אותה - הצרכן לא תמיד יודע איך להשוות וכמה באמת עולה לו הסל בסופר אחד ובאחר המתחרה. הבעיה הרביעית היא שבתחרות בין הספקים לבין עצמם יש חשש שהספקים הגדולים יסלקו את הקטנים מהמדפים, והשאלה איך להתמודד.

"לכן הצעת החוק מתמודדת עם הבעיות, כדי שבכל אזור בישראל יהיו מתחרים שונים ועצמאיים על הלב של הצרכנים". עוד הוסיף גילה כי "הכלי השני שיש בחוק הוא לא לאפשר לספקים הגדולים להקטין את התחרות בין הרשתות לבין עצמן. הכלי השלישי נועד לאסור על ספקים גדולים לדחוק ספקים יותר קטנים והכלי הרביעי הוא לדאוג שיש מנגנון שבו כל צרכן ידע מה מחיר הסל האהוב אליו, כך שיוכל לבחור ברגליים. המפתח הוא שהכללים יהיו ברורים, קלים לאכיפה וקשים לעקיפה".

אוכלים את החוק: מה יש ומה אין בחוק המזון

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) קרא לרשתות ולספקים להציג את עמדתם בפני הוועדה. לדבריו, יש הסכמה שחוצה את הקואליציה והאופוזיציה להפחתת מחירי המזון. ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר כי "גורמים במשק בחרו שלא לשתף פעולה עם ועדת הכספים בדיונים בחוק הריכוזיות, ורק לאחר מכן, כשהם ראו שהוועדה נחושה להילחם בריכוזיות ולהגביר את התחרות הם התחילו לבוא אלינו". לדבריו, "אסור להפחיד אותנו עם פיטורי עובדים. הכוחות הגדולים ימשיכו לפעול גם עם התחרות".

ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) אמרה כי "אני סקפטית לגבי התוצאות. הפרזנטציה שהציג שר האוצר היא יפה אבל איפה המסקנות? זה נראה כמו עלה תאנה. לא ראיתי מסקנה אחת למעט היבוא שנוגעת לספקים - וזוהי מהות הבעיה. את עיקר הבעיה שמים בצד ומתעסקים במדפים".

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) קרא "להכניס עשרות מוצרי מזון לפיקוח על המחירים. אתם תחכו עוד שנתיים וכלום לא יקרה מהוועדה הזו. קחו את המוצרים שאתם הולכים לפקח עליהם. תפסיקו לבלבל את המוח".

אייל עופר מעמותת "ישראל יקרה לנו" הוסיף: "מספרים לנו שאם המחירים יירדו, ייפגעו עובדים אבל האמת היא אחרת כי במקרה כזה הביקושים עולים ואז צריך לייצר יותר וצריך יותר עובדים. התחרותיות טובה לכלכלה כולה ולעובדים. יש לנו ריכוזיות בתחום הייצור ו-5 יצרנים גדולים שולטים על 44% משוק המזון בישראל. החוק יתקבל ואיכשהו פתאום תיאום המחירים ה'על חושי' עלול להימשך".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?