בנק ישראל מעריך: הסיבה לעודפי התקציב - האוצר לא מקצה כסף באופן מדויק

בתקציב 2013 הוקצה לסעיף ה"שונות", המשמש את האוצר לרזרבות, 7.5 מיליארד שקל ■ אולם עד חודש נובמבר הוציאו ממנו רק 1.4 מיליארד שקל ■ כעת ממליץ בנק ישראל לאוצר: שפרו את הדיוק בהקצאת התקציבים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

מדוע היו עודפי תקציב ב-2013? השאלה הזו מטרידה את משרדי ראש הממשלה, האוצר וגם את בנק ישראל בחודשים האחרונים. גורמים במשרדים הללו סבורים כי העודף נוצר לא רק כתוצאה ממדיניות תקציבית נוקשה של המשרדים אלא כתוצאה מטעות של ממש בתקציב. שגיאה זו, על פי ההערכות, שווה מיליארדי שקלים. אולם גורמים במשרד האוצר דוחים את הסברה הזו באופן נחרץ.

בנק ישראל מנסה לתת תשובה לשאלה הזו. במסמך שפירסם היום הבנק, קובעת חטיבת המחקר שלו כי בסוף אוקטובר 2013 ההוצאות בתקציב המדינה היו נמוכות בתשעה מיליארד שקל מהתוואי התואם ביצוע מלא של התקציב. הסיבה המרכזית לכך, מעריכים בבנק, טמונה בסעיף ה"שונות" בתקציב המדינה. סעיף ה"שונות" כולל כמה קטגוריות ומשמש את האוצר לרזרבות. בתקציב האחרון הוקצה לטובת סעיף זה 7.5 מיליארד שקל, אולם עד סוף אוקטובר הוציאו ממנו רק 900 מיליון שקל ועד סוף נובמבר רק 1.4 מיליארד שקל. ב-2012 הוצא רוב הכסף שיועד לסעיף ה"שונות".

עם זאת, בנק ישראל מציין כי מוקדם עדיין לקבוע כיצד ייראו נתוני ביצוע התקציב, כולל סעיף ה"שונות", בסוף השנה, שכן בכל שנה הוצאות הממשלה בדצמבר גבוהות במיוחד.

בנק ישראל מדגיש, בסקירה שלו, כי בניגוד לסעיף ה"שונות", משרדי הממשלה עצמם מוציאים עד כה את התקציבים שמיועדים להם, פחות או יותר, במלואם. הבנק ממליץ לאוצר להסיק מסקנות מהתת הביצוע ב-2013 ולשפר בעתיד את הדיוק בהקצאת התקציבים. השנה דבר זה היה חשוב במיוחד, זאת נוכח הצורך לצמצם תוכניות הוצאה חשובות, בשל החשש מחריגה מתקרת ההוצאות.

בבנק מעריכים כי הביצוע הנמוך בחלק מהסעיפים בתקציב 2013 מצביע על כך שקיימת אפשרות להקטין את הסכומים המיועדים להם ב-2014, לטובת פעולות אחרות של הממשלה, או לחילופין להקטין את סך ההוצאות בתקציב המדינה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"